Pereiti į pagrindinį turinį

Verslas dėl mokslo pasiteisino

2008-11-13 09:00
Verslas dėl mokslo pasiteisino
Verslas dėl mokslo pasiteisino / Evaldo Butkevičiaus nuotr. Sėkmė: 17 metų vykdyta mokslinė veikla "Nortai" atsipirks su kaupu.

Baldais, grindimis ir palangėmis prekiaujanti Kauno bendrovė "Norta" nedidelėje senoviškoje laboratorijoje kuria stebuklus. Iš aukštųjų technologijų, kurias grupelė mokslininkų kuria 17 metų, netrukus planuojama gauti pirmą pelną.

Skyrė milijonus

"Nortos" mokslinių tyrimų padalinys investavo į naujų aukštųjų technologijų kūrimą nežinodamas, ar milijoninės investicijos atsipirks.

Per pirmus ketverius metus dvylikos mokslininkų grupė surado būdą, kaip termiškai vieną medžiagą padengti kitomis, kad ji turėtų visas reikalingas savybes ir sukibimas būtų didesnis, nei buvo pasiektas iki šiol.

Šis atradimas padėjo mokslininkams sukurti pažangesnius katalizatorius, skirtus naudoti didžiulėse chemijos, naftos perdirbimo gamyklose, biomasės dujofikavimo jėgainėse. "Nortos" katalizatoriai, kitaip nei iki šiol, gaminami nenaudojant šlapiųjų cheminių procesų.

"Daugelis į mus žvelgė kaip į kvailius, neturinčius, kur dėti pinigų. Vis dėlto ryžtas pasiteisino – sukūrėme tai, ką sukurti daugybę metų stengiasi didžiausios pasaulio laboratorijos", – "Kauno dienai" sakė bendrovės "Norta" direktorius Rimantas Pakamanis.

Mokslas – podukros vietoje

Už puikią verslo ir mokslo sąveiką šįmet "Žinių ekonomikos įmonės 2008" vardas suteiktas smulkiai Kauno bendrovei "Norta". Prezidentas Valdas Adamkus kauniečiams įteikė apdovanojimą už sukurtus unikalius ir inovatyvius produktus aukštųjų technologijų srityje.

"Džiaugiamės, kad mus pastebėjo. Gaila, kad tik dabar: jei mūsų šalyje būtų palankesnis požiūris į mokslininkus, Lietuva būtų žinoma ne kaip krepšinio, o kaip mokslines technologijas kurianti ir diegianti šalis", – įsitikinęs R.Pakamanis.
Jo teigimu, Lietuvoje yra pakankamai entuziastų mokslininkų, tačiau norą kurti ir investuoti į mokslą slopina nepalanki aplinka.

Naftos perdirbėjai patikėjo

Įvairios sertifikuotos pasaulio laboratorijos patvirtino, kad kauniečių sukurtas katalizatorius – rimtas žingsnis į priekį vadinamųjų žaliųjų technologijų srityje. Produktas bus paleistas į rinką, kai paaiškės pramoninių bandymų rezultatai.
"Pramoniniams bandymams atlikti reikalingi didžiuliai pinigai, bendradarbiaujame su įvairiais mokslinių tyrimų centrais Suomijoje, Italijoje, Olandijoje ir Islandijoje", – pasakojo R.Pakamanis.

Suvokusi, kad pavyko išrasti gerokai pažangesnį katalizatorių, "Norta" ėmė jį siūlyti įvairioms pasaulio naftos perdirbimo, chemijos, energetikos įmonėms. Kol kas kauniečių technologija patikėjo tik viena – Mažeikių naftos perdirbimo gamykla. Su bendrove sudaryta sutartis dėl pramoninių bandymų. Jeigu rezultatai bus teigiami, "Nortos" katalizatorius naudos Mažeikių naftos perdirbimo gamyklos vandenilio blokai.

Mažeikių naftos perdirbimo gamyklos specialistai, vos pamatę mūsų katalizinio elemento pavyzdį, iškart suprato, kad tai įmonei reikalingas produktas. Jie suvokia, kad naudodami mūsų katalizatorių sutaupys milijonus", – pranašumą nurodė R.Pakamanis. "Nortos" skaičiavimu, Mažeikių naftos perdirbimo gamykla, naudodama tiek pat energijos išteklių, galės pagaminti 5 proc. daugiau produkcijos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra