Pereiti į pagrindinį turinį

Netyla aistros dėl socialinių būstų uostamiestyje: ministro priekaištai nepelnyti?

2019-11-29 17:00

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai užkliuvo, kodėl Klaipėdos savivaldybė už sukauptus milijonus neskuba pirkti socialinių būstų. Esą juos reikėtų įsigyti kuo skubiau. Uostamiesčio valdininkai tvirtina, kad socialinei paskirčiai pirkti senus butus – nei pigiau, nei greičiau, negu statyti naują socialinių butų namą.

Perspektyva: per artimiausius dvejus metus Klaipėdoje turėtų atsirasti bent trys socialinių būstų namai.
Perspektyva: per artimiausius dvejus metus Klaipėdoje turėtų atsirasti bent trys socialinių būstų namai. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Vertins Valstybės kontrolė

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), remdamasi savivaldybių pateiktais duomenimis, konstatavo, kad šiuo metu už parduotus savivaldybių būstus savivaldybės yra sukaupusios apie 13,2 mln. eurų, iš jų Klaipėdoje – 1,2 mln. eurų.

Pagal įstatymą šios lėšos turi būti naudojamos socialinio būsto fondo plėtrai – tai reiškia, kad už jas turi būti įsigyjama naujų socialinių būstų, kurių visoje Lietuvoje laukia 10,5 tūkst. šeimų ar asmenų.

Bet kuriuo atveju, perkant butus senuose namuose, tektų mokėti brangiau. Todėl politikai ir pritarė naujų socialinių būstų statyboms.

Kaip teigiama SADM svetainėje, reaguodama į neproporcingą parduotų savivaldybių būstų ir įsigytų socialinių būstų santykį, ministerija paprašė Valstybės kontrolės įvertinti socialinio būsto fondo plėtros efektyvumą savivaldybėse.

"Manome, kad savivaldybės neišnaudoja visų teisinių ir finansinių galimybių socialiniams būstams pirkti ar remontuoti, ir tai šiek tiek stebina, nes pajamos, gautos pardavus savivaldybių būstą, gali būti naudojamos tik socialiniams būstams. Siekiame išsiaiškinti, kodėl tai nedaroma", – teigė SADM ministras Linas Kukuraitis.

Anot Klaipėdos savivaldybės atstovų, tokių priekaištų iš ministerijos sulaukiama kasmet, tačiau esą nenorima girdėti argumentų, kodėl tos lėšos yra kaupiamos ir neskubama jų išleisti.

Pirkti senus nenaudinga?

Klaipėdos savivaldybės Socialinio būsto skyriaus vedėja Danguolė Netikšienė tikino, kad šie pinigai kaupiami planuojamo naujo socialinių butų namo statybai.

"Kadangi europinių pinigų nėra, tam reikalui reikia kaupti biudžeto lėšas. O iš kur kitur mes jas sukaupsime? Šaltiniai dabar yra du – nuompinigių likutis, kurių turime apie milijoną eurų, ir lėšos, kurias gauname už parduotus savivaldybės būstus. Savivaldybės politikų nuomonė yra tokia, kad reikia ne senus būstus pirkti, o statyti naujus", – aiškino D.Netikšienė.

Senų būstų pirkimas esą yra ekonomiškai nenaudingas, nes pernelyg brangus.

Tikinama, kad, įgydami naujos statybos ir naujos kokybės nekilnojamąjį turtą, kurį lengva eksploatuoti ir administruoti, mokama mažesne kaina.

Pavyzdžiui, naujai statomo namo Irklų gatvėje 1 kv. m kaina yra virš 700 eurų, o Rambyno gatvėje – apie tūkstantis eurų už kvadratinį metrą, nes tame name bus du liftai.

"Bet kuriuo atveju, perkant butus senuose namuose, tektų mokėti brangiau. Todėl politikai ir pritarė naujų socialinių būstų statyboms. Dabar numatyta statyti daugiabutį gyvenamąjį namą socialinio būsto fondui Akmenų gatvėje. Ten, preliminariais skaičiavimais, planuojamas 64 butų namas, galbūt net 8 aukštų, kurio pirmuose trijuose aukštuose būtų įrengti butai asmenims su judėjimo negalia, nes tokių butų labai trūksta ir jų įgyti nėra jokių galimybių", – kalbėjo D.Netikšienė.

Tokio namo statybai reikėtų apie 3 mln. eurų. Dalis jau yra surinkta, likusius ketinama sukaupti, nes kitų šaltinių nėra.

Iš valstybės biudžeto socialiniams būstams pinigai nebeskiriami nuo 2015 m.

Šio namo statyba galėtų prasidėti 2022 m.

Sukasi, kaip gali

Šiuo metu Klaipėdoje yra 552 socialiniai būstai. Eilėje laukia virš 600 asmenų.

Tačiau esą ir įstatymu numatyta nemažai palengvinimų norintiesiems gauti socialinį būstą.

"Kol žmonės laukia eilėje gauti socialinį būstą, gali nuomotis privačiai ir sulaukti kompensacijų, kurios tikrai yra nemažos. Tai yra 58 eurai vienam šeimos nariui, jei nuomos sutartis yra rašytinė ir registruota viešajame registre. Tokių kompensacijų gavėjų šiuo metu yra jau 54", – tikino D.Netikšienė.

Socialinio būsto skyriaus vedėja tvirtino, kad žmonės tikrai naudojasi šia parama.

O įtampa atsiranda dėl kitos kategorijos asmenų, kurie nesugeba išsinuomoti buto privataus būsto rinkoje ir pateikti dokumentų kompensacijoms.

Tačiau tokiems atvejams miestas turi bendrabučių kambarių, kuriuose laikinai apgyvendinami socialinio būsto laukiantys klaipėdiečiai.

"Dar yra savivaldybės butai, taip plečiame socialinio būsto fondą. Kai jie lieka tušti, paremontuojame ir išnuomojame laukiantiesiems eilėje. Pavyzdžiui, jau šiais metais yra išnuomoti 68 butai, iki metų pabaigos planuojame išnuomoti dar 12. Taip kad reikalai juda", – tvirtino D.Netikšienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų