„Dėmesys šiai problemai išlieka ypač didelis, turime veikti susitelkę, kad pasiektume pokyčių. Elektroninių cigarečių, narkotinių medžiagų vartojimas, deja, vis dar išlieka labai opi problema. Be galo liūdna girdėti atvejus apie sulaužytus jaunuolių gyvenimus, sutrikdytą sveikatą ar įsitraukimą į nusikalstamas veikas. Norime, kad tokių pavyzdžių būtų kuo mažiau, todėl kryptingai dirbame, kad situacija keistųsi. Jau pernai dešimtyje miesto mokyklų įrengti elektroninių cigarečių detektoriai, bendradarbiaujama su policija, vykdomos prevencinės programos. Ši konferencija – proga susitikti ir aptarti, kas pavyko ir ką dar galime padaryti, kad pokyčiai būtų spartesni“, – sakė Klaipėdos miesto meras Arvydas Vaitkus.
„Kad tarp jaunimo neplistų žalingi įpročiai, dirba nemažai institucijų, visos turi savo planus, priemones, tačiau vis dar neretai pasitaiko, kad kiekvienas veikia savo kuruojamos srities ribose. Visgi miestas yra vienas, problema yra bendra, todėl ir visų institucijų planai turėtų susilieti į vieną planą. Tai pasaulinė pandemija, kuriai įveikti nei metų, nei dviejų nepakaks, tačiau tikiu, jei įgyvendinsime konkrečias priemones, keisime bendruomenės požiūrį, pokytį pasieksime“, – sakė Klaipėdos miesto savivaldybės vicemerė Vaida Raugelė.
Klaipėdos miesto savivaldybės nuotr.
Šiuo metu jau dešimtyje Klaipėdos mokyklų yra įrengti detektoriai, fiksuojantys elektroninių cigarečių garus. Tam pernai miestas skyrė 87,4 tūkst. eurų. Visos dešimt mokyklų priemonę įvertino kaip pasiteisinusią, todėl šiemet planuojama detektorius įrengti dar dešimtyje mokyklų. Šiai priemonei vėl ketinama skirti 87,4 tūkst. eurų. Taip pat miestas šių metų biudžete siūlo numatyti 294,5 tūkst. eurų kameroms mokyklų vidaus patalpose įrengti. Pačios mokyklos atkreipė dėmesį, kad detektoriai duotų dar didesnį efektą, jei vidaus patalpose veiktų ir kameros.
Norime, kad tokių pavyzdžių būtų kuo mažiau, todėl kryptingai dirbame, kad situacija keistųsi.
Konferencijoje taip pat aptartos jaunimo nusikalstamumo problemos. Policijos pareigūnai pastebi, kad priklausomi jaunuoliai labiau linkę nusikalsti. Per 2024 m. užfiksuotos 68 nepilnamečių padarytos nusikalstamos veikos (2023 m. – 84). Tarp jų – vagystės, smurtinio pobūdžio nusikaltimai, disponavimas narkotinėmis medžiagomis. Taip pat įvykdyta daugiau nei 700 administracinių nusižengimų, tarp jų daugiau nei 90 atvejų, susijusių su alkoholinių gėrimų vartojimu, 24 – su narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimu. Kad situacija keistųsi, vykdomos įvairios prevencinės priemonės.
Prevencijai daug dėmesio skiria ir mokyklose dirbantys Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro sveikatos specialistai. Organizuojamos paskaitos, diskusijos, konkursai rūkymo, alkoholio ir narkotikų vartojimo prevencijos temomis. Per 2024 m. sulaukta daugiau nei 14 tūkst. dalyvių.
Mieste taip pat vykdoma ankstyvosios intervencijos programa, skirta eksperimentuojantiems ar nereguliariai psichoaktyvias medžiagas vartojantiems jaunuoliams. Veikia ir žaliasis koridorius, skirtas jaunimui. Šią iniciatyvą Visuomenės sveikatos biuras vykdo kartu su Jūrininkų sveikatos priežiūros centru. Jaunuoliams teikiamos konfidencialios, nemokamos gydytojų konsultacijos įvairiais sveikatos klausimais, sveikos gyvensenos įpročių ugdymo ir kitomis aktualiomis temomis. Taip pat Visuomenės sveikatos biuras įgyvendina projektą, kuriuo užtikrinamos jaunimui palankios sveikatos priežiūros paslaugos. Projekto veiklos apima tokias temas kaip psichiką veikiančių medžiagų, alkoholio vartojimo, depresijos, savižudybių, savižalos, seksualinio smurto, lytiškai plintančių ligų prevencija. Nemokamai teikiamos konsultacijos, atvejo vadyba, organizuojamos paskaitos, kiti renginiai.
Konferencijoje akcentuotas ir vaikų bei jaunimo užimtumo klausimas. Apklausus daugiau nei 600 14–29 m. amžiaus klaipėdiečių, pastebėta, kad jauni žmonės nori daugiau renginių, daugiau sporto erdvių, taip pat norima didesnių įsidarbinimo galimybių.
Konferencija „Jaunimas be priklausomybių: ką galime padaryti dabar, kad keistume ateitį?“ suorganizuota siekiant įvardinti geruosius pavyzdžius, efektyviai veikiančias priemones, kurios galėtų būti kuriamos ir plečiamos Klaipėdos miesto savivaldybėje. Šiais metais bus rengiama Tarpžinybinė jaunimo politikos Klaipėdos miesto savivaldybėje 2026–2030 strategija, kurioje bus skiriamas didelis dėmesys vaikų ir jaunų žmonių užimtumui ir prevencinių paslaugų plėtrai.
Klaipėdos miesto savivaldybės nuotr.
Konferencijos metu taip pat organizuotos šešios darbo grupės, kuriuose buvo laukiami konferencijos dalyvių pasiūlymai šiomis temomis: jaunimo planas Klaipėdai, institucijų planas, savanorystės, jaunimo informavimo, tėvų ir visuomenės įtraukties planai Klaipėdai. Šių darbo grupių metu išgirsti praktiniai pasiūlymai, ką gali visos institucijos ir įstaigos daryti geriau ir, svarbiausia, kartu. Dalyviai drąsiai reiškė savo poreikius bei pasiūlymus, kurie padės planuoti tolimesnius žingsnius.
Naujausi komentarai