Peticijos (lot. reikalavimas) teisė – demokratinės valstybės ženklas. Šią galimybę savo piliečiams suteikia ir Lietuvos Respublikos Konstitucija, kad žmonės tiesiogiai galėtų dalyvauti valdant savo šalį.
Peticijoje arba kolektyviniame prašyme dažniausiai keliami klausimai, kurie yra aktualūs ne tik konkrečiam asmeniui, bet turi ir bendresnę reikšmę (pavyzdžiui, Astravo atominės jėgainės saugumas). Šis dokumentas su parašais paprastai įteikiamas aukščiausiems valstybės valdžios organams. O vėliau, siekiant norimo rezultato, organizuojamos diskusijos, protesto akcijos ar kiti veiksmai.
Klaipėdoje taip pat veikia miesto tarybos sudaryta nuolatinė Peticijų komisija, tačiau ji – ne itin aktyvi. Per ketverius metus įvyko tik keturi komisijos posėdžiai: 2013-aisiais – du, 2014 ir 2015 m. – po vieną, pernai – nė vieno.
Be to, per visus tuos metus buvo teikti tik keturi prašymai užregistruoti peticijas, tačiau visos jos buvo pripažintos netinkamomis. Todėl klaipėdiečiai savo peticijų laisve naudojasi internete.
Virtualioje erdvėje veikia keli elektroninių peticijų tinklalapiai. Viena naujausių klaipėdiečių peticijų yra "Prieš masišką medžių naikinimą Klaipėdoje", tuo siekiant "nedelsiant nutraukti beatodairišką medžių kirtimą ir dar kartą įvertinti, ar tikslinga tai daryti". Peticiją pasirašyti galima iki vasario 7 d., kol kas ją palaiko du asmenys.
Kai kurių peticijų turinys – keistas, gluminamas arba juokingas. Gausaus palaikymo Lietuvoje sulaukė siūlymas šalyje legalizuoti marihuaną, už tai balsavo 2557 asmenys.
Neseniai peticiją paskelbė mažametė mergaitė, siekianti, kad vaikams nuo 12 metų būtų leista dirbti lengvus darbus ir uždirbti pinigų. Kol kas mažosios aktyvistės iniciatyva pritarimo nesulaukė.
Dar paskelbta peticija dėl vienos iš Lietuvos ministerijų perkėlimo į Šiaulius. Prie jos pasirašiusieji pakomentavo: "Vėliau į Naisius bus galima perkelti ir kitas ministerijas. Galiausiai – Seimą ir visą Vyriausybę, ambasadas. Naisiai taps naująja Lietuvos sostine."
Naujausi komentarai