„Simboliška, kad pradėti kelionę kviečiame Kretingos vienuolyne, kuriame Jurgis Ambraziejus Pabrėža net 32 metus dirbo, gydė, pamokslavo“, – akcentavo viena J. A. Pabrėžos kultūros kelio sumanytojų Kretingos rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Dalia Činkienė.
Kultūros kelio, skirto vienos iškiliausių XVIII a. pabaigos – XIX a. pirmosios pusės Žemaitijos ir Lietuvos asmenybių pranciškono kunigo Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos gyvenimo atminimui, jo kultūrinio bei dvasinio palikimo išsaugojimui bei aktualizavimui kūrimas – reikšmingas įvykis ne tik Kretingos, bet ir viso regiono kultūriniame gyvenime. Pirmą kartą su dvasios tėvo J. A. Pabrėžos gimimo, studijų ir kunigavimo šalies parapijose palikimu susijusias vietoves sujungsiančio išskirtinio kultūrinio projekto bendradarbiavimo sutartis buvo patvirtinta Skuodo, Telšių, Raseinių, Šiaulių, Kretingos rajonų ir Rietavo savivaldybių merų parašais.
Į Lietuvos kultūros kelių žemėlapį naujai tiesiamu kultūros keliu kviečiami keliauti visi, kurie nori susipažinti su lietuviškuoju da Vinčiu tituluojamo J. A. Pabrėžos gyvenimu ir jo – dvasininko bei mokslininko – veikla ar giliau pastudijuoti jo palikimą nuo mokslo veikalų iki pamokslų: jų klausytis į parapijas, kuriose kunigavo tėvas Ambraziejus, plūste plūsdavo tikintieji.
Kretingoje pažintį su J. A. Pabrėža galima pradėti nuo kelionės po jo gyvenimą ir pasaulį Kretingos rajono Turizmo informacijos centro nuolat rengiamos ekskursijos „Arbatėlė su istorijos prieskoniais“ metu. Rugpjūčio 14-ąją Kartenos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia pakvies į pokalbius „J. A. Pabrėžos „ryžtai“, nuo rugsėjo Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešojoje bibliotekoje prasidės nuolatiniai pažintiniai užsiėmimai „Augymės žemaitėškā“, dėmesio J. A. Pabrėžai bus skirta ir rugsėjo 4-ąją Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejuje vyksiančios tradicinės Klojimo teatrų šventės „Po klevu didžiuoju“ metu.
Tveruose (Rietavo r.), kur jau birželio 2 d. buvo surengtas vakaras, skirtas J. A. Pabrėžai, garsusis vienuolis bus prisimenamas birželio 19 d. Lopaičių piliakalnio erdvėse rengiamame respublikiniame festivalyje „Užsilėpso aš ont kalna“, o į liepos 1 d. vyksiančių Švč. Marijos Apsilankymo atlaidų ir Tverų miestelio šventės programą įtraukta „Mokslinė-praktinė konferencija su J. A. Pabrėža“, bus parengta iškiliajai asmenybei skirta informacinė ekspozicija.
Lenkimuose (Skuodo r.) nuo šių metų liepos ketinama rengti nuolatinę „Žolynų ir medaus“ šventę, skirtą J. A. Pabrėžos kaip botaniko veiklos išsaugojimui ir sklaidai. Raudėnuose (Šiaulių r.) Šv. Baltramiejaus atlaidų savaitgalį rugpjūčio 26–28 d. be Šv. Mišių ir agapės su pranciškonu broliu Astijumi vyks ir Maldos valanda su J. A. Pabrėža.
Šiluvoje (Raseinių r.), kur 1796 m. vasario 26-ąją J. A. Pabrėža gavo kunigystės šventimus, rugsėjo 7–15 d. Didžiųjų Švč. Mergelės Marijos Gimimo atlaidų (Šilinių) metu bus skiriama valanda J. A. Pabrėžai, o nuo kitų metų vasario 13 d. planuojama rengti konferencijas „Kunigo J. A. Pabrėžos asmenybė ir pamokslai Šiluvoje“. Taip pat Šiluvos erdvėse vyks ekskursijos „Kunigo J. A. Pabrėžos pirmųjų pamokslų aplinka“, bus rengiami maldos vakarai „Malda, įkvėpta kunigo J. A. Pabrėžos pamokslų“.
Varniuose (Telšių r.) Žemaičių muziejaus „Alka“ skyrius Žemaičių vyskupystės muziejus pakvies į nuolatines ekskursijas „J. A. Pabrėžos Varniai“ bei su partneriu Karūžiškės dvaru kitąmet parengs ekspoziciją „J. A. Pabrėžos rašytinis palikimas“.
„Kultūros kelio maršruto stotelės yra žinomos, tačiau veiklos gali kisti, gali prisidėti naujų, – apie tai, jog naujojo per regioną vedančio kelio kūrimas yra gyvas procesas, paaiškino pagrindinė jo sumanytoja ir koordinatorė Kretingos rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Asta Pocienė. – Svarbiausias mūsų tikslas – kad pasibaigus pernai minėtiems jubiliejiniams J. A. Pabrėžos metams jis, jo asmenybė bei istoriniu, kultūriniu, dvasiniu požiūriu vertingas palikimas nebūtų padėti į šoną iki kito jubiliejaus. Mes siekiame, kad kiekvieni metai turėtų su juo susijusių akcentų, kad būtų šiek tiek ir Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos metai“.
Naujausi komentarai