Pereiti į pagrindinį turinį

Parodoje „Kieta dalelė“ pristatomas taršos mikropasaulis

2019-11-23 14:44
ELTOS inf.

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmuose atidaryta paroda „Kieta dalelė“. Joje makrofotografijos ir garso instaliacijose pristatomos Klaipėdos ore sklandančios kietosios dalelės, o Klaipėdos universiteto mokslininkų tyrimas atskleidžia jų neorganinę sudėtį.

Klaipėdos, kaip ir bet kurio kito pasaulio miesto, oro kokybės monitoringo žemėlapyje taršos kietosiomis dalelėmis dėmės sutampa su judresnių gatvių linijomis ir pramoninės veiklos zonomis, sakoma parodos rengėjų elektrinių autobusų „Dancer“ pranešime. Žiemą jas papildo privačių namų kvartalai dėl deginamo kuro.

„Mums nusibodo protestuoti. Tai buvo viena iš priežasčių, kodėl užsidegėme ekologiško miesto transporto idėja. Bendradarbiaudami su Klaipėdos universitetu, sukūrėme lengviausią pasaulyje autobusą, su šia alma mater toliau gilinamės į taršos esmę“, – sako elektrinius autobusus „Dancer“ gaminančios bendrovės „Vėjo projektai“ įkūrėjas Alvydas Naujėkas. Anot jo, menas padeda tai daryti vaizdingai, o kartu su bendruomene rūpintis miestu galima lengvai ir su gera nuotaika.

Pasak Klaipėdos universiteto Jūrų instituto Vandens transporto ir oro taršos laboratorijos vadovo dr. Pauliaus Rapalio, kietųjų dalelių dydis ir koncentracija yra matuojama nuolatos, tačiau jų sudėtis tiriama palyginti epizodiškai. Anot dr. P. Rapalio, parodoje pristatomi tyrimai padeda suprasti kietųjų dalelių poveikį sveikatai, nustatyti taršos šaltinius ir imtis konkrečių priemonių jai mažinti.

„Mums atrodo natūralu perskaityti maisto sudėtį etiketėje, natūralu negerti užteršto vandens, tačiau kokiu oro kvėpuojame, pasirinkti ne taip paprasta. Iki šiol apie mūsų ore esančių teršalų sudėtį žinome labai mažai“, – pastebi mokslininkas.

Anot Klaipėdos judėjimo už ekologiją ir demokratiją (KIDE) atstovės Alinos Andronovos, kai taršos daleles matome po nosimi, tampa aišku, kad reikia veikti ne dėl kokių nors direktyvų ar Paryžiaus susitarimų. „Asmeniškai man ši paroda yra svarbi todėl, kad pristatomi tyrimai yra nors nedidelis, tačiau konkretus darbas. Tai yra žingsnis į priekį taršos tyrimų ir edukacijos srityje, o kiekvienas konkretus žingsnis už Klaipėdos ekologiją šiandien yra aukso vertės“, – pranešime cituojama A. Andronova.

Europos aplinkos agentūros duomenimis, praėjusiais metais būtent dėl kietųjų dalelių poveikio Lietuvoje anksčiau laiko gyvybės neteko 2600 žmonių, o mūsų piliečių prarastų gyvenimo metų suma siekė 26 400.

Parodos rengėjai yra elektriniai autobusai „Dancer“, Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų institutas, Klaipėdos judėjimas už ekologiją ir demokratiją (KIDE) ir Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras (KKKC).

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų