Pereiti į pagrindinį turinį

Iš Klaipėdos – į džiungles statyti stadiono

2014-04-12 02:00

Lietuviai pagaliau pelnė įvartį pasaulio futbolo čempionate. Taip juokavo iš Brazilijos grįžę klaipėdiečiai aukštalipiai, Manaus mieste statę milžinišką stadioną, kuriame birželį vyks pasaulio futbolo čempionato varžybos. Šiame stadione aukštalipiams ir buvo suteikta proga paspardyti kamuolį.

Sąlygos: aukštalipiai dirbo 48 m aukštyje, kur kiekvienas neatsargus žingsnis galėjo kainuoti gyvybę. Sąlygos: aukštalipiai dirbo 48 m aukštyje, kur kiekvienas neatsargus žingsnis galėjo kainuoti gyvybę. Sąlygos: aukštalipiai dirbo 48 m aukštyje, kur kiekvienas neatsargus žingsnis galėjo kainuoti gyvybę. Sąlygos: aukštalipiai dirbo 48 m aukštyje, kur kiekvienas neatsargus žingsnis galėjo kainuoti gyvybę. Sąlygos: aukštalipiai dirbo 48 m aukštyje, kur kiekvienas neatsargus žingsnis galėjo kainuoti gyvybę. Sąlygos: aukštalipiai dirbo 48 m aukštyje, kur kiekvienas neatsargus žingsnis galėjo kainuoti gyvybę.

Lietuviai pagaliau pelnė įvartį pasaulio futbolo čempionate. Taip juokavo iš Brazilijos grįžę klaipėdiečiai aukštalipiai, Manaus mieste statę milžinišką stadioną, kuriame birželį vyks pasaulio futbolo čempionato varžybos. Šiame stadione aukštalipiams ir buvo suteikta proga paspardyti kamuolį.

Užsakė vokiečiai

37 žmonių komanda į Braziliją išvyko praėjusių metų pabaigoje, o į Lietuvą grįžo tik paskutinėmis kovo dienomis. Didžioji dalis komandos – klaipėdiečiai aukštalipiai.

Komandą surinko uostamiesčio bendrovės SIDC ir "MB Partners center", gavusios užsakymą iš Vokietijos kompanijos, kuri ir yra laimėjusi konkursą Manaus mieste pastatyti stadioną.

Jis statomas tikslingai, nes nuo birželio 12 d. iki liepos 13-osios Brazilijoje vyks pasaulio futbolo čempionatas.

Numatyta, kad jo varžybos bus rengiamos 12-oje stadionų. Kai kurie bus rekonstruoti, o kiti pastatyti nauji. Vienas tokių iškilo Manaus mieste.

Klaipėdiečių aukštalipių misija buvo atlikti baigiamuosius stadiono darbus – visą jo fasadą aptraukti specialia medžiaga.

"Kadangi darbo buvo daug, o laiko mažai, vienas didžiausių iššūkių buvo greitai surinkti komandą, kurią galėtume išsiųsti į Braziliją. Ją pavyko sukomplektuoti per tris dienas tarp Kalėdų ir Naujųjų metų. Aukštalipiams teko susivokti ne tik dėl to, kad būtina skubiai išvykti. Žmones reikėjo įtikinti važiuoti į tolimą Braziliją, o tai nėra lengva, nes tai ne ta šalis, iš kurios gali kitą dieną grįžti namo", – kalbėjo bendrovės "MB Partners center" direktorius Mindaugas Bružas.

Du doleriai – dideli pinigai

Į Manaus miestą nuvykusius klaipėdiečius pasitiko karštis, drėgmė, skurdas ir brazilų kėslai apiplėšti bet kurį užsienietį.

"Mums iškart pasakė, kad net viešbutyje galime neberasti savo daiktų. Tačiau didelių incidentų išvengėme, nes vaikščiojome grupelėmis, tad nebuvome patrauklūs užpuolikams. Tiesa, vieną mūsų komandos žmonių buvo užpuolę. Nors užpuolikų buvo trys, tačiau klaipėdietis yra gerai nuaugęs vyrukas, todėl jam nieko nedarė", – pasakojo vienas Brazilijoje dirbusių aukštalipių Manfredas Laurišonis.

Tai, kad svečioje šalyje tikrai yra nesaugu, lietuviai įsitikino jau antrą viešnagės dieną.

"Važiuodami pro automobilio langą matėme, kaip keli jaunuoliai lazdomis muša vyresnį žmogų, ir niekas niekaip į tai nereaguoja. Kitą dieną pamatėme, kaip prie vietos policininko priėjo vaikinukas be batų, matyt, apiplėštas, o pareigūnas lyg niekur nieko jam parodė eiti šalin, nes esą viskas gerai", – prisiminė M.Laurišonis.

Tokia patirtis klaipėdiečius ir vertė būti itin atsargius.
Manaus mieste yra 2 mln. gyventojų. Skaičiuojama, kad 80 proc. jų yra atsikraustę iš džiunglių, todėl vietiniai žmonės ir yra labai neturtingi.

"Du doleriai jiems – dideli pinigai, užtat ir užpuldinėja užsieniečius", – teigė bendrovės "SIDC" direktorius Aivaras Kamas.

Saugojosi krokodilų

Dar vienas klaipėdiečių Brazilijoje laukęs iššūkis – nežmoniškas karštis ir drėgmė.

Nors buvo žiema, termometro stulpeliai dienomis rodydavo 36 laipsnius karščio, o saulėje jis siekė net 52 laipsnius.

Klaipėdiečiams aukštalipiams reikėjo dirbti 48 m aukštyje, nes statomas stadionas – milžiniškas, jame tilps 44 tūkst. žmonių.

"Iš pradžių buvo tikrai nelengva, bet pamažu įpratome. Kai tik jausdavome, kad silpna, gali ištikti saulės smūgis, nusileisdavome į pavėsį, gerdavome vandenį ir taip atsigaudavome", – pasakojo M.Laurišonis.

Laisvalaikiu lietuviai mirkdavo ant viešbučio stogo esančiame baseine arba vykdavo į šalia miesto esantį paplūdimį.

"Buvo keista, kad nuo 17 val. tame paplūdimyje niekas nebelipdavo į vandenį. Kartą paklausėme vietinių žmonių, kodėl taip yra. Atsakymas buvo labai aiškus: "Nuo 17 val. vakarieniauti ateina krokodilai", – prisiminęs juokėsi pašnekovas.

Manaus miestas yra įkurtas džiunglėse, prie dviejų upių – Amazonės ir Negro – žiočių.

"Pabuvome ir tarzanais, nes teko aukštai karstytis, o geriausi mūsų draugai buvo anakondos, krokodilai, piranijos", – šypsojosi klaipėdietis.

Žuvo trys statybininkai

Kai klaipėdiečiai dirbo Brazilijoje, į Lietuvą atskriejo žinia, kad jų statomame stadione žuvo trys žmonės.

"Tai tiesa, bet visi žuvusieji yra brazilai, kurie nesilaikė saugos reikalavimų. Mes savo žmones esame išmokę dirbti itin saugiai. Aukštalipių toks darbas, kad antro šanso nėra, todėl prieš žengiant vieną žingsnį, iškart reikia pamąstyti ir apie kitus du. Jei žmogus jaučia, kad nesaugu, jau geriau nieko nedaryti, nes, kaip minėjau, antro šanso niekas neduos", – pabrėžė M.Bružas.

Du brazilai statomame stadione žuvo, kai iš aukštai nukrito ant žemės – juos nubloškė keliamos konstrukcijos, nes tų nelaimėlių pagal planą neturėjo būti ten, kur jie stovėjo.

Trečiasis žmogus žuvo, kai sprogo krano hidraulinė sistema ir smūgis mirtinai traumavo greta buvusį darbuotoją.

"Šį incidentą matėme savo akimis. Atsisėdome, pagalvojome, įvertinome ir tęsėme darbus", – tragiškų įvykių stengėsi nesureikšminti M.Laurišonis.

Brazilai buvo itin nepatenkinti, kad stadioną Manaus mieste stato užsieniečiai, o vietiniams žmonėms esą neduodama darbo. Jis reikalingas, nes daugumai trūksta pinigų.

Kartą prie statybvietės vietiniai surengė ir piketą. Tuomet užsieniečius darbininkus saugojo policijos pareigūnai, kad įpykę vietos gyventojai aukštalipių nesužalotų.

Įrengs moterų kalėjimą?

Stadionas, kurio fasadą dengė aukštalipiai iš Klaipėdos, buvo pirmasis iš naujai statomų Brazilijoje pripažintas tinkamu naudoti, nes jis buvo baigtas laiku.

Stadione jau vyko ir bandomosios varžybos, per kurias testuota, ar statinys yra tinkamas.

Prieš šias varžybas į stadiono aikštę buvo leista įeiti ir aukštalipiams, jiems duotas kamuolys, tad jie galėjo išbandyti ir vartų tinklo stiprumą.

"Matyt, tai buvo pirmieji įvarčiai, kuriuos lietuviai pelnė pasaulio futbolo čempionate. Kažin, kada pasitaikys kita tokia proga", – juokėsi pašnekovai.

Paklausti, ar jie vyks į Braziliją stebėti pasaulio futbolo čempionato, klaipėdiečiai papurtė galvas.

"Tačiau tikrai malonu žinoti, kad ir mes, lietuviai, klaipėdiečiai, prisidėjome prie to, kad pasaulio futbolo čempionatas įvyks. Veikiausiai tai bus pirmasis toks čempionatas, kuriame yra ir klaipėdietiškų akcentų", – džiaugėsi M.Bružas ir A.Kamas.

Kol kas dar neaišku, koks likimas laukia šio lietuvių statyto stadiono. Manaus mieste yra vietos futbolo komanda, tačiau ji žaidžia ne aukščiausiojoje Brazilijos lygoje, o į jos varžybas vidutiniškai ateina apie 550 žiūrovų, todėl 44 tūkst. vietų stadionas tikrai yra per didelis.

"Mes jau girdėjome, kad jame po čempionato įrengs moterų kalėjimą", – pusiau rimtai, pusiau juokais pasakojo M.Laurišonis.

"Tai reikėjo palikti kokių nors slaptų įėjimų", – repliką jam iškart mestelėjo A.Kamas.

Paklaustas, ar dar ryžtųsi tokiai avantiūrai – tolimame krašte statyti sudėtingą statinį, M.Laurišonis nedvejodamas atsakė teigiamai.

"Neslėpsiu, kad buvo ir sunkių akimirkų, tačiau darbas yra darbas, be to, jį dirbti labai malonu ir įdomu. Ir nors dirbti Brazilijoje taip pat buvo nenuobodu, gerai, kad ši komandiruotė baigėsi, nes vis tiek Lietuvoje geriausia", – reziumavo pašnekovas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra