Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose šiandien 18 val. atidaromos išsyk trys naujos parodos – „Klaipėdos architektūra 2013“, fotografijų projekto „KITI 5“ bei grafikos „Gyva ir negyva“ iš naujojo „Kelionių agentūros“ ciklo.
Klaipėdos architektūros ciklas
Parodą ir renginių ciklą „Klaipėdos architektūra 2013“ pristatys Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija (LASKAO).
Tai jau antroji architektūros paroda vienoje iš pagrindinių uostamiesčio parodinių erdvių. Praėjusių metų sėkmės paskatinti Klaipėdos architektai kartu su Klaipėdos savivaldybe ir KKKC vėl kviečia visus besidominčius į vasaros renginių, skirtų šiai meno sričiai, ciklą.
Kasmetės parodos, apžvelgiančios paėjusių metų architektų darbus, staigmena – pridėtinės realybės (angl. augmented reality) technologija, pasitelkta įrengiant Klaipėdos architektų projektų ekspoziciją. Pastato struktūrą, jo modelį, net miestą galima tyrinėti išmaniuoju įrenginiu. Tai, ką matome realybėje, yra tik dalis kūrybinės minties – visa kita, esant informacijos pertekliui, galima perkelti į skaitmeninę erdvę. Ekspozicijoje architektė Gerda Antanaitytė kitą savaitę skaitys paskaitą apie pridėtinės realybės galimybes architektūroje, dizaine ir komunikacijose.
Lankytojų dėmesiui bus pristatyti įvykusių architektūros konkursų geriausi darbai, Lietuvos aukštųjų architektūros mokyklų studentų projektai Klaipėdos tema. Parodos rengėjai pratęsė ir videointerviu ciklą, kuriuo supažindina su uostamiestyje kuriančiais architektais.
Parodą papildys kūrybinės dirbtuvės šeimoms bei kino filmų, skirtų Lietuvos ir užsienio architektūros reiškiniams, peržiūros.
Parodų rūmuose savo kūrybinę virtuvę klaipėdiečiams atvers ir svečiai: birželio 27 d. vilnietis architektas Audrius Ambrasas pristatys šiais metais pasirodžiusią kūrybinę biografiją „Ambraso architektų biuras. Darbai 1998–2014“, birželio 28 d. patirtimi diegiant inovacijas ir kūrybinius sprendimus, formuojant miesto erdves, dalysis Klaipėdos senojo turgaus plėtros viziją kūrusi architektų grupė PUPA („Public Urbanism Personal Architecture“).
Ciklas „Klaipėdos architektūra“ apglėbs ir daugiau įvairiose Klaipėdos erdvėse vyksiančių renginių: architektų fotografijos ir dailės parodas, ekskursijas-fotodirbtuves „Klaipėdos bauhauzas“, o liepos 1-ąją juos vainikuos architektų profesinė šventė.
Fotoprojektas „KITI“ – kitoks
Lietuvos fotomenininkų sąjungos (LFS) Klaipėdos skyrius atidarys fotografijų parodą „KITI 5“. Tradicinio projekto tikslas – pristatyti plačiosios visuomenės dar neatrastus perspektyvius fotografijos kūrėjus ir paanalizuoti jų kūrybą.
Šiemet projekte dalyvauja trys autorės: Jurga Luca, Laura Vansevičienė ir Vilija Visockienė.
Anot kuratoriaus Dariaus Vaičekausko, penkti metai iš eilės uostamiestyje vykstantis projektas šiemet šiek tiek pasikeitė. Pagrindinis projekto tikslas išliko tas pats – suvienyti fotografijos srityje kuriančius autorius, suteikiant jiems galimybę prisistatyti parodinėje erdvėje, skatinant įsiliejimą į susiformavusias fotografijos menininkų gretas.
Tačiau, skirtingai nei ankstesniais metais, šiuokart projektas „KITI 5“ sudarė sąlygas ne tik pirmajai pažinčiai su jaunosiomis kūrėjomis, bet ir išsamesnei jų kūrybos apžvalgai bei analizei. Šių metų parodoje kiekviena iš projekte dalyvaujančių menininkių save ir savo kūrybą pristatys 20-čia darbų, atrinktų iš dar palyginti negausaus jų fotografijų archyvo.
Į kitą raidos etapą perėjęs projektas „KITI“ ir toliau skelbs naujus vardus, nematytus autorių kūrinius. Šiais metais taip pat bus siekiama išprovokuoti diskusiją apie tradicinės fotografijos sampratą, atkreipiant dėmesį į Lietuvos fotografijos reiškinius, kurie nėra akivaizdūs iš pirmo žvilgsnio.
Kaip ir lig šiol vykusiuose „KITI“ projektuose, pagrindiniai autorių atrankos kriterijai – aktyvi kūrybinė veikla ir naujumas profesionalaus meno lauke. Tai – ryškūs, ambicingi lietuvių kūrėjai, nebūtinai gyvenantys Lietuvoje, kuriantys įvairiomis technikomis bei technologijomis, skirtingomis temomis, bet būtinai kryptingai besireiškiantys fotografijos srityje.
Projektas „KITI“ ir toliau išlieka tolerantiška erdvė jų ieškojimams ir eksperimentams. Čia galima ne tik sutikti (ir pažinti) kitaip mąstančius ir kitaip kuriančius fotografus, bet ir apčiuopti besiformuojančias Lietuvos fotografijos tendencijas.
Atidarys „Kelionių agentūrą“
Penktadienį KKKC Parodų rūmuose oficialiai atidaroma „Kelionių agentūra“. Šitaip pavadintas naujasis šio centro meno rezidentams pristatyti skirtų renginių projektas.
Parodų ciklą pradės svečių iš Sankt Peterburgo (Rusija) – grafikų Jurijaus Štapakovo ir Aleksandros Gart, kurie Klaipėdoje rezidavo šį mėnesį, – paroda „Gyva ir negyva“.
Uostamiestyje apsilankiusių ir jo įkvėptų menininkų kūriniai eksponuojami Parodų rūmų pirmajame aukšte esančiame bokse.
Parodos „Gyva ir negyva“ autoriai kreipiasi į žiūrovų vaizduotę, siūlydami savarankiškai perskaityti minimalistinius simbolius balto lapo paviršiuje. Jame – švari, be detalių matrica, primenanti suprematines kompozicijas, sudegusių statinių liekanas, Mėmelio fachverkinius fasadus bei modernias metalo konstrukcijas: mintį bei pasaulį suka amžinoji gyvybės ir mirties kaita.
J.Štapakovas – plataus diapazono eksperimentinės grafikos kūrėjas. Jo kūrinių yra Nacionaliniame Ermitažo muziejuje (Sankt Peterburgas, Rusija), Krokuvos nacionaliniame muziejuje (Krokuva, Lenkija), Niujorko šiuolaikinio meno muziejuje „MoMa“, o menininko rankų darbo knygos saugomos Sankt Peterburgo viešojoje, Aleksandrijos (Egiptas), Rygos (Latvija), Saksonijos valstybinėje (Drezdenas, Vokietija) ir Berlyno nacionalinėje (Vokietija) bibliotekose. J.Štapakovas yra surengęs 17 autorinių parodų ir dalyvavęs daugiau nei 250 jungtinių meno projektų.
Neseniai kūrybinį kelią pradėjusi A.Gart jau dalyvavo 30 parodų ir šiuo metu kartu su J.Štapakovu aktyviai plečia kūrybinės studijos „Grafikos kabinetas“ veiklą.
Nuo 2009 m. veikiančios KKKC rezidentūros tikslas – Klaipėdos, kitų Lietuvos miestų ir užsienio menininkų bendradarbiavimas, o pagrindinė šių metų programos tema – Klaipėdos senamiesčio kultūrinio gyvenimo aktyvinimas bei uostamiesčio įvaizdžio stiprinimas.
Tarp šių metų KKKC rezidentų yra menininkų iš Lietuvos, Lenkijos, Rusijos, Vokietijos, Gruzijos, Irano, JAV. Jų kūriniai ir veikla pristatoma viešosiose miesto erdvėse, KKKC parodų salėse bei kūrybiniuose užsiėmimuose.
Projekte „Kelionių agentūra“ dalyvaujantiems rezidentams siūloma reflektuoti Klaipėdos regioną bei miestą, rašyti dienoraščius bei vesti „maršrutų apskaitą“, šitaip rezidentūrą prilyginant kultūrinių kelionių agentūrai.
Kūrinių temos tyrinės dvi problemas: pirmoji susijusi su kultūriniu identitetu, apie kurį sprendžiame iš asmeninės ir kolektyvinės patirties; antroji – su asmeninės patirties istorijų reprezentavimu ir dokumentavimu, konceptualaus „pranešimo“ konstravimą paverčiant ne sausu dokumentavimu, bet kultūriniu įvykiu, sukeliančiu vietinės bendruomenės reakciją ir įtraukiančiu ją į šį procesą.
Projekto akcentai – utopijos paieškos architektūroje, laiko slinktyse, lyties bei nacionaliniame identitete. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba.
Visos trys parodos veiks iki liepos 6 d.
Renginių ciklas „Klaipėdos architektūra“
KKKC Parodų rūmuose ((Didžioji Vandens g. 2)
Birželio 8 d. 12 val. – fotografijos dirbtuvės „Klaipėdos bauhauzas“. Išankstinė registracija vyksta el. p. [email protected].
Birželio 12 d. 17.30 val. – trumpametražių dokumentinių filmų apie šiuolaikinę Lietuvos architektūrą peržiūra.
Birželio 13 d. 17.30 val. – architektės G.Antanaitytės paskaita „Išplėstinės realybės technologijos galimybės“.
Birželio 26 d. 17.30 val. – filmo „Detropia“ peržiūra.
Birželio 27 d. 17.30 val. – knygos „Ambraso architektų biuras. Darbai 1998–2014“ pristatymas. Dalyvaus autoriai.
Birželio 28 d. 17.30 val. – PUPA architektų paskaita „Public Urbanism Personal Architecture. Inovacijos ir kūryba formuojant miesto erdves“.
Renginiai nemokami.
Naujausi komentarai