Tradicija atkeliavo iš JAV
Šių švenčių organizatoriai atskleidė: žmonių fantazijai ribų nėra – vieni vaiko lytį sužinoti nori fotosesijos metu, kiti tam tikslui užsako lėktuvą, kuris danguje nudriekia tam tikros spalvos dūmus.
Nors daugelis medikų nustatytą būsimo naujagimio lytį laiko paslaptyje arba apie ją praneša tik patiems artimiausiems šeimos nariams, tačiau populiarėjanti šventė keičia miestiečių požiūrį ir tokios privačios žinios atskleidimą paverčia itin įsimintinu.
Kūdikio lyties atskleidimo šventė, kurios metu tėvai sau ir savo artimiesiems iškilmingai pristato būsimojo kūdikio lytį, į Lietuvą atkeliavo iš Jungtinių Amerikos Valstijų, kur ji prieš maždaug kelis dešimtmečius ir išpopuliarėjo.
Pastaraisiais metais populiarumo pagreitį tokia šventė įgavo tiek uostamiestyje, tiek ir kituose Lietuvos miestuose.
Žinia slypi voke
Anksčiau tėvai apie vaiko lytį be didelių ceremonijų sužinodavo iš karto gydytojo kabinete vizito metu, tačiau dabar gydytojai pačių tėvelių valia vaiko lyties iš karto gali ir nepasakyti.
Neretai ši žinia užrašoma ant lapelio, šis dedamas į voką, kuris ir perduodamas tėvams, kad šie, jei planuoja tokį vakarėlį, galėtų pasiruošti.
Kaip atskleidė klaipėdiečių pramogų bendrovės „Trys karaliai“ atstovė, šios šventės dar nėra švenčiamos nuolat, tačiau uostamiestyje jos sparčiai įgyja populiarumą.
„Tokios prestižinėmis vadinamos šventės nėra labai dažnos, tačiau pastebime, kad Klaipėdoje jos tampa vis populiaresnės“, – teigė viena šioje renginių organizavimo įmonėje dirbančių švenčių organizatorių.
„Shutterstock“ nuotr.
Proga išvengti klausimų
Pasak renginių organizatorės, laukiamo vaiko lyties paskelbimo šventė savitai simbolizuoja naujagimio laukimą ir pasitikimą šiame pasaulyje.
„Žmonėms tarsi svarbu parodyti kūdikiui, kad jis laukiamas“, – sakė „Trijų karalių“ atstovė.
Subūrus visus artimuosius šventėje, esą tiesiog yra ir patogiau visiems vienu kartu pranešti apie būsimą naujagimį ir jo lytį.
„Žmonėms šiuo atveju lengviau pranešti tokią naujieną, atskleidžiant žinią visiems vienu kartu. Todėl daugeliui tokia šventė yra ir tarsi komandinis sprendimas, išvengiant daug klausimų, skambučių ar žinučių“, – teigė renginių organizatorė.
Mėlyna ir rožinė spalva
Pagrindinė vakarėlio atributika – mėlyna ir rožinė spalvos, kurios simbolizuoja arba berniuko, arba mergaitės lytį.
Dažniausiai vaišių stalo papuošimams užsakoma įvairių konditerinių gaminių, kurių vidus pagal poreikį būna dekoruotas rožinėmis ar mėlynomis spalvomis.
Vakarėlio dalyviai, kurie renkasi vaiko lytį sužinoti nedideliame artimųjų rate, gautą iš gydytojo voką perduoda konditerijos specialistams, kurie tortų, keksiukų, kitų saldžių gaminių vidų ar įdarą nuspalvina vaiko lytį atspindinčia spalva.
Į šventę pakviesti svečiai taip pat ateina apsirengę ne bet kaip.
Švenčių organizatoriai teigė, kad jie pastebi, jog kai kurie svečiai net pasiskirsto į komandas: vieni būna įsitikinę – gims mergaitė, kiti spėja, kad bus berniukas.
Viskas – dėl įspūdžių
Kaip ir už kiek atskleisti savo būsimo vaiko lytį? Miestiečiai renkasi pačius įvairiausius būdus ir už tokią šventę pasiryžę sumokėti ir per 10 tūkst. eurų.
„Kai kurios organizuojamos pramogos kainuoja nuo 7 tūkstančių iki 13 tūkstančių eurų. Suprantama, priklauso nuo to, kiek žmogus turi pajamų, vieniems užtenka sodybos ir artimųjų draugijos, kiti net užsako ir šou pasirodymus“, – teigė renginių organizatorė.
Daugeliui tokia šventė yra ir tarsi komandinis sprendimas, išvengiant daug klausimų, skambučių ar žinučių.
Pasak jos, dažniausiai miestiečiai nori tokias šventes paversti itin įsimintinomis, todėl sugalvoja įvairių būdų, kaip galima būtų kuo įspūdingiau pranešti apie naujagimio lytį.
„Pavyzdžiui, norintieji turėti itin gražią ir įspūdį paliekančią šventę užsako net lėktuvus, kurie praskrisdami vakarėlio dalyviams virš galvų paleidžia mėlynus arba rožinius dūmus. Toks dangiškas šventės akcentas dažniausiai gerai patuština užsakovų pinigines“, – neslėpė pramogų įmonės atstovė.
Organizatorė papasakojo ir apie užsakomus teatralizuotus pasirodymus, kurių metu aktoriai suvaidina kovų menų sporto varžybas.
„Kartais rengiami teatralizuoti pasirodymai, pavyzdžiui, vaidinamoji boksininkų kova, ir vienas iš jų mūvi rožinės spalvos bokso šortus, kitas – mėlynos. Laimint vienam iš jų, tėvai ir žiūrovai taip sužino naujagimio lytį“, – pasakojo atstovė.
Siekdami išleisti mažiau pinigų, tačiau vis tiek surengti įsimintiną šventę, kai kurie miestiečiai ryžtasi įamžinti vaiko lyties atskleidimą išsinuomodami fotostudijas, kur valgant tortą ar iššovus spalvotas konfeti patrankas fotografas įamžina svarbią žinią sužinojusių būsimų tėvelių emocijas.
Komentaras
Sonata Vizgaudienė
Įstaigos „Psichologijos keliu“ psichologė ir psichoterapeutė
Mes linkę perimti šventes iš amerikiečių kultūros, todėl gilios minties ar esmės ši šventė dar gali ir neturėti. Prieš pradedant organizuoti tokį vakarėlį, reikėtų suprasti savo norus – kartais tėvai nesidžiaugia, pavyzdžiui, sužinoję, kad gims mergaitė, kadangi pasąmonėje laukė berniuko. Atrodo, nėra skirtumo – gims mergaitė ar berniukas, tačiau kartais tėvai nusiteikę sulaukti būtent kurios nors lyties vaiko, todėl prieš švenčiant tokias šventes reikėtų suprasti, kad atskleidus lytį, kuri nebuvo taip stipriai laukiama, gali tekti ir vaidinti laimingą ar nustebusį prieš kitus svečius.
Kiekvienas turi suprasti, kokiu tikslu rengiama tokia šventė, kadangi kai kuriems tai – lyg dar viena proga pasirodyti prieš kitus. Prieš organizuojant, visų pirma reikėtų suprasti, kokią reikšmę ši šventė turi tėvams. Vieni renkasi pabūti su šeima ir sutikti kūdikio lyties žinią kartu, tačiau yra ir tokių atvejų, kai tokia šventė tampa dar viena proga pasirodyti kitiems. Todėl turbūt svarbiausia pačiam žmogui suprasti, ką jam simbolizuoja ir kokią vertę turi šita šventė.
Naujausi komentarai