Neatsiejama didžiųjų metų šventės tradicija – dovanos artimiausiems, mylimiausiems žmonėms – viena vertus, susijusi su papildomais rūpesčiais bei išlaidomis. Tačiau retas galėtų paneigti, jog teikti dovaną kitam yra ne mažesnis malonumas nei ją gauti. Norintieji nustebinti, pradžiuginti originaliais sprendimais vis dažniau renkasi ne masinės gamybos produktus, o atsigręžia į rankdarbius.
Kuria vienetinius daiktus
Jau ne pirmus metus prieš Kalėdas šventinių atvirukų, kalėdinių žaisliukų kūrybos ar angeliukų dekoravimo dirbtuvėles rengiančio salono "Artmanija" vadovė Gintarė Drungilienė pasidžiaugė, jog tokios vakaronės populiarėja. Jų dalyviai, padedami profesionalų, įgyja žinių, kaip naudotis įvairiomis dekoravimo priemonėmis bei sykiu pasigamina vienetinius kalėdinius atributus.
Pašnekovės pastebėjimu, apskritai žmonės vis daugiau dėmesio skiria ne tik dovanų personališkumui, unikalumui, bet ir jų pateikimui, pakuotei.
"Net jei artimam žmogui reikia virdulio, vis tiek tokią dovaną norisi paįvairinti kokia miela smulkmenėle, neįprastu akcentu ar bent jau kitaip įpakuoti. Pastebiu ir tai, kad žmonės ne vien ieško alternatyvų tam, ką galima rasti parduotuvėse, bet ir tiesiog nebenori išlaidauti dovanoms, – šyptelėjo Gintarė. – Rūpinimasis dovanomis priverčia mus šiek tiek sustoti, pagalvoti apie žmogų, kuriam bus skirta ta dovana. Juo labiau jei tai yra tavo kūrybos vaisius."
Vis dėlto pašnekovė pastebi, jog Lietuvoje rankdarbiai dar neretai asocijuojasi su dekupažo technika, kuri daugeliui atrodo atgyvenusi, pabodusi.
"Tačiau tai yra labai siaura sritis. Kalbėdama apie rankdarbius veikiau vartočiau žodį dekoravimas – iš tiesų tai yra labai plati veikla, pasitelkus gausybę medžiagų galima įgyvendinti fantastiškiausius sumanymus", – patikino pašnekovė.
Siūlo pagalbininkų
Anot Gintarės, bene svarbiausia kūrybinio proceso dalis – pati dovanos idėja. Tačiau ir šiuo atveju į pagalbą galima pasitelkti neišsemiamus interneto aruodus. O specializuotose rankdarbių parduotuvėlėse galima rasti gausybę priemonių ir "paruoštukų" – įvairių šablonų, iš kurių galima susikurti vienintelį tokį, nepakartojamą daiktą.
Pavyzdžiui, putplasčio burbulą galima dekoruoti senomis sagomis, pritvirtinant jas adatėlėmis. Arba panaudoti tam spalvoto popieriaus gabaliukus, karoliukus, apklijuoti siūlais, audinio skiaute, galiausiai – nudažyti.
"Kalėdinėms dekoracijoms galime pasiūlyti mūsų salono neseniai išbandytą idėją. Siūlus reikėtų pamirkyti klijų ir krakmolo mišinyje, apvynioti norimą formą ir išdžiovinti. Galima, pavyzdžiui, naudoti balionus, kurie išdžiūvus siūlams susprogdinami ir tiesiog lieka voratinklinis burbulas. Tokiais siūlais taip pat galima apvynioti iš storesnio popieriaus lakšto susuktą kūgį – bus originali kalėdinė eglutė. Naudojant mažesnę formą galima pasigaminti varpelį su parištu riešutu", – idėjas vardijo pašnekovė.
Kas virtuvės spintelėje?
Įvairių paviršių dekorui plačiai naudojamas ir specialus plastikas, iš kurio galima sukurti įdomias tūrines kompozicijas, tačiau, kaip pripažino rankdarbių meistrė, juo naudotis reikia šiek tiek įgūdžių.
Mielą dovanėlę galima sukurti tiesiog iš plokščių stilizuotų angeliukų, elnių figūrėlių šablonų. Jie spalvinami, marginami kokiais nors ornamentais, ant jų galima užrašyti norimą šventinį linkėjimą ar sentenciją.
Kalėdinius atvirukus galima dekoruoti įvairiais pabarstukais – stikliukais, blizgučiais, popieriaus, nertomis detalėmis.
Anot Gintarės, nereikėtų užmiršti ir buitinių dekoravimo priemonių – manų kruopų, kavos pupelių, originalias dekoracijas įmanoma sumeistrauti net iš figūrinių makaronų. Taip pat puiki medžiaga – paprasčiausias pajūrio smėlis. Žinoma, dirbant su šiomis priemonėmis teks pasitelkti ir pagalbininkų – specialių klijų, dažų.
Anot ‚Artmanijos" vadovės, šiandien įvairių pagalbininkų rankdarbiams kurti – gausybė, tik retas žino apie jų panaudojimo galimybes.
"Mūsų partneriai stebisi, kad su tokiomis priemonėmis, kurias mes užsakome, pas mus nedirbama darželiuose. Pavyzdžiui, tai įprasta Danijoje, jau nuo mažens taip ugdomas kūrybiškumas.
O pas mus vis dar ribotas asortimentas – įprastai darbeliams naudojamas spalvotas popierius, klijai, žirklės, plastilinas", – vardijo pašnekovė.
Nepaprasta degtukų dėžutė
Gintarė pastebi, jog kurdami kitiems skirtus rankdarbius žmonės neretai įsitempia, nes baiminasi, kokia bus reakcija į tokią dovaną – gal nepatiks, gal atrodys keistai, juokingai.
"Tikrai nereikėtų savęs varžyti, bijoti, kas išeis. Svarbiausia, kad daiktas būtų tvarkingas – nenutepliotas, nenutaškytas klijais, neaplamdytas. Pavyzdžiui, paprastomis žirklėmis nukirpti lygai popierių sudėtinga, bet gal, priešingai, geriau specialiai karpyti kreivai arba tiesiog apiplėšyti. Kaip tik reikia išlaisvinti kūrybiškumą", – šyptelėjo pašnekovė.
Anot Gintarės, dažnas prieš šventes suka galvą, ką padovanoti kolegoms. O sprendimu gali tapti patys paprasčiausi dalykai.
Pavyzdžiui, kalėdinėms žvakėms įžiebti pašnekovė patarė padovanoti degtukų dėžutę, žinoma, ją reikėtų šiek tiek padekoruoti – audiniu ar popieriumi, gal užrašyti mielą linkėjimą. O jei dar iš vienos pusės bus priklijuotas magnetinis popierius, tai bus niekada nepasimetanti degtukų dėžutė, nes ją bus galima prilipdyti prie šaldytuvo durelių, šyptelėjo rankdarbių kūrėja.
Rūbas irgi svarbu
Ieškantiesiems įdomesnio dovanos pakuotės sprendimo G. Drungilienė vietoje įprasto popieriaus siūlo panaudoti kitus variantus – pavyzdžiui, originaliai atrodys užsienietiškas laikraštis ar gaidų lapas.
Kaip dekoravimo priemonę galima pasitelkti paprastus, tačiau vizualius dalykus – kankorėžius, akmenukus, šiaudus, kriaukleles, įvairius pabarstukus. Kalėdinei temai ypač tiks tradiciniai akcentai, tokie kaip cinamono lazdelės ar džiovinti apelsinų griežinėliai.
Anot Gintarės, dovanų maišelis – paprasčiausias sprendimas. Bet ir tokią pakuotę galima įdomiai padekoruoti: ant maišelio užrašyti kokį nors tekstą, priklijuoti nertą, popierinę detalę, audinio skiautę.
"Kol kas Lietuvoje nejaučiu pakavimo madų, neteko su tuo susidurti, nors pasaulinėje praktikoje, manau, tai egzistuoja – vienais metais vyrauja vienokios tendencijos, spalvos, kitais metais – kokios. Man tai atrodo gražus žaidimas. Pavyzdžiui, ateinantys 2014-ieji yra Mėlynojo Arklio metai, tai kodėl nepažaidus šia spalva?" – šypsojosi pašnekovė.
Naujausi komentarai