Klaipėdos savivaldybėje iki šio mėnesio pabaigos bus atestuota beveik 300 valdininkų. Jau dabar aišku, kad didžiosios jų dalies profesinę kvalifikaciją siūloma vertinti gerai ar labai gerai, todėl jiems bus keliama alga.
Egzaminai – tik išrinktiesiems
Nuo vasario 5 d. Klaipėdos savivaldybėje verda aistros, nes darbą pradėjo Atestacijos komisija. Nuo jos sprendimų priklausys, ar kai kurioms merijos darbo bitėms bus pakelta alga.
Savivaldybėje dirba 440 darbuotojų, iš jų – 320 valstybės tarnautojų, kiti – pagal darbo sutartis. Atestacijos komisija vertina tik valstybės tarnautojus.
Pagal įstatymo reikalavimus šiais metais bus egzaminuojami ir vertinami 283 darbuotojai. Paprastai tokia procedūra taikoma tiems, kurie savivaldybėje jau pradirbo pusmetį ar nuo paskutinio jų vertinimo praėjo 6 mėnesiai.
Šiais metais 160 tarnautojų savo tiesioginių vadovų buvo įvertinti gerai, 119 – labai gerai, 1 – patenkinamai. Trys tarnautojai kol kas nėra įvertinti, nes turi nedarbingumo lapelius.
Šiems vertinimams dar turi pritarti Atestacijos komisija.
Tarp laimingųjų – žinomi vardai
Aukščiausią kategoriją turinčiai Klaipėdos savivaldybės kontrolierei Daivai Čeporiūtei siūloma suteikti ir pirmąją kvalifikacinę klasę.
Manoma, jog aukštesnės klasės nusipelnė ir Personalo skyriaus vedėja Jolita Grigaitienė, taip pat Socialinių reikalų departamento direktorė Audra Daujotienė, Ugdymo ir kultūros departamento vadovė Nijolė Laužikienė, Kultūros skyriaus vedėjas Narūnas Lendraitis, Sporto ir kūno kultūros skyriaus vadovas Mantas Bagočius.
Suteikti aukštesnę kvalifikacinę klasę už darbo rezultatus siekiama ir Paveldosaugos skyriaus vedėjui Vitalijui Juškai, Transporto skyriaus vadovui Rimantui Mockui, Strateginio planavimo skyriaus vadovei Indrei Butenienei, Informavimo ir e. paslaugų skyriaus vadovei Vilijai Venckutei-Palaitienei, Administracinės veiklos poskyrio vedėjui Mariui Poimanskiui.
Sąmokslo teorija
Galimybę po atestacijos gauti didesnę algą valdininkui tikrąja ta žodžio prasme suteikia tiesioginis jo vadovas.
Pagal sąmokslo teoriją, jei darbuotojo santykiai su viršininku geri, jis gali tikėtis puikaus vertinimo bei siūlymo Atestacijos komisijai suteikti jam aukštesnę kvalifikacinę klasę, taip pat ir tam tikro priedo prie algos.
Ir priešingai, jei santykiuose su vadovu vyrauja tam tikra trintis ar įtampa, vargu ar pavyks sulaukti jo malonės ir pasiūlymo, kad Atestacijos komisija pritartų siūlymui pakelti pavaldinio kvalifikacinę klasę.
Savivaldybės administracijos atstovai neslepia, kad yra tokių darbuotojų, kurių atestacijos klausimas nekeliamas metų metus. Jie tiesiog dirba, ir tiek, nerodydami jokios pažangos ir patys sau nesuteikdami galimybės kilti karjeros laiptais.
Dienraščiui neoficialiai buvo išsakyta ir tokia versija, esą geresnių vertinimų gali tikėtis tie, kurie priklauso "teisingai" partijai ar yra jai prijaučiantys ir lojalūs.
"Kiek įtakos palankiam darbuotojo vertinimui turi jo partinė priklausomybė? Pagal Valstybės tarnybos įstatymą tai vienareikšmiai būtų traktuojama kaip naudojimasis tarnybine padėtimi. Bet tokį piktnaudžiavimą įrodyti labai sunku. Abejoju, ar tokie įtarimai turi pagrindo, nors ne naujiena, kad visuomenės požiūriu valdininkai yra blogis", – teigė V.Venckutė-Palaitienė.
Subjektyvi nuomonė?
Viešumo nepanoręs savivaldybės darbuotojas tikino labai nustebęs kai kurių darbuotojų sparčiu šuoliavimu karjeros laiptais.
"Visi mato, kad personalo valdymo politikos nėra jokios. Žmonės labai nelaimingi, nes viename skyriuje dirbantys tą patį darbą, ką ir kitame, turi absoliučiai skirtingas kvalifikacines klases ir gauna stipriai besiskiriančius atlyginimus. Tokia neteisybė žmones labai skaudina. Nėra sistemos ir analizės, kaip suvienodinti atlygį už tą patį darbą", – tikino viešumo vengiantis savivaldybės atstovas.
Tačiau teigiama, kad yra aiškūs kriterijai, už ką atskiriems valdininkams buvo suteikta aukščiausia kvalifikacija.
"Komisija svarsto tas išvadas, kurias pateikia tiesioginiai vadovai, siūlydami darbuotojus vertinti labai gerai. Ir tik komisijos posėdyje yra sprendžiama, ar tam siūlymui pritarti, ar pateikti kokį kitą vertinimą", – tikino J.Grigaitienė.
Siųs tobulintis į kursus
Tarp beveik trijų šimtų atestuojamų savivaldybės darbuotojų vienintelė Viešųjų ryšių poskyrio vedėja Rima Beinoravičienė šiemet yra įvertinta patenkinamai.
Siūloma atimti turimą trečią kvalifikaciją, o tai reiškia mažėsiantį jos atlyginimą.
"Tai yra nesąmonė, nes aš neturiu nei pastabų, nei nusižengimų. Prieš kurį laiką Irenijus Zaleckis buvo įvertintas patenkinamai, sumažinant kvalifikacinę klasę ir pervedant į žemesnes pareigas, bet teismas buvo nustatęs, kad jis pažemino pareigūno vardą ir kenkė savivaldybės įvaizdžiui. Mano atestacija bus mėnesio pabaigoje. Jei mane įvertins patenkinamai, galėsiu apsiginti tik teisme", – tikino R.Beinoravičienė.
R.Beinoravičienė prieš gerą pusmetį įsivėlė į tarnybinį konfliktą ir savivaldybės vadovams parašė skundą dėl savo viršininkės V.Venckutės-Palaitienės veiksmų. Tačiau speciali komisija, atlikusi tyrimą, nustatė, kad apskųstoji nieko nepažeidė.
V.Venckutė-Palaitienė dienraščiui teigė, kad šiuo atveju R.Beinoravičienė yra objektyviai įvertinta ir jai tikrai pelnytai ketinama panaikinti trečią kvalifikacijos klasę, bet tai nesusiję su anksčiau vykusiu konfliktu. Be to, pavaldinę ji siūlys siųsti į kvalifikacijos kėlimo kursus.
R.Beinoravičienės įsitikinimu, esą "egzaminas" Atestacijos komisijoje yra žeminanti procedūra darbuotojams.
"Visai nesvarbu, kad daugeliui jų ir atsiveria karjeros galimybės, bet jie toje komisijoje turi gintis. Žmonės iš ten išeina išprakaitavę, susijaudinę", – tikino R.Beinoravičienė.
Dėl algos iškenčia viską
Bet esą šią "žeminančią" procedūrą galima ir iškęsti, jei nuo suteiktos kategorijos ir klasės priklauso atlyginimo dydis.
Valdininkai, turintys trečią kvalifikacijos klasę, gauna 15 proc. priedą nuo bazinio atlyginimo dydžio, turintys antrą klasę – 30 proc. priedą, o pirmą klasę – 50 proc. dydžio priedą.
2014 m. gruodžio 31 d. duomenimis, Klaipėdos savivaldybės administracijoje I kvalifikacinę klasę turėjo 43 valstybės tarnautojai, II kvalifikacinę klasę – 67, III kvalifikacinę klasę – 75 asmenys.
Pasak J.Grigaitienės, nuo 2009 metų, kad savivaldybė neįsiskolintų, nes biudžeto surinkimas buvo probleminis, darbuotojų buvo atestuojama gerokai mažiau nei šiemet. Tuo laiku buvo įvertinama vos po 50 valstybės tarnautojų per metus.
Šiais metais atestuojama kaip niekad daug valdininkų, daugumai jų bus keliama kvalifikacinė klasė, tai reiškia, kad daugeliu atvejų jų alga per mėnesį padidės nuo 26 iki 82 eurų, neatskaičius mokesčių.
Papildomos išlaidos, kurias sudarys pakelti darbuotojų atlyginimai, jau yra įskaičiuotos į šių metų savivaldybės biudžetą.
Planuojama, kad šiemet miesto poreikiams prireiks 152,4 mln. eurų, tai yra trimis milijonais mažiau nei pernai. Tačiau savivaldybės Strateginio planavimo skyriaus vedėja I.Butenienė net neabejoja, kad 2015 m. miesto išlaidos bus didesnės.
Klaipėdos savivaldybės administracijos reikmės 2015 m. sudarys 7,6 proc. visų metinių miesto išlaidų. Bemaž pusė visos šios sumos – paskolų grąžinimas.
Uostamiesčio savivaldybės 440 darbuotojų atlyginimams šiemet planuojama skirti 3,567 mln. eurų, pernai tam reikėjo 3,243 mln. eurų.
Naujausi komentarai