Kai kurie Naikupės gatvės 17 namo gyventojai pašiurpo, kai sužinojo, jog už šildymo sistemos renovaciją turės mokėti 50 tūkst. litų daugiau nei būtų galėję. Konkursą laimėjo ne pigiausiai darbus siūliusi atlikti įmonė, o likusioji antroje vietoje.
Į kainą neatsižvelgė
Bendrija "Ūla", kuri vienija Naikupės gatvės 17 namo butų savininkus, konkursą dėl šilumos punkto ir šildymo sistemos atnaujinimo darbų paskelbė prieš daugiau nei mėnesį. Jame dalyvavo trys įmonės.
Didžiausia kaina, už kurią buvo siūlomasi atlikti darbus, siekė 324 583 litus, antroje vietoje buvo 320 191 lito pasiūlymas, taupiausias pasiūlymas – už 269 251 litą.
Nors konkursai paprastai skelbiami, kad būtų išrinkta pigiausiai darbus pasiūliusi atlikti įmonė, šį kartą nutiko priešingai.
Nugalėtoja išrinkta įmonė "Akvaterma", kuri darbus atliks 50 939 litais brangiau nei mažiausią kainą siūliusi bendrovė. Tai papiktino dalį Naikupės gatvės 17 namo gyventojų.
Bandė aiškintis su pirmininke
"Visi žino, kad konkursai skelbiami tam, jog būtų išrinktas pigiausias variantas. Nesuprantama, kodėl šį kartą taip neįvyko. 50 tūkst. litų – dideli pinigai, ypač tokiu metu", – tvirtino kai kurie nepatenkinti gyventojai.
Klaipėdiečiai teigė, jog bandė aiškintis su bendrijos pirmininke, kodėl taip nutiko, tačiau pateisinančių tokį elgesį argumentų esą neišgirdo.
"Susidarė įspūdis, kad bendrijos pirmininkei nepatiko mažiausią kainą pasiūliusi kompanija. Ji tvirtino, jog neva girdėjo prastus atgarsius apie šią įmonę. Tikriausiai todėl ir nutarė pašalinti mažiausią kainą pasiūliusią bendrovę iš konkurso. Gal žiūrėjo ne į kainą, o vadovavosi asmenine savo nuomone?" – dėstė žmonės.
Gyventojai bijo?
Naikupės gatvės 17 name yra 60 butų. Dalis butų savininkų yra pasipiktinę konkurso rezultatais ir pageidautų, kad būtų skelbiamas naujas konkursas ir išrinktas nugalėtojas.
"Žmonės labai neaktyvūs. Tarpusavyje pasikalba, bet nieko nedaro. Vyresnio amžiaus gyventojai esą bijo pirmininkės. Nenori pyktis. Sako, jog gyventi jiems toliau reikės. Bijo pasirašyti prašymą skelbti naują konkursą ir išrinkti mažiausią kainą pasiūliusią įmonę", – teigė kai kurie name gyvenantys klaipėdiečiai.
Jų nuomone, geriau sutaupytus 50 tūkst. litų panaudoti kitiems tikslams – namo sienų šiltinimui ar laiptinių remontui.
"Vien renovavus šildymo sistemą, nebus tokio rezultato, kokio laukiama. Geriau sumokėti daugiau ir sienas apšiltinti. Tuomet efektas būtų geresnis", – tvirtino kai kurie gyventojai.
Nepateikė dokumentų?
Bendrijos "Ūla" pirmininkė Virginija Pocienė aiškino, jog konkursą organizavo ir pasiūlymus vertino iš trijų gyventojų sudaryta pirkimo komisija. Su pasiūlymais susirinkimo metu buvo supažindinti gyventojai.
Pirmininkės teigimu, mažiausią kainą pasiūliusi įmonė nepasirinkta, nes neatitiko daugelio kriterijų. Bendrovė nepateikė dokumentų, kurių pateikimas buvo numatytas konkurso sąlygose.
"Pirmiausia prašėme dokumentus, kurių trūko, pateikti telefonu, bet niekas nereagavo. Tada paprašėme raštu. Sureagavo, bet pateikė ne viską. Kai kuriuos dokumentus davė rangovo, kurį samdys. Samdyti rangovą nedraudžiama, bet tai privalo būti pasakyta pirminiuose dokumentuose, o ne vėliau. Ši bendrovė mano, kad ką pateikė, to turi ir užtekti, nors konkurso sąlygose numatyta kitaip", – pabrėžė pirmininkė.
Susirinkime buvo ne visi
Anot V.Pocienės, po konkurso gyventojų buvo klausiama, ar pritaria, kad renovaciją atliktų mažiausią kainą pasiūliusi bendrovė. Visi susirinkime dalyvavę 38 asmenys pasisakė, jog tam nepritaria.
"Gyventojams buvo pristatyti visų trijų konkurse dalyvavusių įmonių pasiūlymai. Prieš mažiausią kainą pasiūliusią bendrovę pasisakė beveik du trečdaliai. Tai ne mano, o žmonių nuomonė. Į tai reikia atsižvelgti. Aišku, negaliu kalbėti už tą vieną trečdalį. Gal šie žmonės ir nepatenkinti. Tačiau visų gyventojų į susirinkimą sukviesti nepavyksta. Bet kuriuo atveju, kas atliks darbus, turi teisę rinktis pati bendrija", – komentavo pirmininkė.
Įsivėlė aritmetinė klaida
Be to, V.Pocienės teigimu, išrinkto nugalėtojo ir mažiausią kainą siūliusios įmonės pasiūlymo skirtumas ne 50 tūkst., o 24 tūkst. litų.
"Pastebėjome, jog laimėtojo sąmatoje padaryta aritmetinė klaida. Jie tai pripažino ir sumažino sumą. Visa tai gyventojams buvo pasakyta susirinkimo metu. Šiandien vėl vyks susirinkimas. Gyventojams viską paaiškinsime dar kartą", – vakar tvirtino pirmininkė.
V.Pocienė teigė, jog dėl mažiausią kainą siūliusios įmonės pareikštos pretenzijos bendrija negali pradėti darbų – dokumentų nepriima Būsto ir urbanistinės plėtros agentūra.
"Žmonės būtų pasiryžę šiek tiek pašalti, kad tik darbus atliktume dar šiam šildymo sezonui, tačiau darbai dabar gali užtrukti", – apgailestavo pirmininkė.
Naujas konkursas – ne išeitis
Anot Klaipėdos savivaldybės Butų ir energetikos poskyrio vedėjo Algio Gaižučio, norint išvengti panašių konfliktų, pirmiausia bendrijos turi nustatyti konkursų paslaugoms pirkti rengimo tvarką, pirmininkės ar valdybos įgaliojimus.
"Ši procedūra reikalinga, kad būtų aišku, kas už ką atsakingas. Nereikia leisti sprendimus priiminėti vienam žmogui ar grupei. Gyventojai turėtų būti iniciatyvūs ir sekti procesus", – patarė vedėjas.
A.Gaižučio teigimu, konkursų metu paprastai didžiausias dėmesys kreipiamas į kainą. Taip pat žiūrima, ar bendrovė atitinka konkurso sąlygas.
"Patarti žmonėms šioje situacijoje sudėtinga, tačiau gyventojams nereikėtų pulti skelbti naujo konkurso. Tokiu atveju gali užsitęsti darbai. Žmonės bet kada dėl vienos ar kitos situacijos gali ateiti pasikonsultuoti į savivaldybę", – tikino vedėjas.
Žmonės piktinasi daug kuo
Pasak A.Gaižučio, skundų dėl bendrijų sulaukiama nuolat. Dažniausiai žmonės piktinasi pirmininkų veiksmais, įvestais naujais mokesčiais.
"Jei gyventojai yra nepatenkinti bendrija, visada gali pasirinkti įmonę, kuri teikia daugiabučių namų administravimo paslaugas. Tačiau žmonės turi būti vieningi, o ne keli, susibūrę į grupę", – teigė vedėjas.
Papildyta:
Tvarkos parengti negalima
Gaunant vis daugiau nusiskundimų dėl bendrijų pirmininkų, Klaipėdos tarybos Miesto ūkio komiteto posėdyje buvo iškelta idėja, kad reikia sukurti ir patvirtinti tvarką, pagal kurią savivaldybė galėtų prižiūrėti bendrijas. Pasidomėti tokiomis galimybėmis buvo įpareigotas Butų ir energetikos poskyris.
Tačiau, anot A.Gaižučio, tokia nėra ruošiama. Poskyrio vedėjo teigimu, ji prieštarautų įstatymams.
„Savivaldybė negali kištis į bendrijų veiklą. Kontroliuoti pirmininkus ar valdybą turi patys gyventojai. Jei paruoštume tokią tvarką, iš karto sulauktume pastabų iš Vyriausybės atstovės Klaipėdos apskrityje. Norint, kad tokia tvarka atsirastų reikia keisti įstatymus“, – komentavo A.Gaižutis.
Naujausi komentarai