Nidos meno kolonijoje – doktorantų mokyklos sesija Pereiti į pagrindinį turinį

Nidos meno kolonijoje – doktorantų mokyklos sesija

2016-08-23 09:00 diena.lt inf.

Pirmadienį VDA Nidos meno kolonijoje prasideda savaitės trukmės doktorantų mokyklos sesija „CO-ACTION“. Vilniaus dailės akademija ir Aalto universitetas Helsinkyje organizuoja jau antrąją tokią Nidos doktorantų mokyklą. Šiais metais devyni pakviesti dėstytojai ir aštuoniolika konkurso būdu atrinktų dalyvauti doktorantūros studentų nagrinės menininkų stažuočių fenomeną ne meno, bet verslo, politikos ar mokslo organizacijose.

Nors tai jau ketvirtas kartas, kai į akademinę sesiją Nidoje susirenka doktorantūros studentai iš Lietuvos ir užsienio, Nidos doktorantų mokykla – laipsnio nesuteikiantis padalinys – kartu su Aalto universitetu įsteigtas prieš metus. Mokyklos programa siūlo tarptautinius doktorantūros kursus ir rezidencijas meno, dizaino, architektūros, medijų ir meno istorijos doktorantūros bei podoktorantūrinių studijų studentams iš Vilniaus dailės akademijos, Aalto universiteto ir kitų mokslo institucijų. Pagrindinė šios intensyvios akademinės sesijos užduotis yra generuoti naujas žinias už įprasto mokymosi modelio ribų. Paskutinę vasaros savaitę vyksiantys kursai atviri eksperimentinėms praktikoms ir įvairių disciplinų moksliniams tyrimams, o šiemet juose bus aptariamas išsiplėtęs menininko kaip tyrėjo, verslininko ir socialinio agento vaidmuo. Bus bandoma atsakyti į klausimus, kas nutinka, kai menininkai ir tyrėjai imasi socialinių vizionierių vaidmens? Kokie tokios sistemos pavojai ir pasipriešinimo jai motyvai? Kokius metodus taiko tokie socialiniai vizionieriai, ir kaip šie metodai sutampa su kūrybinėms industrijoms priskiriamu gamybos režimu?

Rugpjūčio 22 – 28 dienomis vykstantys Nidos doktorantų mokyklos kursai „CO-ACTION: menininkų stažuotės už kultūros lauko ribų“ siekia aptarti menininkų stažuotes ne meno, bet verslo, politikos ar mokslo organizacijose. Diskutuoti šia tema skatina prielaida, jog kūrybinių profesijų atstovai šiandien nebėra vieniši romantikai kūrėjai. „CO-ACTION“ kursų sesiją labiausiai įkvėpė britų menininkų grupė „Artist Placement Group“ (APG, liet. „Menininkų įdarbinimo grupė“). Barbaros Steveni ir Johno Lathamo įkurta „APG“ grupė teigė, kad menininkų vaidmuo XX a. aštuntojo dešimtmečio visuomenėje tebuvo estetinis, todėl jų siekis buvo šį vaidmenį praplėsti. Nuo 1966-ųjų iki 1980-ųjų „APG“ organizavo 15 alternatyvių menininkų stažuočių tokiose organizacijose, kaip „British Steel“, Aplinkos apsaugos agentūra ir kitos viešojo sektoriaus įstaigos.

Šiuose vasaros kursuose paskaitas, diskusijas ir individualias konsultacijas ves ne tik savo veikla temą kursams padiktavusi Barbara Steveni, bet ir kiti plačiai pripažinti menininkai ir teoretikai doc. Teemu Leinonen (Aalto universitetas, Meno, architektūros ir dizaino mokykla, Suomija), dr. Nina Möntmann (Stokholmo Karališkasis menų institutas, Švedija), dr. Sofia Pantouvaki (Aalto universitetas, Meno, architektūros ir dizaino mokykla, Suomija), dr. Skaidra Trilupaitytė (Lietuvos kultūros tyrimų institutas, Lietuva), Ulrike Jordan (kuratorė, meno istorikė, publicistė, Vokietija), dr. Laima Kreivytė (meno kritikė ir kuratorė, Lietuva), Ariane Koek (įkūrusi ir vadovavusi tarptautiniam meno rezidencijų projektui didžiausioje pasaulyje dalelių fizikos laboratorijoje CERN, Šveicarija),  Robertas Narkus (Lietuva). Konkurso būdu buvo atrinkti aštuoniolika paraiškas pateikusių doktorantūros studentų iš Jungtinės Karalystės, Estijos, Olandijos, Suomijos, Švedijos, Vokietijos ir Lietuvos aukštųjų mokyklų. Dviem iš jų suteiktos stipendijos ir galimybė reziduoti Nidos meno kolonijoje rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais. Rugsėjį čia reziduos dar penki doktorantai, kuriems stipendijas suteikė kursų partneriai tarptautinės doktorantūros programa ArcInTex ETN. Jos tikslas – ieškoti ir siūlyti naujus dizaino kūrimo metodus, kuriuose apjungiami šiuolaikinio mokslo atradimai ir technologinės inovacijos.

Nidos doktorantų mokyklą kuruoja Justė Kostikovaitė, organizuoja Vilniaus dailės akademija ir Aalto universitetas Suomijoje.

Visą Nidos doktorantų mokyklos programą rasite www.nidacolony.lt

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra