Šią savaitę daugelis bendrojo lavinimo mokyklų mokytojų jaučiasi lyg paleisti iš kalėjimo – pamokos jau baigtos, galima nebebijoti viešo mokinių pažeminimo darbe. Tačiau kai kurie pedagogai nelinkę taikstytis su tokia situacija ir ieško teisinių išeičių.
Mokiniui skyrė baudą
Pastaruoju metu vis dažniau pamokose mokytojus įžeidinėjantys moksleiviai skundžiami policijai bei teismui.
Neseniai Klaipėdos miesto apylinkės teismas išnagrinėjo administracinės teisės pažeidimo atvejį ir skyrė paaugliui 50 litų baudą.
Aštuntokas ją užsidirbo pirmąją dieną po 16-ojo gimtadienio dėl netinkamo elgesio anglų kalbos pamokoje.
Vėliau paties parašytame paaiškinime vaikas teigė, kad pamokos metu vaikščiojo po klasę, neklausė mokytojos, be leidimo paėmė iš spintelės pluoštą sąsiuvinių, dalijo juos bendramoksliams.
Paauglys pripažino, kad drausminamas iškoneveikė mokytoją rusiškais keiksmažodžiais, pasiūlė jai oralinį seksą, suplėšė ir išmėtė klasėje sąsiuvinius. Kai į pagalbą kolegei atėjo kita mokytoja, ir šią apibėrė keiksmais, išvadino laisvo elgesio moterimi ir išėjo iš pamokos.
Mokinys teigė mokytojos nei viešai, nei asmeniškai neatsiprašęs.
Paauglys ir jo tėvai teisme nepasirodė.
Nepilnamečiui skirta bauda yra pusė minimalios įstatymo numatytos baudos, nes prasižengėlis tebėra nepilnametis.
Tyčiotis tapo kasdienybe
Klaipėdoje ir net toje mokykloje, kur atsitiko šis išpuolis, tai nėra vienintelis ar išskirtinis atvejis.
Mokyklos vadovė (saugant nepilnamečio privatumą neminimas mokyklos, kurioje įvyko incidentas, pavadinimas) atviravo, kad panašių išgyvenimų bendraujant su mokiniais teko patirti ir rusų kalbos bei muzikos mokytojoms.
Vaizdų, kuriuose pamokose tyčiojamasi iš mokytojų, pilnas internetas.
Vienuose jų mokiniai stebi, kaip pedagogai sureaguos į provokuojantį jų elgesį. Vaikai keikiasi, laido nepadorias replikas, vartoja necenzūrinius žodžius, uždaro mokytoją klasėje, duris užremia kėdėmis ar net fiziškai susigrumia su pedagogu. Neretai mokytojai mato, kad yra filmuojami, jiems prie veido kišamas vaizdą įrašantis telefonas.
Kituose vaizduose užfiksuoti kantrybės netekę mokytojai. Iš trumpučių įrašų akivaizdu, kad riksmui ar fiziniams veiksmams juos išprovokavo mokiniai.
Klaipėdoje prieš keletą metų garsiai nuskambėjo atvejis, kai vienoje mokykloje mokinys padegė mokytojos megztinį. Šis vaizdas taip pat buvo nufilmuotas ir išplatintas internetu.
Tąkart buvo pradėta baudžiamoji byla, tačiau kaltininkui laisvės atėmimo bausmės vykdymas buvo atidėtas.
Labiausiai veikia – baudos
Apskųsti mokinius policijai – nors ir išskirtinis atvejis, tačiau nebėra naujiena. Vien šiemet Klaipėdoje administracines nuobaudas gavo du pamokos metu mokytojus iškoneveikę vaikai. Tiesa, administracinė nuobauda gali būti taikoma tik sulaukusiems 16 metų.
Iki tol už netinkamą vaikų elgesį baudžiami tėvai.
Tiesiogiai apskųsti policijai netinkamai pamokoje besielgiantį mokinį – kraštutinė priemonė.
Dažniausiai iki tol neklaužadų ir įžūliųjų elgesys būna svarstomas Vaiko gerovės komisijoje, pokalbių pas direktorių metu, į mokyklą kviečiami tėvai, tokio elgesio priežasčių ieško mokyklos psichologai bei socialiniai pedagogai.
2-ojo policijos komisariato nepilnamečių reikalų inspektorė Asolė Golikova iš praktikos žino, kad administracine tvarka nubausto paauglio baudą sumoka tėvai, o tai neretai tampa didžiausiu stimulu imtis vaiko auklėjimo.
„Šiais laikais, kai šeimos garbė yra mažiau vertinama nei materialinė gerovė, bauda yra labai veiksmingas būdas priversti tėvus labiau domėtis atžalos elgesiu“, – dalijosi pastebėjimais pareigūnė.
Ji patvirtino, kad per ką tik pasibaigusius mokslo metus už chuliganišką elgesį pamokose teritorijoje nuo Statybininkų iki Jūrininkų prospektų teismas nubaudė keturis mokinius. Kai paaugliai atsiprašo įžeisto pedagogo, byla į teismą nekeliauja.
Guodė ašarojančius mokytojus
„Mūsų mokyklą vaikai palieka būdami 14 metų, tad iki teismų tramdydami chuliganus pamokose dar nepriėjome, bet esame pakeliui, – teigė uostamiesčio „Verdenės“ progimnazijos direktorė Julytė Baltrušaitienė. – Šiais laikais valdo vaikai. Jie puikiai žino, kaip smarkiai ginamos jų teisės. Ne kartą pačiai teko guosti ašaromis apsipylusius mokytojus.“
Mokyklos vadovė pasakojo, kad vaikai yra negailestingi ir kiekvienam naujam mokytojui surengia savotišką kantrybės testą.
Teko patirti, kad jauną kūno kultūros mokytoją paauglės bandė kaltinti net priekabiavimu, o iš tiesų pačios reikalavo simpatiško jaunuolio dėmesio.
Kartą mokykloje buvo nutvertas vaikas, filmavęs klasę pamokos metu. Akivaizdu, kad norėta parodyti, kaip mokiniai neklauso pedagogo.
Elgesiui įtakos turi ir pilnatis
„Realybė yra tokia, kad eidamas į darbą mokytojas turi nuspėti, kas turės įtakos mokinių elgesiui: rytą kilęs konfliktas su tėvais, pilnatis, blogas pažymys ar nelaimingos meilės išgyvenimai, – teigė Ievos Simonaitytės pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė Inga Tamošauskaitė. – Kartais mokytojai piktinasi, kad socialinis pedagogas yra tarytum vaikų advokatas, ir klausia, o kas apgins juos nuo vaikų.“
Mokytojus labiausiai žeidžia pažeminimas kitų mokinių akivaizdoje.
Psichologai tvirtina, kad vaikų agresija nebūtinai nukreipta prieš konkretų pedagogą, jis tiesiog tampa savotišku vaiko įniršio atpirkėju. Gegužės pabaigoje nubaustas bauda šešiolikmetis taip pat piktas buvo nuo pat ryto, o incidentas kilo vidurdienį.
Teks griežtinti tėvų atsakomybę
„Gyvename keiksmažodžių kultūroje. Daugybės žmonių kalboje kas antras žodis – keiksmažodis, jie net nejaučia ir nesupranta, ką sako. Visuomenėje labai trūksta pagarbos kitam jausmo. Kokios nors elgesio taisyklės ir tabu egzistuoja tik mokykloje, todėl jokių elgesio apribojimų nejaučiantys vaikai agresiją išlieja būtent mokykloje“, – dėstė socialinė pedagogė.
Daugelis mokytojų įsitikinę, kad Lietuva turės sekti Vakarų Europos pavyzdžiu ir grįžti prie senųjų vertybių.
„Žinau, kad šiemet Anglijos mokyklose jau buvo griežtinamos taisyklės. O atsakomybė už vaikų elgesį bus paskirstyta tolygiai šeimai, mokyklai ir visuomenei. Manau, kad mes, kaip ir kitos šalys, išgyvenę perdėtą demokratiją, pereisime prie griežtesnės vaikų elgesio kontrolės. Manau, kad netrukus ir mes didinsime tėvų atsakomybę už vaikų elgesį mokykloje“, – įsitikinusi I.Tamošauskaitė.
Naujausi komentarai