Rengiantis šiai sukakčiai klaipėdiečiai buvo raginami atnešti nebereikalingus rankinius laikrodžius, iš jų buvo sukurta instaliacija "Sustojęs laikas". Žmonės laikrodžius nešė ir antradienį, kai jau turėjo įvykti paminėjimas. Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktoriaus pavaduotoja Skulptūrų parkui Sondra Simanaitienė sakė, kad sulaukta 270 laikrodžių.
Vieni atnešė savo mirusiems artimiesiems priklausiusius laikrodžius, kiti dovanojo juos su intencija atminti anapilin išėjusius giminaičius, treti tokiu būdu išreiškė savo bendruomeniškumą, o kai kurie tiesiog prisijungė prie akcijos.
Antradienį vakare ant Tautinių bendrijų namų sienos rodytos buvusių kapinių nuotraukos atgaivino laikus, kai žmonės ateidavo į kapines, kai ši vieta atrodė visiškai kitaip.
Atmintis: senosios nuotraukos atskleidė daugeliui nematytus kapinių vaizdus. (Vytauto Liaudanskio nuotr.)
Simbolinė instaliacija buvo įrengta ant centrinėje Skulptūrų parko aikštelėje esančio stalo. Sustojęs laikrodis simbolizuoja sustojusią širdį, sustojusį gyvenimą. Instaliaciją dar galima pamatyti Tautinių kultūrų centre.
Paminėjime dalyvavo ir Memelenderių draugijos vadovas Uwe Jurgsties, kalbėjęs po pasaulį pasklidusių išeivių iš Klaipėdos krašto vardu. Svečias nedramatizavo situacijos ir pasidžiaugė, kad atmintyje išlikę prisiminimai tebėra gyvi. Dabar krašto žmonės prisiminti kapinėse palaidotuosius gali prie 1992 m. pastatyto atminimo akmens.
Renginyje dalyvavo evangelikų liuteronų kunigas Mindaugas Žilinskas, bendrijos "Mažoji Lietuva" pirmininkė Renata Čėsnienė. Šį kartą stengtasi išvengti kaltinimų ir kapinių sunaikinimo dramatizavimo. Jaukus vakaras tarsi suartino išėjusius ir dabartinius klaipėdiečius, parko ir kapinių šalininkus, primindamas amžiną tiesą apie visa ko laikinumą bei pagarbą praeičiai.
Kapinių įkūrimo metai bus minimi visus 2020-uosius, čia bus eksponuojama senųjų kapinių nuotraukų lauko paroda, rudenį ketinama surengti bendruomeninį forumą.
Naujausi komentarai