Pereiti į pagrindinį turinį

Apleistų pastatų sąrašas susitraukė

2014-09-09 13:27

Klaipėdoje pirmą kartą per kelerius metus ženkliai sumažėjo apleistų pastatų sąrašas. Manoma, kad tam įtakos turėjo ženkliai išaugę mokesčiai, griežtesnė kontrolė, apsileidėliams nepalankūs teismų sprendimai.

Klaipėdoje pirmą kartą per kelerius metus ženkliai sumažėjo apleistų pastatų sąrašas. Manoma, kad tam įtakos turėjo ženkliai išaugę mokesčiai, griežtesnė kontrolė, apsileidėliams nepalankūs teismų sprendimai.

Išaugo kelis kartus

Neprižiūrimų pastatų sąrašas antradienį buvo pristatytas Savivaldybės turto komiteto nariams. Šiemet į jį įtraukti 22 apleisti objektai.

Klaipėdos savivaldybės Statybos leidimų ir statinių priežiūros skyriaus vedėjas Gediminas Pocius tvirtino, kad pirmą kartą per kelerius metus tvirtinamas toks trumpas apleistų statinių sąrašas.

Paprastai jų skaičius svyruoja nuo 30 iki 40. Pernai tokių buvo 38, užpernai – 35.

Anot vedėjo, tokiems pasikeitimams įtakos turėjo kelios priežastys. Viena iš jų – nepalanki apsileidėliams mokesčių politika.

Nuo 2012 metų pastatų neprižiūrintys asmenys turi mokėti ne maksimalų nekilnojamo turto, bet ir žemės ar žemės nuomos mokestį. Pastarasis siekia 4 proc. jos vertės.
Pasikeitė ir nekilnojamo turto įstatymas. Nuo šių metų apleistų pastatų savininkams taikomas 3 proc. tarifas nuo turto vertės. Anksčiau šis siekė tik 1 proc.

Tvarkingų pastų savininkams šiais metais nekilnojamo turto mokestis siekia 0,3 ir 0,8 proc.

„Mokesčiai apleistų pastatų savininkams dabar tikrai dideli. Jie išaugo keliais kartais“, – teigė vedėjas.

Paskatino ir teismai

G.Pocius pasakojo, kad sugriežtėjo ir apleistų pastatų kontrolė. Juos tikrina savivaldybės Viešosios tvarkos bei Statybos leidimų ir statinių priežiūros skyrių specialistai.
Už pažeidimus nesitvarkantiems apleistų pastatų savininkams taikomos administracinės nuobaudos.

G.Pociaus nuomone, griuvenų šeimininkus tvarkytis privertė ir teismų maratonas. Ne vienas apleisto objekto savininkas kreipėsi į šias institucijas, kad būtų išbraukti iš sąrašo ir nemokėtų didelių mokesčių.

„Nė vienas neprižiūrimo pastato šeimininkas teismo nelaimėjo. Jau susiformavo tam tikra teismų praktika. Greičiausiai jau su ja susipažino tokių objektų savininkai. Vargu, ar jie velsis į ilgai trunkantį ir daug kainuojantį tesiminį procesą. Geriau už tuos pinigus nusprendžia apsitvarkyti“, – aiškino vedėjas.

Laiko apsikuopti užtenka

Pasak G.Pociaus, į apleistų objektų sąrašą traukiami tie, kur akivaizdžiai matoma, kad jiems neskiriama dėmesio. Į tokius pastatus be vargo galima patekti, juose ir aplink esančioje teritorijoje pilna šiukšlių.

Į sąrašą patekę pastatai yra nuolat tikrinami. G.Pocius tvirtino, kad apie patikrinimą yra informuojami savininkai. Norima, kad dalyvautų. Tačiau atsiliepia tik mažoji dalis apleistų pastatų savininkų.

„Stengiamės derintis prie neprižiūrimų objektų šeimininkų. Jei šiems netinka mūsų nustatytas laikas, prašome, kad praneštų, kada patogu jiems. Kai gyvai galime pakalbėti, paaiškinti, ką turi padaryti daug geriau. Net pirštu parodome, ką reikia sutvarkyti“, – pasakojo vedėjas.

G.Pocius tvirtino, kad patikrinimai apleistuose pastatuose organizuojami gegužės pabaigoje. Tad jų savininkai iki rugsėjo, kada teikiamas sąrašas tvirtinti miesto tarybai, turi laiko apsitvarkyti, užsandarinti angas, išsikuopti, išsišluoti, paskirti techninę priežiūrą, pradėti pildyti techninės priežiūros dokumentus.

„Prašome, kad savininkai bendradarbiautų su savivaldybe – informuotų, ką padarė. Jei šeimininkai pradeda rūpintis savo turtu, tada nelabai gali prie ko prikibti“, – pabrėžė vedėjas.

Įtraukiami ir naujokai

Sąraše, kuris bus teikiamas tvirtinti miesto tarybai, yra tokių objektų, kurie neužleidžia savo pozicijų. Į šį sąrašą jie įtraukiami nebe pirmus metus. Vieni tokių – statiniai Didžiojo vandens gatvėje.

„Tai privačių asmenų nekilnojamas turtas. Jie nieko nedaro su pastatytais“, – pasakojo vedėja.

Tačiau, anot G.Pocius, Didžiojo vandens gatvėje situacija turėtų pagerėti. Du iš komplekso pastatų iš ruošiamasi atnaujinti. Dar vienam tvarkomi dokumentai rekonstrukcijai.

„Tikimės, kad vienas šašas susitvarkys. Tačiau kol kas apie tai anksti kalbėti“, – teigė vedėjas.

Eilę metų netvarkomas ir gyvenamasis pastatas, esantis Aukštaičių gatvėje. Po jame kilusio gaisro nieko nėra daroma. G.Pociaus teigimu, tai yra keista, nes vieta yra patraukli.

Netvarkomi ir gamybiniai pastatai, transformatorinė, sandėlis, esantys Joniškės gatvės 3. Dėmesio iš savininkų nesulaukia ir apleistas gyvenamasis namas Liepų gatvė 41A.

„Šį statinį būtų galima suremontuoti. Kažkas gyventų šioje vietoje ir džiaugtųsi, o dabar jis jau daug metų mūsų sąraše“, – teigė vedėjas.

Tarp apleistų pastatų yra ir naujokų. Vienas tokių Vilniaus plentas 8, kur yra elektros skydinė, valymo įrengimų pastatas, keli sandėliai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų