Pereiti į pagrindinį turinį

Baltijos jūroje mato turizmo objekto potencialą: užsienyje vėjo elektrinės pritraukia minias turistų

2024-08-02 02:00
DMN inf.

Tiek Lietuvos gyventojams, tiek atvykstantiems užsienio turistams ieškant naujų, vis įdomesnių patirčių mūsų šalyje pastaraisiais metais sparčiai populiarėja pramoninis turizmas, kurio objektų, lankytojus praturtinančių žiniomis ir netikėtais pojūčiais, vis daugėja. Tokiu turizmo traukos tašku gali tapti ir būsimasis tarptautinės žaliosios energetikos bendrovės „Ignitis renewables“ vystomas „Curonian Nord“ jūrinio vėjo elektrinių parkas, o užsienio pavyzdžiai rodo, jog tai sukurtų ir visiškai naują paslaugų verslo nišą krante.

Lietuvos energetikos ir technikos muziejaus vadovas Mykolas Bistrickas sako, kad pramoninis, energetinis turizmas mūsų šalyje šiuo metu išgyvena proveržio laikotarpį ir ši tendencija tik augs, kadangi žmonės darosi vis sąmoningesni ir smalsesni.

„Šioje srityje dirbu nuo 2018 metų ir matau, kaip ši tema populiarėja ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Aš manau, kad tokios srities kaip energetinis turizmas populiarumas auga, nes žmonėms pradeda rūpėti ekologija, atsinaujinanti energetika. Tai visiems mums aktualios temos, tad žmonės ima domėtis jų ištakomis, pavyzdžiui, lankosi pirmojoje viešojoje Vilniaus elektrinėje, kurioje gali susipažinti tiek su energetikos sektoriaus praeitimi, tiek su ateitimi“, – pasakojo M. Bistrickas.

Augantį pramoninio turizmo populiarumą jis iliustruoja skaičiais – praėjusiais metais Energetikos ir technikos muziejus sulaukė 145 tūkst. lankytojų, kai dar prieš penkerius metus jų skaičius nesiekė 20 tūkst. „Ir taip yra ne tik pas mus. Augančius lankytojų srautus fiksuoja ir uždaroma Ignalinos atominė elektrinė, ir kiti su pramone, technika ir paveldu susiję objektai“, – patikino pašnekovas.

Galimybės – ir vietos bendruomenėms

Populiarėjančio pramoninio turizmo pavyzdžių Lietuvoje netrūksta – tai ir sostinėje vykstantis energetikos festivalis „Mechanizmai“, ir Vilniaus šilumos tinklų rengiamos ekskursijos po Vilniaus termofikacinę elektrinę, ir Panevėžio „Ekrano“ gamyklos turai, ir lankytojams atveriami „Ignitis grupės“ objektai, kurie kasmet susilaukia tūkstančių lankytojų – Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė, Kauno hidroelektrinė bei Vilniaus ir Kauno kogeneracinės jėgainės.

Pirmuosius žingsnius, išbandant vėjo elektrinių parkus kaip turizmo objektus, bendrovė „Ignitis renewables“ jau žengė – kartu su viešąja įstaiga „Žaliasis regionas“ ir Tauragės rajono savivaldybe pradėjo rengti edukacines ekskursijas „Vėjo spalva – žalia“, kurių metu turistai iš visos Lietuvos kviečiami apsilankyti šalia Tauragės veikiančiame sausumos vėjo elektrinių parke ir sužinoti, kaip pasitelkus gamtos stichiją gaminama žalioji elektros energija. Į šią veiklą aktyviai įsitraukė ir vietos bendruomenių nariai, kurie, specialiai apmokyti „Ignitis grupės“ įmonių darbuotojų, dabar patys veda ekskursijas atvykstantiems svečiams.

Projekto „Curonian Nord“ vadovė Anne-Marie Roikjær neabejoja, kad tokiu turizmo traukos objektu gali tapti ir bendrovės vystomas pirmasis Lietuvos jūrinio vėjo elektrinių parkas „Curonian Nord“. „Tiek Lietuvoje, tiek užsienyje yra daugybė pavyzdžių, kai energetika ir turizmas sėkmingai sąveikauja. Jūrinio vėjo elektrinių parkas taip pat turi didžiulį potencialą kaip pramoninio turizmo objektas – tai bus savo dydžiu ir strategine svarba įspūdingas traukos taškas“, – sakė A. Roikjær.

Numatoma, kad tiek Klaipėdoje, tiek pajūrio kurortuose „Curonian Nord“ projektas prisidės prie turizmo paslaugų pasiūlos. Tai rodo ir pavyzdžiai iš užsienio šalių, kuriose jūrinio vėjo elektrinių parkai ne tik gamina elektros energiją, bet ir veikia kaip turizmo objektai.

Partnerių nuotr.

Vėjo elektrinių parkai jūroje tampa traukos objektais

Gerokai seniau jūrinio vėjo energetikos projektus vystyti pradėjusiose šalyse turistai apsilankyti šalia elektrinių kviečiami jau ne pirmus metus. Pavyzdžiui, Danijoje turistiniais laivais galima plaukti iki 111 elektrinių turinčio „Anholto“ jūrinio vėjo parko, o Baltijos jūroje netoli Kopenhagos plytintis „Middelgrunden“ jūrinio vėjo parkas taip pat siūlo specialias ekskursijas.

Pasiplaukioti iki Šiaurės jūroje veikiančio „Egmond aan Zee“ jūrinio vėjo elektrinių parko ir daugiau sužinoti apie vėjo energetiką turistai kviečiami Nyderlanduose. Lankytojų laukia ir „Thorntonbank“ parkas Belgijoje ar „Nordsee Ost“ parkas Vokietijoje. Tokia pramoga taip pat populiari ir Jungtinėje Karalystėje bei Jungtinėse Amerikos Valstijose.

„Tad ir Lietuvoje nesunku įsivaizduoti iki elektrinių parko kursuojančius laivelius su turistais, kurių krante laukia nakvynės, maitinimo, dviračių nuomos ir kitos paslaugos. „Curonian Nord“ turi potencialo šioje srityje suteikti daug naudos vietos gyventojams. Pavyzdžiui, auksine pakrante garsėjančiame Ostendės kurorte Belgijoje veikia net devyni jūrinio vėjo elektrinių parkai, o šalia jų driekiasi turistų pamėgti paplūdimiai“, – vardijo „Ignitis renewables“ atstovė A. Roikjær.

Daugiau informacijos apie projektą svetainėje curoniannord.com.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra