Pereiti į pagrindinį turinį

Aplinkosaugininkams nepavyko konfiskuoti iš žiemos miego pažadintos "Mini Zoo" meškos

2013-11-28 03:00

Įstatymo raidės aklai besilaikantys aplinkosaugininkai ryžosi iš žiemos miego žadinti net mešką. Į "Mini zoo" ūkį Klaipėdos rajone atvykę pareigūnai ketino išsivežti čia 10 metų gyvenusią rudąją meškutę Mašą, kuri esą į privatų zoologijos sodą pateko nelegaliai.

Meška Maša Meška Maša Meška Maša Meška Maša Meška Maša

Įstatymo raidės aklai besilaikantys aplinkosaugininkai ryžosi iš žiemos miego žadinti net mešką. Į "Mini zoo" ūkį Klaipėdos rajone atvykę pareigūnai ketino išsivežti čia 10 metų gyvenusią rudąją meškutę Mašą, kuri esą į privatų zoologijos sodą pateko nelegaliai.

Mašą – pas Timofėjų

Aplinkosaugininkai, sergstintys gyvūnų gerovę, iš privataus zoologijos sodo Klaipėdos rajone vakar sutemus buvo pasirengę išsivežti 10 metų čia gyvenusią rudąją mešką, vardu Maša.
Aplinkos ministerijos atstovų teigimu, "Mini zoo" patikrinimas pradėtas po to, kai esą savininkas po kelių pakartotinių terminų taip ir nepateikė Aplinkos apsaugos agentūrai duomenų, kurie patvirtintų, kad dalis ten laikomų gyvūnų įsigyti teisėtai.

Todėl vakar po pietų į "Mini zoo" atvykę žmonės atsigabeno dengtą narvą, į kurį planavo patalpinti jau tris savaites žiemos miegu miegojusią meškutę.

Konfiskuoti rudąją mešką nuspręsta po to, kai paaiškėjo, kad jos kilmės dokumentų "Mini zoo" savininkas Edvardas Legeckas esą neturi.

Gyvūną ketinta vežti į Telšių rajone esantį miškų urėdijos "Žvėrinčių", kur, anot pareigūnų, gyvena dar vienas "nelegalas" be kilmės ir atsiradimo dokumentų – lokys Timofėjus. "Žvėrinčius" pasirinktas todėl, kad Kauno zoologijos sode meškai šiuo metu gyventi nėra galimybių.

Pasak gyvūno savininko E.Legecko, meškai toks pervežimas yra didžiulis stresas, galintis pasibaigti net jos žūtimi. Pažadinus įmigusią mešką, pažeidžiama jos fiziologija ir psichika.

Iš kur atsirado antys?

"Turiu Aplinkos ministerijos pavedimą ir jį vykdau. Ketiname atlikti patikrinimą dėl tam tikrų gyvūnų. Jei išvados bus neigiamos, surašysime administracinių teisės pažeidimų protokolą, bus byla ir spręsime, ką daryti toliau", – tvirtino Klaipėdos gyvosios gamtos inspekcijos viršininkas Vitalis Marozas.

Aplinkosaugininkai tikrino trijų rūšių gyvūnų įsigijimo dokumentus. Jiems abejonių sukėlė tai, kaip E.Legecko ūkyje atsirado urvinės antys, paprastieji meškėnai ir rudoji meška.

"Nėra duomenų, kaip ta meška atkeliavo į Lietuvą ir kaip ji įgyta. Visus veiksmus koordinuoja Aplinkos apsaugos agentūra. Teismo sankcijų paimti gyvūnus iš šio ūkio nereikia. Yra aptvaras, kurį mes kontroliuojame kaip valstybinė institucija ir turime teisę išsivežti gyvūnus", – tikino V.Marozas.

Atsivežė iš Ukrainos

Pasak E.Legecko, meškutę Mašą, dėl kurios čia kilo tas triukšmas, jis įsigijo dar labai mažą lygiai prieš 10 metų iš Ukrainoje esančio Rovno zoologijos sodo.

"Tikiuosi, kad pagaliau baigsis tas cirkas, kuris čia vyksta jau dvejus metus. Visas tas sujudimas kilo dėl to, kad kai kurie gyvūnų teisių gynėjai labai nori visas meškas iš Lietuvos išvežti. Problema iškelta dirbtinai. Lietuva nėra tas kraštas, kur plėtojama gyvūnų kontrabanda", – pabrėžė E.Legeckas.

"Mini zoo" savininkas pateikė dokumentus, iš kur jo ūkyje atsirado meška. Tačiau tikrintojų tai neįtikino. Esą Aplinkos ministerijos pozicija buvo tokia, kad iki tol, kol bus nuspręsta, ar meška šiame ūkyje yra legaliai, gyvūną reikia konfiskuoti.

"Visi Lietuvoje gali turėti meškas, išskyrus mane. Vien leidimą zoologijos sodui bandau gauti jau dvejus metus ir kol kas nieko", – ironizavo E.Legeckas.

Mėgino gelbėti situaciją

Tikrintojams pasiteiravus, kur šiuo metu yra meška, nes voljere jos nebuvo matyti, E. Legeckas teigė, jog ji žiemoja Lenkijoje. "Mini zoo" savininkas tikino, esą prasidėjus nesusipratimams dėl meškos dokumentų, jis nusprendęs Mašą išvežti į Lenkiją pas kolegą, kur gyvūnas galėtų ramiai ir be streso peržiemoti.

"Pavasarį parsivešiu. O ką, negalima? Man ji reikalinga ekspozicijoje, o dabar ji miega. Ją išvežu ne pirmus metus, nors paprastai Maša čia žiemodavo. Bet kai čia kilo tas ažiotažas, išvežiau, kol įrodysiu, kad viskas legalu", – teigė E.Legeckas.

Esą jeigu teismas nuspręs, kad meška neteisėtai įgyta, E.Legeckas pasirengęs ją parvežti atgal.

Vis dėlto mėginimas gudrauti nepavyko. Pareigūnai aptiko mešką tvartelyje ir nusprendė išvežti.

Pasitenkino tik meškėnais

Aptikę mešką, pareigūnai vakar vakare ją prižadino, pabudęs gyvūnas ėmė niršti. Kauno zoologijos sodo veterinaras buvo pasirengęs jai suleisti migdomųjų, kad mešką galėtų pernešti į specialią priekabą.

Tačiau veterinaras nebuvo garantuotas, kad nuo tokios dozės vaistų gyvūnas užmigs, nes stiprių vaistų įvežti į Lietuvą nebegalima. Todėl niekas negalėjo garantuoti už žmonių saugumą, kol apie 350 kg sveriantį gyvūną kas nors nutemps į furgoną. Tam reikėjo mažiausiai 6 stiprių vyrų.

"Atvažiavo nepasiruošę konfiskacijai, neturi brezento meškai pernešti, kitų priemonių, ir dabar kažką buria. Suprantu, kad įstatymas yra įstatymas, tik gaila, kad juos saugo žmonės, prasilenkiantys su loginiu mąstymu. Nežinau, kas atsakys, jei gyvūnas fiziškai neatlaikys tokio streso", – kalbėjo E.Legeckas.

Vis dėlto meškos konfiskacija nepavyko ir jos išgabenimas iš E. Legecko ūkio atidėtas neribotam laikui. Aplinkosaugininkai išsivežė tik 5 meškėnus, kurių Lietuvoje nelaisvėje esą laikyti negalima.

Pareigūnams "Mini zoo" nepavyko rasti urvinių ančių, kurias taip pat ketino konfiskuoti. Esą šių paukščių iš viso negalima imti iš gamtos.

Komentaras

Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė

Mūsų organizacija laikosi nuostatos, kad bet kuris zoologijos sodas turi atlikti savo funkciją, tą, kuri yra reglamentuota ES direktyvoje. Tai yra zoologijos sodas pirmiausia turi užsiimti visuomenės švietimu ir gyvūnų išsaugojimu. Manau, kad juose turėtų būti saugomos ir veisiamos retos, nykstančios gyvūnų rūšys. Bet, kaip rodo Lietuvos praktika, mūsų zoologijos sodai, taip pat ir E.Legecko ūkis, kuris nėra zoologijos sodas, yra gyvūnų išnaudojimo komerciniais tikslais vieta. Mes nieko neturime prieš zoologijos sodų statusą ir tokias įstaigas. Bet, kaip rodo kartu su tarptautinėmis organizacijomis atlikti tyrimai, iš visų gyvūnų, kuriuos laiko vadinamieji zoologijos sodai, yra vos 5 proc. rūšių, kurios dalyvauja veisimo programose. O pasižiūrėjus, kokiomis sąlygomis laikomi tie gyvūnai, nežinau, ką galima kalbėti apie visuomenės švietimą. Jos visiškai neatitinka bent minimalių sąlygų, primenančių natūralias.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų