Už "myliu" – įspėjimas
Prisipažinimas meile – paprastai gerai nuteikia antrąją pusę.
Vis dėlto vienai klaipėdietei tai sukėlė pyktį, dėl to ji kreipėsi į Administracinę komisiją.
Moteris pratrūko, kai grįžusi namo iš darbo, ant šaldytuvo didelėmis raudonomis raidėmis rado užrašytą žodį "myliu". Ji suprato, kad tai – jos buvusio sutuoktinio braižas.
"Pasirodo, šios poros skyrybos buvo labai dramatiškos, ir teismas vyrui uždraudė artintis prie buvusios žmonos arčiau nei 50 metrų. O jis pritaikė buto raktą, įsibrovė į namus, kai jos nebuvo, ant šaldytuvo durelių užrašė "myliu" ir pasišalino. Gal tokiu būdu vyras mėgino taikytis, bet moteris susitaikymo nepriėmė. Ji kreipėsi į Administracinę komisiją dėl savavaldžiavimo, "įsimylėjėlį" teko įspėti", – vieną pikantiškiausių situacijų pasakojo Administracinės komisijos atsakingoji sekretorė Larisa Kolinko, kuri komisijoje sekretoriauja jau 19 metų.
Klaipėdos savivaldybės tarybos sudaryta Administracinė komisija per metus išnagrinėja daugiau nei 300 administracinių teisės pažeidimų bylų, skiria baudas, kartais bylas nutraukia ar perduoda toliau nagrinėti pareigūnams, taip nuimdama nemenką krūvį nuo teismų.
Maudynės užtraukė gėdą
Administracinei komisijai vadovaujantis vicemeras Artūras Šulcas pripažino, kad neretai posėdžiuose pasitaiko ir kuriozinių situacijų.
Paprastai į komisijos posėdžius žmonės ateina pikti, niūrūs, nes komisija juos priversta bausti už padarytus nusižengimus.
Kartais ateina besišypsantys, nes supranta, kad nusižengė, susimokės baudą, tuo viskas ir pasibaigs.
"Prieš pusantro mėnesio buvo linksmas atvejis. Į Administracijos komisijos posėdį atėjo toks beveik dviejų metrų ūgio simpatiškas, inteligentiškas vyras. Tapo įdomu, kuo gi jis nusižengė, nes piktybinio pažeidėjo nė iš tolo nepriminė. Pasidomėjus, ką iškrėtė, vyras prasitarė, jog maudėsi Danės upėje miesto centre. Nuo tilto nušoko, todėl miesto tvarkdariai jam surašė protokolą", – prisiminė A.Šulcas.
Linksmuolis pasakojo, kad vyko Jūros šventė, jis sėdėjo su draugais prie krantinės, esą visi maudėsi ir jis įšoko, tačiau kiti spėjo pasprukti nuo pareigūnų, o jis įkliuvo.
Komisiją pralinksminęs, savo elgesio besigailintis klaipėdietis atsipirko tik įspėjimu.
"Jis tikino, kad daugiau tai niekada nepasikartos, nes po maudynių kitą dieną jo odą nusėjo išbėrimas, todėl vyras tikino, kad už savo elgesį buvo nubaustas su kaupu. Kitaip tariant, žmogų nubaudė pats gyvenimas, nes maudėsi ten, kur tai daryti nerekomenduojama", – teigė A.Šulcas.
Komisijos pirmininkas neslėpė, kad neretai bausmės dydis priklauso nuo to, kaip "nusidėjėlis" elgiasi Administracijos komisijos posėdyje.
Akiratyje – taksistai
Vienas dažniausių atvejų nagrinėjamų Administracinėje komisijoje – tai vairuotojo rūkymas taksi automobilyje.
"Pats rūkiau 40 metų, dabar jau dvejus metus neberūkau, todėl man labai suprantami rūkorių įpročiai. Bet tai yra ne tie atvejai, kai rūkoma vežant keleivį. Įskundžiami keleivių laukiantys taksistai, kurie rūko prasidarę langelį. Aišku, ta bauda siekia vos kelis eurus. Bet su jais komisijoje problemų nebūna. Jie jau šypsosi iš tolo: "Na vėl papuoliau, susimokėsiu", – pasakojo A.Šulcas.
Pasak vicemero, rūkymas taksi automobilyje – menkiausias nusižengimas, apskritai kalbant apie taksi verslą. Esą taksi Lietuvoje, taip pat ir Klaipėdoje, yra vis dar "palaida bala".
"Pas mus keleivius veža, kas nori ir kaip nori. Kiek gali, miestas savo jėgomis stengiasi juos kontroliuoti, bet labai dažnai klastojami taksofonų duomenys, jie iš viso būna neįjungti, klientai neretai apgaudinėjami, maža to, jie važinėja senamiesčiu be plafono ir taksofono, bet su keleiviu. Ir sustabdžius dažniausias pasiaiškinimas būna toks: "Važiavau autostrada iš Vilniaus, sutikau pažįstamą, paprašė pavežti iki Klaipėdos ir pasukau Tiltų gatve". Mes tada prašome, kad sugalvotų originalesnį paaiškinimą, nes šitas jau labai nuvalkiotas", – šypsojosi A.Šulcas.
Šunys, triukšmas ir šiukšlės
Dar viena didelė problema mieste – šunys. Baudos už šunų nepriežiūrą ar agresyvaus gyvūno padarytą žalą siekia apie 300 eurų ir šis nusižengimas balansuoja ties Baudžiamojo kodekso riba.
"Šunininkus reikėtų skirstyti į tuos, kurie labai jaučia atsakomybę ir, kai atsitinka bėda (pabėgo šuo, kažkam įkando), labai dėl to graužiasi, atlygina žalą, bet yra kiti, kurie visais atvejais jaučiasi teisūs. Jie mąsto maždaug taip: "Na, ir kas, susimokėsiu baudą ir toliau gyvensiu ir šunį auginsiu, kaip noriu". Tokiais atvejais, kai šunys sužaloja žmones, o kaltininko šeimininkas net neatsiprašo nekentėjusiojo, komisija būna negailestinga", – pabrėžė A.Šulcas.
Dar klaipėdiečius vargina nevalyvų kaimynų šiukšlinimas, atliekų tvarkymas, nors esą tokie atvejai būna sunkiai įrodomi.
Daug nesutarimų kelia per garsiai leidžiama muzika ar naktiniai lėbavimai, kuriuos ne visais atvejais pavyksta sutramdyti net pareigūnams.
Tada triukšmadariams tenka apsilankyti Administracinėje komisijoje, pasitaiko, kad pokalbis su komisijos nariais padeda.
"Patys nemaloniausi ginčai būna kaimynų konfliktai, besitęsiantys metų metus. Skundų gauname iš abiejų pusių. Kaimynas – ne tortas, nepasirinksi, bet geriau gyventi taikiai", – įsitikinęs A.Šulcas.
Linksta prie tvarkos
Administracinės komisijos narė, savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vyriausioji inspektorė Nina Gendvilienė teigė, kad pastaruoju metu komisijos posėdžiai nebebūna tokie pikantiški, kaip ankstesniais metais: "Žmonės pamažu įpranta prie tvarkos, taigi anarchijos mieste – mažiau. Visuomenė labiau laikosi įstatymų. Labai sumažėjo savavaldžiavimo atvejų, kai kažkas iš šeimos narių pakeičia buto spynas, namiškių neįsileidžia. Dabar viso to nebėra".
Kai įsigalios naujasis Administracinių teisės pažeidimų kodeksas, Administracinių komisijų turėtų nebelikti. Veikiausiai jos egzistuoja paskutinius metus.
"Manyčiau, kad tokius ginčus gali spręsti ir teismai, bet teismų apkrovimas tokiu atveju neabejotinai išaugs. Turi būti tokia vieta, kur būtų sprendžiami smulkūs nusižengimai ir ginčai. Tais atvejais, kai protokolą surašo policininkai, jis pasiekia Administracinių ginčų komisiją ir čia penki žmonės bando rasti teisingumą. Nelabai gerai būtų, kai tokį teisingumą vykdytų vienas ar du pareigūnai. Nors nesu tikras, ar tokių ginčų sprendimai – savivaldybės funkcija", – svarstė A.Šulcas.
Klaipėdos administracinės komisijos 2015 m. ataskaita
Per 2015 m. buvo sušaukti 23 posėdžiai, kurių metu buvo išnagrinėta 317 administracinės teisės pažeidimų bylų. Paskirti 5 įspėjimai ir piniginės baudos (14 890 eurų), 24 bylos nutrauktos.
Daugiausiai administracinių teisės pažeidimų išnagrinėta dėl Keleivių vežimo keleiviniu kelių transportu taisyklių ir Keleivių vežimo lengvaisiais automobiliais taksi taisyklių nesilaikymo – 150 (2014 m. – 191), dėl vietinės rinkliavos mokėjimo tvarkos pažeidimo – 99 (2014 m. – 175), dėl gyvūnų gerovės ir apsaugos bei atskirų rūšių gyvūnų ženklinimo ir registravimo reikalavimų pažeidimo – 25 (2014 m. – 27), dėl triukšmo ir viešosios rimties trikdymo – 22 (2014 m. –28), dėl savavaldžiavimo – 12 (2014 m. – 8).
Už šiuos administracinius teisės pažeidimus asmenims skirta mažiausia bauda – 2 eurai, didžiausia – 434 eurai.
2015 m. Klaipėdos miesto apylinkės teisme buvo nagrinėti 3 skundai (2014 – 12) dėl Administracinės komisijos priimtų nutarimų teisės pažeidimų bylose: vienas nutarimas paliktas nepakeistas ir skundas netenkintas, vienas nutarimas pakeistas, skiriant didesnę baudą ir vienas nutarimas panaikintas (byla grąžinta policijos nuovadai – institucijai, surašiusiai administracinio teisės pažeidimo protokolą).
Dažniausiai administracinius teisės pažeidimus padaro niekur nedirbantys, nuomojantys gyvenamąją patalpą, įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą Klaipėdos miesto savivaldybėje asmenys.
Naujausi komentarai