Pereiti į pagrindinį turinį

„Karlsruhe“ neatskleidė Gintaro kambario paslapties

2021-11-16 10:27

Pernai rudenį Baltijos jūroje prie Lenkijos aptiktas vokiečių laivas turėjo atskleisti paslaptį, kur yra iš Karaliaučiaus išgabentas Gintaro kambarys.

Šaltinis: vaizduotę dėl Gintaro kambario sužadino ir rasti porcelianiniai indai su karališku antspaudu. Šaltinis: vaizduotę dėl Gintaro kambario sužadino ir rasti porcelianiniai indai su karališku antspaudu. Šaltinis: vaizduotę dėl Gintaro kambario sužadino ir rasti porcelianiniai indai su karališku antspaudu.

Paskutinė kelionė

Manyta, kad 1945 m. pradžioje sovietų kariuomenei puolant Karaliaučiaus kraštą Gintaro kambarys galėjo būti išgabentas į Vokietiją vienu iš evakuaciją atlikusių laivų.

Kai 2020 m. rugsėjį Baltijos jūroje 88 m gylyje ties Lenkijos Ustka rastos 66 m ilgio laivo "SS Karlsruhe" nuolaužos, manyta, kad jis gali būti bent šiek tiek susijęs su legendinio kambario eksponatais.

"SS Karlsruhe" buvo vienas paskutiniųjų laivų, kuris 1945 m. balandžio 12 d. išplaukė iš Pilau (dabar Baltijskas) į Vokietiją. Laive buvo mažiausiai 1 080 žmonių, įskaitant 20 įgulos narių, 50 kareivių, 100 sužeistųjų, 913 pabėgėlių (100 vaikų ir 32 kūdikiai).

1945 m. balandžio 13 d. rytą "SS Karlsruhe" užpuolė sovietų lėktuvai. Laivas su kroviniu nuskendo per tris minutes. Buvo išgelbėta apie 100 žmonių.

Laivo "SS Karlsruhe" istorija turi sąsajų ir su kitais žmonių evakuacijos iš Rytprūsių laivais –  "Wilhelm Gustloff", "Goya", "Steuben". Visi jie buvo nuskandinti beveik tuo pačiu metu, kai iš Piliavos (dabar Baltijskas) evakavo Vokietijos karius ir Rytprūsių civilius gyventojus.

Prielaidų apie lobį, kuris galėtų sukrėsti Europą, jei būtų rastas Gintaro kambarys, nebekelia nei Lenkijos laivų nuolaužų apsaugos centro specialistai, nei laivą suradę narai.

Šie ir kiti laivai dalyvavo 1945 m. vykusioje operacijoje "Hanibalas". Tai viena didžiausių istorijoje žmonių evakuacijos jūra operacijų. Karo pabaigoje vokiečiai iš Rytų Prūsijos į vakarus išgabeno apie 2 mln. žmonių.

Karališki porcelianiniai indai

Laive "SS Karlsruhe" aptikta įdomių daiktų. Jo triume per sprogimą buvo sunaikintos motociklų dalys, automobilis ir karinis sunkvežimis.

Taip pat rasta sulaužyta skrynia su porcelianiniais indais. Antspaudas liudijo, kad indai buvo iš karališkojo porceliano gamyklos Berlyne. Tai galėjo būti aukšto rango nacistinės Vokietijos karininkų asmeniniai daiktai.

Rasti dokumentai liudijo, kad laive buvo 360 tonų įvairių daiktų dėžėse ir automobiliuose. Tačiau sprogimas daugumą turto sunaikino, dalis pasklido po jūros dugną aplink laivą.

Praėjusią savaitę Lenkijos laivų nuolaužų apsaugos centre visuomenei buvo pristatyti kai kurie iš laivo "SS Karlsruhe" iškelti radiniai – įvairūs metaliniai ir plastikiniai daiktai, karinės ginkluotės elementai.

Gintaro kambario hipotezė

Kai buvo aptiktos "SS Karlsruhe" nuolaužos, buvo iškelta hipotezė, kad ten yra Gintaro kambarys. Kodėl kilo ši versija?

Turbūt todėl, kad laivą suradusios ekspedicijos vadovas Tomaszas Stachura įpylė aliejaus į ugnį. Jis teigė, jog tikimybę, kad laive yra Gintaro kambarys, vertinantis vienu procentu ir pridūrė, kad pasaulyje nėra vietos, kur tikimybė būtų didesnė.

Buvo aiškinama, kad laive dumblo sluoksnyje yra daugybė krovinių – dėžių, kurių laivo atradėjai negalėję nei liesti, nei atidaryti.

Vaizduotę dėl galimo Gintaro kambario sužadino ir naro Tomaszo Zvaros aiškinimas, kad į laivą pakrautos dėžės su daiktais buvusios atgabentos iš Karaliaučiaus (dabar Kaliningradas). Pakrautas laivas labai skubiai išplaukęs. Faktas, kad šį ir kitus 3 laivus lydėjo net 3 minosvaidžiai, liudijo, kad juose galėjo būti ypatingas krovinys.

Praėjo jau daugiau nei metai, kai rastos laivo "SS Karlsruhe" nuolaužos. Kalbos apie Gintaro kambarį jame nurimo. Jokių prielaidų apie lobį, kuris galėtų sukrėsti Europą, jei būtų rastas Gintaro kambarys, nekelia nei Lenkijos laivų nuolaužų apsaugos centro specialistai, nei laivą suradę narai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų