„Iš bado dar nemirštu“, – tikino klaipėdietė aktorė Eglė Jackaitė, iš kurios atimtas šiuo metu vienintelis pragyvenimo šaltinis – motinystės išmoka. „Sodra“ nebemoka, nes moteris kaltinama, jog sukčiaudama nusitaikė į tūkstantines sumas už vaiką. Aktorei, kaip ir dar tūkstančiui mamų, gresia iki aštuonerių metų nelaisvės.
Žavėjo aktorės pažintys
Dviejų vaikų – keturiolikmečio Jokūbo ir vos dešimties mėnesių Elijo – mama E.Jackaitė prokuratūros duris varsto jau daugiau nei pusę metų.
„Kai mažyliui buvo trys mėnesiai, sulaukiau skambučio iš „Sodros“. Mane informavo, jog motinystės išmoka nebebus mokama, nes prasidės tyrimas, ar tokio dydžio pašalpa man priskaičiuota teisėtai. Labai skaudu, kad taip elgiamasi. Šiuo metu neturiu jokių kitų pajamų. Bausdami mane, tie žmonės pirmiausia baudžia mano vaikus“, – piktinosi E.Jackaitė.
Problemos ją prislėgė todėl, kad būdama pirmuosius mėnesius nėščia ji pradėjo dirbti vienoje privačioje nekilnojamojo turto bendrovėje. Tačiau jos pavadinimo neįvardija, nes tai privatus reikalas.
„Kai įsidarbinau, net nežinojau, kad laukiuosi. Dirbau daug, tarpininkavau parduodant stambius, prestižinius objektus. Darbdaviui manęs ir reikėjo todėl, kad pažįstu daug, švelniai tariant, pasiturinčių žmonių. Dirbau realiai, o ne fiktyviai, buvo pasirašytos ir preliminarios pardavimų sutartys. Tačiau prasidėjo ekonomikos krizė, todėl viskas sustojo“, – pasakojo E.Jackaitė.
Ji neslėpė, kad uždirbo nemažai, tačiau konkrečios sumos neįvardijo. „Mane vertino, man mokėjo. Mane samdė todėl, kad esu E.Jackaitė. Niekas negali prikaišioti dėl to, kiek uždirbi. Kaip sako mano advokatas, gali ir nosį krapštyti, jei darbdavys sutinka už tai mokėti“, – teigė aktorė.
Išmoka – keli tūkstančiai
Kadangi iki gimdymo atostogų E.Jackaitė gaudavo nemažą algą, „Sodra“ jai priskaičiavo ir kelis tūkstančius litų per mėnesį siekiančią motinystės išmoką.
Moteriai esant nėščiai dar galiojo įstatymas, kad motinystės išmoka apskaičiuojama pagal trijų mėnesių iki gimdymo atostogų atlyginimų vidurkį.
E.Jackaitė teigė, jog jai priskaičiuota motinystės išmoka nėra pati didžiausia, kuri šiuo metu siekia 7 tūkst. 440 litų, o "viduriukas".
„Suma, kurią turėčiau gauti, prilygsta mano vieno vakaro honorarui, kai anksčiau dirbdavau. Pikčiausia, kad dabar esu daroma nusikaltėle. Bet kur „Sodra“ ir kitos tarnybos buvo, kai dirbau ir mokėjau mokesčius? Kodėl niekas neatėjo ir nepasakė: stop, tu sumoki per daug mokesčių, gal gauni per didelį atlyginimą? Dabar, kai reikia sumokėti tai, kas priklauso, bando aiškinti, kad specialiai gavau nepagrįstai didelį atlyginimą“, – susiklosčiusia situacija piktinosi E.Jackaitė.
Pedofilai nerūpi
Jai oficialiai yra pareikšti įtarimai dėl sukčiavimo stambiu mastu. Įtariamuoju taip pat pripažintas ir darbdavys.
Aktorė teigė žinanti, kad jai gresia aštuoneri metai kalėjimo, nes taip grasino ir prokuroras. Tačiau moteris tiki, jog bus priimtos Baudžiamojo kodekso pataisos, neleisiančios mamų sodinti į kalėjimą. Jas Seime užregistravo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras.
Tikimasi, jog pataisos bus priimtos iki metų pabaigos. Jose bus numatyta, kad moterys, kurios sukčiavimu siekė gauti kuo didesnes motinystės išmokas, būtų baudžiamos piniginėmis baudomis – nuo 40 iki 60 tūkst. litų.
„Laisvėje vaikščioja pedofilai, stambūs grobstytojai, tačiau jie niekam nerūpi. Dabar užsisėdo ant mamų, prasidėjo kažkokia raganų medžioklė. Žinau, jog jau yra moterų, kurios iš baimės, kad bus persekiojamos, jau nutraukė nėštumą, kitos persileido. Jei norėta, kad mamos gyventų nuolatinėje baimėje, tai šis tikslas tikrai pasiektas“, – savo nuomonę dėstė E.Jackaitė.
Ji labai norėtų, jog tie Seimo ir Vyriausybės nariai, kurie sukūrė tokį įstatymą dėl motinystės išmokų apskaičiavimo tvarkos, pasirodytų visuomenėje ir prisiimtų kaltę. „Įstatymą kūrė daug žmonių, visiems jiems buvo sumokėta iš mūsų, mokesčių mokėtojų, pinigų. Tai dabar tegul prisiima atsakomybę ir atsiprašo mamų, kad jos įveltos į tokią situaciją“, – ragino aktorė.
Nuteisė kalėti 2 metus
Lietuvoje yra per tūkstantį mamų, kurios kaltinamos, kad sukčiaudamos įgijo teisę gauti didesnę motinystės išmoką.
Viena mama jau pasiųsta ir už grotų. Jauna tauragiškė ir jos darbdavys nuteisti kalėti dvejus metus. Teismas neatsižvelgė į tai, kad moteris augina metukų ir trijų mėnesių vaiką.
Konstatuota, jog „Sodroje“ specialiste dirbusi tauragiškė mėnesį darbavosi ir vieno antstolio kontoroje. Šis jai už buhalterijos tvarkymą sumokėjo 10 tūkst. litų. Anksčiau buhalterė gaudavo minimalų atlyginimą, todėl nutarta, kad besilaukiančiai mamai alga buvo mokama nepagrįstai didelė tik todėl, kad ji vėliau gautų didesnę motinystės išmoką.
Dėl tų 10 tūkst. litų moteriai esą buvo priskaičiuota 66 tūkst. litų didesnė išmoka nei priklausė pagal pagrindinės darbovietės algą.
Tokios bylos į teismą skrieja viena po kitos. Klaipėdos miesto apylinkės teismui prokuratūra yra perdavusi nagrinėti bylą, kurioje 27 metų mama kaltinama fiktyviu darbu ir pernelyg dideliu atlyginimu.
Nustatyta, kad darbo neturėjusi jauna moteris, kai tapo nėščia, įsidarbino pas savo pažįstamą įmonėje vadybininke. Jai buvo skirtas 6 tūkst. litų dydžio atlyginimas. Tačiau besilaukianti moteris esą nedirbo nė dienos, realiai algos negavo, ji buvo tik popieriuje, kad būtų galima pateikti „Sodrai“, jog ši nustatytų solidžią motinystės išmoką.
Klaipėdos prokurorai šiuo metu kuruoja apie 20 ikiteisminių tyrimų, kuriuose įtarimai pareikšti jaunoms mamoms.
Uostamiesčio „Sodros“ atstovai teigė išsiaiškinę 41 klaipėdietę, kuri galėjo sukčiauti, kad gautų didesnes motinystės išmokas.
Mamos ir jų darbdaviai teisiami dėl sukčiavimo, dokumentų klastojimo, jų panaudojimo, apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo.
Moteris siekta įbauginti
Advokatas Kęstutis Čilinskas turi savo versiją, kodėl mamos yra persekiojamos ir sodinamos į teisiamųjų suolą.
„Prisiminkite, kada prasidėjo mamų persekiojimas. Tuomet, kai jos susivienijo ir pradėjo protestais reikalauti, kad nebūtų mažinamos motinystės išmokos. Būtent tuomet bylos prieš jas ir pradėtos kurpti. Tai akivaizdus politinis persekiojimas ir susidorojimas“, – sąsajų ieškojo K.Čilinskas.
Jis įsitikinęs, jog patraukti mamų baudžiamojon atsakomybėn nėra jokio teisinio pagrindo. Seimas priėmė įstatymą, pagal kurį apskaičiuojamos motinystės išmokos, jas skaičiuoja „Sodra“, o mamos ir jų darbdaviai pateikia duomenis apie moterų atlyginimus.
„Būsimoms mamoms išmokėti didesni atlyginimai yra tik darbuotojo ir darbdavio susitarimas. Joks įstatymas nedraudžia pakelti algos. Jei valstybė nori, kad būtų kitaip, tegul nustato kitokią tvarką“, – tvirtino K.Čilinskas.
Persekioti liepė "iš aukščiau"
Advokatas atskleidė, kad prasidėjus mamų persekiojimui teko sulaukti pažįstamų teisėsaugininkų skambučių.
„Sakydavo, jog jiems liepė sodinti mamas į kalėjimą, tačiau tikindavo, kad niekaip negali surasti nusikaltimo sudėties. Paskui, matyt, sugalvojo, nes dabar bylos kurpiamos pagal tą patį scenarijų“, – atvirai kalbėjo teisininkas.
Jis įsitikinęs, jog šis nesusipratimas baigsis tuomet, kai viena iš persekiojamų mamų paduos valstybę į teismą ir iš jos prisiteis moralinę žalą už patirtus išgyvenimus. „Reikia, kad kuri nors išdrįstų, nes teisiškai mamos nieko nepažeidė“, – tikino K.Čilinskas.
Įstatymą, pagal kurį motinystės išmoka turi būti apskaičiuojama remiantis mamos trijų paskutinių mėnesių iki gimdymo atostogų uždarbiu, sukurpė Socialinės apsaugos ir darbo bei Finansų ministerija.
Valdininkai tokį trumpą terminą nustatė, nes manė, kad nėščiosioms algos dažniausiai sumažinamos, todėl esą sumažės ir motinystės išmokos. Bet viskas išėjo atvirkščiai.
Šiuo metu tvarka pakeista. Dabar motinystės išmokos apskaičiuojamos pagal paskutiniųjų 12 mėnesių iki gimdymo atostogų uždarbį.
Motinystės išmokų gavėjų skaičius Klaipėdoje (vidutiniškai per mėnesį):
2008 m. – 3 251
2009 m. – 4 043
Vidutinis mėnesio išmokos dydis Klaipėdoje:
2008 m. – 1,7 tūkst. Lt
2009 m. – 2,3 tūkst. Lt
Išmokų ribos:
Minimali išmoka – 496 Lt
Maksimali išmoka – 7 440 Lt
Klaipėdiečiams išmokėta motinystės pašalpų:
2008 m. – 68 mln. Lt
2009 m. (iki spalio 1 d.) – 88,8 mln. Lt
Naujausi komentarai