Pereiti į pagrindinį turinį

R. Toliušytės meninės knygrišystės parodoje Klaipėdoje – knygos kelionė

2023-10-06 08:00
DMN inf.

Šį penktadienį 17 val. Naujojoje Klaipėdos galerijoje (Herkaus Manto g. 22) bus atidaryta dailininkės Ramutės Toliušytės meninės knygrišystės paroda „Liber iter“ / „Knygos kelionė“, skirta Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui.

R. Toliušytė. Iš autorinės parodos „Liber iter“ / „Knygos kelionė“. R. Toliušytė. Iš autorinės parodos „Liber iter“ / „Knygos kelionė“.

Klaipėdoje eksponuojamuose kūriniuose menininkė atskleidžia odos technines galimybes ir įvairovę, atrastas naujas technikas, subtilius dekoro elementus, harmoningus spalvų ir atspalvių santykius. Produktyvi kūrėja, nuolat aktyviai dalyvaujanti parodose Lietuvoje ir užsienyje, savo kūrybiniame kelyje daugiausia dėmesio skiria būtent knygrišystės menui.

„Šioje parodoje pristatau meninės knygrišystės kolekciją, skirtą Klaipėdos krašto istorijai ir Mažosios Lietuvos rašytojams, kita knygų dalis – tai kūrybinio proceso metu atsiradę sprendimai, kuriems turėjo įtakos prisiminimai ir įspūdžiai iš kelionių po Klaipėdos kraštą, – pasakojo parodos autorė. – Mažoji Lietuva, pilna dramatiškų istorijos vingių, man, knygos gerbėjai, visada buvo įdomi savo lietuvių raštijos ir knygų leidybos istorija. Kelerius metus bandau tyrinėti, susipažinti su daugialype šio krašto kultūra, istorija, architektūra, gamta. Dalyvaujant pleneruose Kintų meno rezidencijoje, kilo mintis įamžinti dalelę šio krašto ne tik akvarelėse, bet ir meninės knygrišybos forma. Kelionė po šį Pamario kraštą įkvėpė mane naujai parodai.“

R. Šileikos nuotr.

Knygą tradiciškai suvokiame kaip saugantį ir perteikiantį informaciją objektą. Anot dailininkės, šiuo metu knygrišystės tendencijos puoselėja knygos visumą, knygos meno ryšį su tekstu, populiarina nacionalinę literatūrą, skleidžia knygos meno kultūrą, kartu plečia savo galimybių ribas, suteikdamos menininkams platesnį interpretacijos lauką. Meninė knygrišystė tampa patraukli šiuolaikinio meno rūšis.

Kelionė po šį Pamario kraštą įkvėpė mane naujai parodai.

Pasauliniame kontekste knygos menas plėtojamas pritraukiant įvairių sričių profesionalus – grafikus iliustratorius, kaligrafijos kūrėjus, knygų restauratorius, knygos meno kūrėjus ir profesionalius knygrišybos amatininkus. Taip parodose atsiranda įvairovė, leidžianti įvertinti daugialypius pokyčius ir naujus procesus šioje meno srityje. Meninė knygrišystė, labai siaura ir reta meno rūšis, Lietuvoje dėl nesusiklosčiusių tradicijų ir nedidelio profesionalų rato retai pristatoma viešose meno erdvėse. Tai lemia ilgas ir brangus knygrišybos procesas ir žinios šioje srityje.

„Pastaruoju laiku pastebiu vis didesnį susidomėjimą knygos menu ir meniniais įrišimais. Vesdama meninės knygrišybos edukacijas įvairiose Lietuvos bibliotekose, muziejuose ir kitur, stengiuosi sudominti knygos menu kuo daugiau žmonių, kad ši meno sritis nebūtų užmiršta ir vystytųsi profesionaliu lygmeniu“, – teigė R. Toliušytė.

Dailininkė R. Toliušytė 1994 m. baigė studijas Estijos dailės akademijoje Taline. Nuo 1999 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos narė, nuo 2016 m. – tikroji Vilniaus knygrišių gildijos narė. Menininkė gyvena ir kuria Kaune. Jos paroda Klaipėdoje veiks iki lapkričio 6 d.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų