Nelegali prekyba čeburekais paplūdimyje - amžinas verslas. Prekeivių niekam nepavyksta sukontroliuoti daug metų - jie geriau moka baudas nei atsisako veiklos.
Pažeidėjų kurorte nemažėja
Daugiausiai rūpesčių vadinamieji čeburekininkai kelia Palangos paplūdimiuose. Pliaže gulintys poilsiautojai priversti klausytis vienas po kito sekančių šaukinių: „Karšti čeburekai. Šaltas alus“.
Kai kurie prekeiviai, siekdami atkreipti dėmesį, net pabrėžia, kad rūpinasi poilsiautojai nebūtų alkani.
Dalį paplūdimio lankytojų erzina tokie šaukiniai, bet atsiranda daug tokių, kurie susigundo prekeivių siūlomu, į vietą pristatytu maistu. Neretai tokios vaišės baigiasi sveikatos sutrikimais.
Į kovą su nelegaliais prekeiviais įsitraukia ne tik policija, bet ir gelbėtojai. Šie vaiko „čeburekininkus“ iš paplūdimio, sulaiko juos ir perduoda pareigūnams, per garsiakalbį skelbia, jog ši prekyba nelegali.
Palangos policijos komisariato Prevencijos poskyrio vadovas Rimas Pocius tvirtino, jog asmenų, užsiimančių nelegalia išnešiojamąja maisto prekyba paplūdimyje, nemažėja.
Užsiimti šia veikla į Palangą jie suvažiuoja iš visos Lietuvos. Prekeivių amžius siekia nuo 14 iki 60 metų. Pasitaiko atvejų, kai nelegali prekyba čeburekais tampa šeimos verslu.
Šiemet pažeidėjams buvo surašyta per šimtą protokolų. Panašus jų skaičius surašytas ir pernai. Iš prekeivių paimti 65 čeburekai, 200 kilogramų žuvies.
Baudos prekeivių nedrausmina
Sulaikytam nelegaliam prekeiviui policijos pareigūnai skiria baudą nuo 20 iki 100 litų, konfiskuojami ir parduodami čeburekai. Pastarieji yra sušeriami Klaipėdoje esančios gyvūnų prieglaudos augintiniams.
Tačiau minėtos priemonės „čeburekininkų“ nedrausmina. Netrukus prekeiviai vėl grįžta į pliažą. Tie patys žmonės per sezoną policijos pareigūnams įkliūva po kelis kartus.
Sulaikyti prekeiviai elgiasi įžūliai. Jie koneveikia policijos pareigūnus, rėkia, spardosi ar puola muštis. Prieš kelerius metus viena čeburekininkė ją sulaikiusiai pareigūnei vožė konteineriu.
„Kova su nelegaliais prekeiviais primena kovą su vėjo malūnais. Mokėti baudas jiems apsimoka. Šiltomis dienomis jie uždirba po 300 litų per dieną“, - teigė R.Pocius.
Prieš kelerius metus policija nelegaliems prekeiviams ne tik skirdavo nuobaudas, bet ir laikinai, kol bus baigtas tyrimas, paimdavo konteinerius. Jie buvo saugomi sandėlyje.
Šiemet talpų, kuriose nešiojami čeburekai, iš pažeidėjų pareigūnai nebeima. R.Pociaus teigimu, konteinerių nėra, kur dėti. Ne visi nubausti pažeidėjai juos pasiėmė vasaros pabaigoje.
„Mėtosi tie konteineriai niekam nereikalingi. Neturime patalpų jiems kaupti. O ir ši priemonė prekiautojus nelabai drausmino“, - prisiminė R.Pocius.
Mėsoje rado akį
Palangos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji specialistė-maisto produktų inspektorė Birutė Mačernienė pabrėžė, jog poilsiautojams nederėtų pirkti maisto iš jį nešiojančių asmenų. Geriau nepatingėti ir nueiti į lauko kavinę.
„Maistą paplūdimyje išnešiojantys asmenys negali laikytis higienos. Paima pinigus, o paskui neplautomis rankomis paduoda čebureką. Neaišku, kokiomis sąlygomis buvo pagaminti čeburekai, iš kokių produktų. Suvalgius tokius patiekalus, gali kilti sveikatos problemų“, - pabrėžė B.Mačernienė.
Verstis išnešiojamąja prekyba čeburekais paplūdimyje Palangoje uždrausta prieš penkerius metus. Pasak B.Mačernienės, tuomet kreipėsi labai daug žmonių, kurie tikino sunegalavę, suvalgę šį patiekalą.
Po Palangą apie paplūdimyje parduodamus čeburekus nuolat sklandė legendos. Pasakojama, jog jų įdarui naudojama katiena, šunims skirta dešra. Vienas poilsiautojas tvirtino, jog čebureko viduje vietoje mėsos rado perlinių kruopų ir sultinio gabalėlį. Palangiškis, paragavęs siūlomų skanėstų, mėsos įdare rado gyvūno akį.
„Nenorime žlugdyti verslo. Siūlysime savivaldybei, kad pliaže būtų įrengtos mobilios vietos, kur būtų prekiaujama iš gamybos cechų atvežtais čeburekais“, - tvirtino B.Mačernienė.
Klaipėdoje „čeburekininkų“ vienetai
Klaipėdos paplūdimiuose nelegalios išnešiojamos prekybos maistu mastai mažesni. Paplūdimiuose galima išvysti vieną kitą asmenį, prekiaujantį čeburekais.
Uostamiesčio policija nėra gavusi nė vieno nusiskundimo dėl nelegalių prekeivių iš gelbėtojų ar poilsiautojų. Patikrinimų dėl tvarkos paplūdimyje metu jie surašė 14 protokolų nelegaliems prekeiviams.
„Klaipėdos paplūdimiuose nėra tiek daug poilsiautojų. Ateinantys į pliažą dažniausiai atsineša maistą, o ne perka paplūdimyje. Specialių reidų gaudyti tokiems prekeiviams neorganizuojame. Pareigūnai nuvyksta, gavę pranešimą, situacija stebima patruliuojant, vykdant bendrus patikinimus pliaže. Šiemet situacija dėl nelegalios prekybos yra pagerėjusi. Tokių prekeivių yra mažiau nei anksčiau“, - komentavo Klaipėdos apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriaus viršininkas Kazimieras Sinkevičius.
Naujausi komentarai