Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvos pajūrį turistai užplūdo anksčiau: vilioja ne tik geras oras

2024-06-05 02:00

Šiemet turistai Lietuvos pajūrį užplūdo anksčiau – ne birželį, kaip įprasta, o gegužės mėnesį. Ypač daug svečių pritraukia savaitgaliais Klaipėdoje ir Palangoje vykstantys įvairūs kultūriniai renginiai, kurių bus apstu visą vasarą. Ne tik geras oras, bet ir jie į pajūrį vilios turistus iš visos Lietuvos bei užsienio.

Sausakimša: vasara dar neįsibėgėjo, tačiau poilsiautojų srautai prie jūros jau viršija rekordus. Sausakimša: vasara dar neįsibėgėjo, tačiau poilsiautojų srautai prie jūros jau viršija rekordus. Sausakimša: vasara dar neįsibėgėjo, tačiau poilsiautojų srautai prie jūros jau viršija rekordus. Sausakimša: vasara dar neįsibėgėjo, tačiau poilsiautojų srautai prie jūros jau viršija rekordus.

Startas – skirtingu metu

Šiemet vasaros sezonas pajūryje ne visur prasidėjo vienu metu. Palangoje jis startavo gegužės 15-ąją.

O birželio 3-iąją, Antrosios Melnragės paplūdimyje vyko uostamiesčio vasaros sezono atidarymo šventė.

„Klaipėdos paplūdimių“ direktoriaus pavaduotojo, gelbėtojų vadovo Aleksandro Siakki teigimu, šiemet Klaipėdos paplūdimiuose dirbs 50 gelbėtojų. Jie prižiūrės bendrą paplūdimio ruožą, iš viso – 7,8 km. Smiltynės paplūdimyje – 3,5 km, o Melnragėje ir Giruliuose – 4,3 km.

Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas nurodė, kad iki birželio 1-osios Palangos paplūdimiuose dirbo trys gelbėtojai. O prasidėjus kalendorinei vasarai, budi nuo 60 iki 70 gelbėtojų, yra 19 jų postų.

Palangos gelbėtojų budėjimo ruožas – nuo Klaipėdos rajono iki Latvijos sienos, 23 km.

Atvyks tūkstančiai

Klaipėdos turizmo informacijos centro direktorė Romena Savickienė teigė, kad šiemet renginiai yra viena pagrindinių svečių iš Lietuvos ir užsienio pritraukimo priemonių.

„Gegužės mėnuo buvo labai vasariškas, matėme tikrai daug svečių, matyt, pats turizmo sezonas prasidėjo truputėlį anksčiau. Labai tikimės, kad oras išliks geras ir svečių Klaipėdoje tik daugės“, – akcentavo R. Savickienė.

Daugelis atvykusiųjų Klaipėdoje ieškojo nakvynės jau nuo penktadienio.

„Žmonės lieka nakvoti po renginių. Netrukus į Klaipėdą atvyks nuo septynių iki devynių tūkstančių NATO kareivių, bus ir kruizinių laivų, ir „The Tall Ships Races“ regata. Miestas turėtų ūžti“, – tikino direktorė.

Vilionės: Palanga turistų srautus traukia išskirtiniais renginiais. / Organizatorių nuotr.

Pikas – nuo birželio vidurio

Turistų pikas įprastai prasideda nuo birželio vidurio. Manoma, kad ir šiais metais bus panašiai.

„Ir dabar matome, kad atvyko nemažas skaičius, bet birželis–rugpjūtis yra lankomiausi mėnesiai, be to, Lietuvoje dauguma tada turi atostogas, prasideda ypatingas keliavimo laikas, tad tris vasaros mėnesius laikome aktyvaus turizmo mėnesiais. Atvyksta iš pačių įvairiausių šalių. Pirmoje vietoje, pagal Turizmo informacijos centro statistiką, yra lietuviai. Pandemija truputėlį pakeitė keliavimo ypatumus, daugelis atrado Klaipėdą kaip vietą, kurioje galima ilsėtis prie jūros“, – pastebėjo R. Savickienė.

Ko patys ieškome nuvykę į svečią šalį, to ir pas mus atvykę žmonės ieško.

Į Klaipėdą taip pat atvyksta svečiai iš Latvijos, Vokietijos – šių šalių atstovai yra vieni pagrindinių turistų. Daugėja jų ir iš Skandinavijos šalių, Jungtinės Karalystės, Italijos.

Tikimasi, kad Palangos oro uoste atsiradus skrydžiams į Nyderlandus, Palangą ir Klaipėdą atras ir šios šalies gyventojai.

„Visai neseniai Pajūrio kempinge turėjome 19 kemperių, atvykusių iš Didžiosios Britanijos, visi keliavo kartu. Kalbant apie kruizinius laivus, viename laive gali būti iki 50 skirtingų tautybių žmonių“, – sakė pašnekovė.

Šią vasarą į uostamiestį atplauks daugiau kruizinių laivų – net 53, 2023-iaisiais buvo 41.

Auga ir ekskursijų skaičius

Iš užsienio atkeliavę svečiai Klaipėdoje ieško įvairių pramogų tiek ramiam, tiek aktyviam poilsiui.

„Turizmo srityje niekada neišrasi naujo dviračio. Ko patys ieškome nuvykę į svečią šalį, to ir pas mus atvykę žmonės ieško. Jauniems patrauklus aktyvesnis poilsis, jie ieško pramogų prie vandens, populiarėja ir pasivažinėjimai dviračiais, kiti ieško ypatingesnių paslaugų, tokių kaip šuolis parašiutu. Vyresniems žmonėms norisi ramaus poilsio – muziejų, pasivaikščiojimo takų, laiko prie jūros“, – pažymėjo R. Savickienė.

Jos teigimu, šiuo metu ypač populiarėja apsilankymai interaktyviuose muziejuose, kuriuose lankytojai gali ne tik ką nors išgirsti, bet ir paliesti, paragauti, pajudinti.

Vasaros sezono metu sparčiai auga ir ekskursijų skaičius. Klaipėdos gidai gali pasiūlyti paslaugas prancūzų, italų, ispanų, vokiečių, anglų, latvių ir kitomis kalbomis.

„Ekskursijų skaičius auga, žmonėms norisi gyvo bendravimo, ne tik sužinoti, bet ir paklausinėti apie kokius nors dalykus – kiek uždirba mokytojas ar gydytojas, kas mieste mokama ar nemokama, kiek kainuoja pavažiuoti autobusu“, – tikino R. Savickienė.

Romena Savickienė / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Daugiau ir užsieniečių

2022-aisiais prasidėjus karui Ukrainoje, turistų srautai buvo sumenkę. Tačiau šiemet jie vėl auga. Vis dėlto neatmetama, kad jeigu atsirastų pavojaus signalų, situacija pasikeistų.

„Dominuoja lietuviai, užsieniečių srautas stipriai sumažėjęs, lyginant su ikikovidiniu laikotarpiu. Po to po truputį atsistatė, bet geopolitinė situacija mus dar pateikia kaip rizikingą zoną Europoje atostogoms. Tad turistų srautas iš užsienio auga vangiai. Bet jeigu lyginsime su praėjusiais metais, šiemet yra šiek tiek daugiau turistų iš užsienio“, – sakė Klaipėdos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentas Juozas Tubinas.

Svečius priimti pasiruošė

„Visi yra pasiruošę, kas norėjo pasigražinti, pasitvarkyti, yra tą padarę. Vienas didesnių iššūkių ruošiantis – sezoniniai darbuotojai. Darbo jėga brangsta, o norinčiųjų dirbti mažėja. Pastebime tendenciją, kad paslaugų sektoriuje žmonės dirbti nelabai nori. Gelbėja Klaipėdoje gyvenantys ukrainiečiai, jie dirba gal kiekviename viešbutyje“, – pažymėjo J. Tubinas.

Jis taip pat pasakojo, kad vasaros sezono metu kai kurių uostamiesčio viešbučių užimtumas siekia nuo 80 iki 95 proc. Labiausiai jis išauga paskelbus, kad savaitgalį vyks renginiai.

„Žiūrint į pavienius turistus, labai pasikeitė vartotojo elgsena. Anksčiau užsisakydavo kambarį „į priekį“, o dabar dažniausiai užsisako paskutinę minutę – rytoj, poryt, užporyt“, – pastebėjo J. Tubinas.

Laukiant šiemet 90-ąjį jubiliejų minėsiančios Jūros šventės, pastebima, kad viešbučiai dar nėra visiškai užimti.

„Tačiau užimtumas savaitgaliais vasarą – tikrai didelis. Darbo dienomis – kaip Dievas duos ir koks oras bus. Be to, kiekvienas viešbutis dirba individualiai, čia kiekvieno talentas, kaip užpildyti viešbutį“, – kalbėjo Klaipėdos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentas.

Pasak pašnekovo, viešbučių kambarių ir maitinimo paslaugos pabrango ne taip jau ženkliai – 10–15 proc.

Palangoje – rekordiniai srautai

Palangoje šiemet vasaros sezonas prasidėjo anksčiausiai. Čia turistų srautai viršija rekordus ir lenkia ne tik praėjusius, bet ir 2019-uosius, ikikovidinius, metus.

Palangos turizmo informacijos centro direktorė Rasa Kmitienė teigė, kad kurortas yra pasiruošęs naujajam, aktyviajam turistiniam sezonui.

„Ne tik žengiame į kalendorinę vasarą, bet ir svečių srautais lenkiame praeitus, užpraeitus ir 2019 m. Tai pastebime pagal žmonių skaičių kurorte. Vaizdelis – džiuginantis, tikimės, kad aktyvusis turistinis sezonas užsitęs, labai norėtume, jog iki spalio ar net lapkričio mėnesio“, – vylėsi R. Kmitienė.

Pasak jos, ne tik lietuvių, bet ir užsienio turistų srautai Palangoje kasmet auga, ne išimtis ir šie metai.

„Daugiausia sąlygas diktuoja ponas oras, tačiau Palangos kurortas jau išvystė savo infrastruktūrą ir pramogų infrastruktūrą taip, kad blogas oras nesudarytų trukdžių ir nekeistų žmonių pasirinkimo, esant suplanuotoms atostogoms. Kiekvienais metais užsienio turistų srautai tikrai didėja ir tikimės, kad nesumažės. Aišku, jeigu nebus nenumatytų aplinkybių, kokias turėjome 2022-ųjų vasarį. Dar buvo pandeminė situacija, kuri tikrai pakeitė tiek keliautojų, tiek kurorto svečių poilsio tendencijas“, – priminė R. Kmitienė.

Prevencija: paplūdimių gelbėtojams ir šią vasarą bus ką veikti. / Vytauto Petriko nuotr.

Ieško peno sielai

Į žalumu Europoje garsėjančią Palangą daug turistų atvyksta iš Estijos, Latvijos, Lenkijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės, net iš Malaizijos ir Naujosios Zelandijos.

Šiemet Palangoje vykęs prestižinis renginys – Europos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionatas – didžiausią Lietuvos kurortą atrasti privertė tūkstančius šveicarų.

Pastebima tendencija, kad svečiams vien apgyvendinimo ar maitinimo paslaugų nebepakanka, reikia sveikatinimo paslaugų ir kultūrinių renginių.

„Reikia siūlyti ir pramogų arba paslaugų, kuriomis žmonės atgautų jėgas, sveikatą. Klaipėdos universitete atlikti tyrimai parodė, kad poilsis kurorte, kur yra švarus orus, palankios gamtinės sąlygos, gamtiniai ir kiti įvairūs ištekliai, suteikia žmonėms jėgų ir pagreitina atsistatymo procesą. Be peno kūnui, reikalingas penas ir sielai – tai įvairūs kultūriniai renginiai, parodos, edukacinės programos, ekskursijos, gero maisto restoranai, kurie siūlo savo paslaugas Palangos kurorte“, – tikino R. Kmitienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų