Pereiti į pagrindinį turinį

Etnokultūros centre – autentiškų pirštinių kolekcija

2015-10-23 13:05
DMN inf.
Etnokultūros centre – autentiškų pirštinių kolekcija
Etnokultūros centre – autentiškų pirštinių kolekcija / Organizatorių nuotr.

Spalio 29 d. 17 val. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) bus atidaryta paroda „Tradicinės Pasvalio krašto pirštinės“.

Parodos sudarytoja ir pirštinių autorė – Lina Bartašienė, kuri ir mezga, taip pat dirba Pasvalio kultūros centro Valakėlių skyriuje ir dar kartu su vyru Albertu vadovauja Panevėžio folkloro ansambliui „Pulkelis“. Jie abu yra sertifikuoti tradicinių amatų meistrai.

Atidarymo metu skambės ir aukštaitiškos dainos, ir instrumentiniai kūriniai bei tarmės, kurios nedažnai girdimos Klaipėdos krašte. Lina po parodos pristatymo visiems besidomintiems mezginiais ves praktinį užsiėmimą „Kilpos ir kiti gražumai“.

„Mezgu nuo pradinių klasių, kadangi turėjau labai gerą pedagogą. Nors jis buvo vyras, mus išmokė megzti ir siūti. Turėjau dvi svajones – surengti parodą bei išleisti pirštinių raštų knygą. Pirmoji mano svajonė išsipildė, antrosios išsipildymo vis dar tebelaukiu“, – atviravo Lina, pradėjusi megzti nuo 12-os metų  ir raštuotus rankdarbius kurianti ne pirmą dešimtmetį.

Nuo 2005-ųjų L.Bartašienė pradėjo domėtis Pasvalio krašto tradicinėmis pirštinėmis ir jas rinkti. Per dešimtmetį užfiksavo 400 pirštinių pavyzdžių, iššifravo jų raštų schemas, įrašė pateikėjų pasakojimus, kuriuose gausu etnografinės medžiagos apie verpalus, verpimą, siūlų dažymą, audimą, žlugtą. Įrašuose apie pirštines išliko ir vertingi pasakojimai apie pokario gyvenimo sąlygas, pastangas išsaugoti tradicinę krašto kultūrą sovietinės okupacijos metais. Sudėtingą ir unikalų darbą atlikusi L.Bartašienė tikisi, jog ši Pasvalio krašte surinkta medžiaga bus išspausdinta ir knygoje.

Pristatomą parodą sudaro autentiškos pirštinės, o seniausiai numegztoms pirštinėms yra maždaug 60 metų. „Kuo smulkesni mezgimo siūlai, tuo senesnės pirštinės. Tokiais plonais siūlais dabar beveik niekas nebemezga. Siūlus suverpdavo ypač plonai. Kuo plonesni siūlai, tuo tankiau jie būdavo sumezgami, o pirštinės ilgiau tarnaudavo. Galbūt nustebsite, bet anksčiau daug megzdavo vyrai. Vieni tai darydavo paslapčia, o pas kitus net ateidavo kaimynės pasimokyti raštų“, – pasakojo parodos sudarytoja ir autorė.

Etnokultūros centras kviečia į parodos atidarymą, po kurio 18 val. vyks užsiėmimas „Kilpos ir kiti gražumai“. Norintieji dalyvauti turėtų atsinešti po 5 virbalus ir spalvotų mezgimo siūlų. Registracija ir informacija – tel. 8 46 310 022.

Paroda veiks iki 2016 m. sausio 6 d. Tai projekto „Etnoreidas“, iš dalies finansuojamo Lietuvos kultūros tarybos, renginys.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų