"Dėde, duokite centų, labai noriu valgyti", – toks apiplyšusio, purvinais rūbais apsirengusio vaiko prašymas naktinės Klaipėdos gatvėse tampa kasdienybe.
Namo grįžta taksi
Dažną savaitgalio vakarą uostamiestyje prie viešbučių, visą parą dirbančių pasilinksminimo įstaigų, pernakt veikiančių kavinių galima sutikti itin liūdnai atrodančių berniukų.
Keli jų, panašu, neturi ir 12 metų, kiti yra vyresni ir labiau augaloti, tačiau skurdūs jų drabužėliai ir ašarą varantis pasakojimas apie vaikų globos namuose našlaičių patiriamas skriaudas sukelia žmonių gailestį.
Vieni duoda berniukams monetų, kiti vedasi į "Makdonaldą" ir nuperka jiems maisto, dar kiti kalbina, klausinėja ir suka galvas, kaip galėtų šiems vaikams padėti.
Kad dar labiau sugraudintų žmones, šie vaikai nesidrovi porinti graudžių istorijų apie alkaną vaikystę valdiškuose namuose, piktas auklėtojas, kasdien patiriamą smurtą ir nepriežiūrą.
Tokia "informacija" apie našlaičius iš globos namų labai virpina suaugusiųjų, ypač išeinančių iš kazino, didžiųjų prekybos centrų ar viešbučių, širdis.
Ne vienas jų ne tik nuperka paaugliams maisto, duoda pinigų, bet ir paveža iki globos namų.
Kartais prisielgetavę nepilnamečiai į valdiškus namus grįžta taksi. O dažniausiai juos čia pargabena policijos patruliai.
Ieško turtingų "karosų"
Policijos patruliai šiuos vaikus jau seniai pažįsta. Dauguma jų mieste naktinėja ne vienus metus būdami vos dešimties ar net dar jaunesni.
Policininkai teigė, kad šie vaikai ne tik elgetauja.
Prieš mėnesį artinantis vidurnakčiui patruliai iš miesto autobuso iškrapštė septynis vaikų globos namų auklėtinius.
Vienam jų – 14-mečiui prireikė medikų pagalbos, nes jis buvo persigėręs alkoholio.
Kiti taip pat buvo neblaivūs, tačiau orientavosi aplinkoje ir galėjo be grėsmės sveikatai grįžti į namais vadinamą prieglobstį.
Beje, neretai su berniukais naktimis miesto gatvėse laiką leidžia ir kelios mergaitės.
Viena jų kartą pareigūnui įžūliai pareiškė: "Aš geriau būsiu prostitutė, negu turėsiu tėvą – mentą".
Policininkai žino, kad šie nepilnamečiai ne tik elgetauja. Jie iš tolo atpažįsta, ar vėlyvas praeivis yra blaivus, ir kaipmat įvertina situaciją.
Jeigu aplinkui yra kitų žmonių, kalbina jį kaulydami centų.
Bet jeigu įkaušęs žmogus pats nebesusigaudo aplinkoje, tampa "karosu".
Taip vadinamas neblaivus ir plėšikams negalintis pasipriešinti asmuo. Juk dažniausiai jis nesuvokia, kas jį nuskriaudė, kaip atsidūrė ant žemės ir kur dingo kišenių turinys.
Vyras išsivežė vaikus
Klaipėdos vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Gražina Aurylienė prisiminė bene prieš mėnesį sulaukusi skambučio.
Kalbėjo susijaudinusi klaipėdietė.
Ji papasakojo, kad Turgaus gatvėje prie parduotuvės "Iki" duoneliauja du 9–10 metų vaikai. Jie teigė, kad gyvena globos namuose.
Vos po kelių minučių į šią vietą atskubėjo Vaiko gerovės centro darbuotojos, tačiau nepilnamečių čia jau nerado.
Kalbinti žmonės papasakojo, kad kažkoks vyras pasišovė šiems mažamečiams padėti ir nusivedė juos į mikroautobusą.
Kad ir kaip vaikų teisių saugotojos stengėsi išsiaiškinti, ar iš kurios nors globos įstaigos nebuvo dingę auklėtiniai, tai patvirtinančių duomenų sužinoti nepavyko.
"Likome nesužinojusios, kas tie vaikai buvo, iš kur, ar jie tikrai yra vaikų globos namų auklėtiniai, kas buvo tas vyras, kuris juos išsivežė. Belieka tikėtis, kad berniukams nieko blogo neatsitiko. Tiesa, su parduotuvės administracija pati ilgokai kalbėjau ir primygtinai prašiau mums pranešti, jei kada nors pamatys parduotuvėje ar šalia jos elgetaujančius vaikus. Susitarėme, kad apsaugininkai juos įsives į parduotuvę ir būtinai iškvies mūsų darbuotojus", – pasakojo G.Aurylienė.
Veidus išsitepa patys
"Ryto" vaikų globos namų direktorė Regina Milašienė patvirtino žinanti, kad keli auklėtiniai nuolat naktimis vaikštinėja po miestą ir elgetauja.
"Visa tai gerai žinome ir bandome spręsti šią problemą, bet nepasakysiu, kad tai lengva. Turime keletą labai daug problemų keliančio elgesio vaikų. Daug jau padarėme. Vienam šių berniukų buvo teikiama pagalba socializacijos centre, kitam – psichikos sveikatos centre. Kreipėmės į gerovės komisiją prašydami skirti vidutinę priežiūrą, bet šis prašymas buvo atmestas. Kreipėmės dar kartą. Bandome bendrauti su Švėkšnoje esančio "Diemedžio"centro, kuriame ugdomi elgesio ir emocijų sutrikimų turintys vaikai, darbuotojais. Tiesa, ten yra eilės, mums žadėjo vaiką priimti balandį. Dirbame ir su psichologais, ir psichiatrais", – atviravo R.Milašienė.
Įstaigos vadovė patikino, jog vaikų, kurie atmeta bet kokią specialistų pagalbą, "Ryto" globos namuose yra keturi, – nuo 14 iki 16 metų.
Vieno jų mama – kalėjime, o tėvas vaiku nesirūpina.
Kitas vaikas yra našlaitis, dviejų berniukų mama arba tėvas yra mirę, o antrasis iš gimdytojų – priklausomas nuo svaigalų ir kvaišalų, tad per savo trumpą gyvenimą auklėtiniai matė labai daug blogų pavyzdžių, kurie tebėra jų sąmonėje.
Įstaigos vadovė patikino, kad vaikai manipuliuoja žmonėmis, ir prašė netikėti, jog jie negauna sočiai pavalgyti ir yra skriaudžiami.
"Ne kartą pagavome juos kuprinėse besinešiojančius suplyšusius, purvinus rūbus, patys išsitepa, guodžiasi, kad yra alkani ir nuskriausti. Juos parvežę svetimi žmonės mūsų darbuotojoms yra papriekaištavę, esą kodėl mūsų auklėtiniai taip vargsta. Kai tie žmonės pamato, kokiomis sąlygomis šie vaikai auga, kad penkis kartus per dieną gauna skirtingo maisto, supranta buvę suklaidinti", – atviravo direktorė.
Užrakinti durų neturi teisės?
Du šių vaikų globos namuose apgyvendinti neseniai ir, atrodo, gyvendami su tėvais buvo pripratę prie asocialaus gyvenimo būdo.
Kiti du vaikai globojami valdžios jau ilgokai, bet jiems reikėtų, pasak R.Milašienės, pagyventi aplinkoje, iš kurios negalėtų išeiti ilgesnį laiką.
Galbūt taip būtų ne suvaržyta jų laisvė, o galimybė apsaugoti juos nuo netinkamo gyvenimo būdo.
R.Milašienė turi žurnalą, kuriame fiksuojama, kada ir kas parvežė įstaigos auklėtinius.
Pastarieji įrašai byloja, kad naktį į pirmadienį, 2 val., vaikus parvežė policijos pareigūnai.
Naktį į trečiadienį, 1.40 val., kelis berniukus į globos namus vėl atvežė policininkai.
"Užrakinti durų mes neturime teisės. Yra nustatyta tvarka: nuo 14 metų vaikus mes galime išleisti iki 20 val. pas giminaičius ir draugus. Nereti atvejai, kai auklėtiniai pameluoja, negrįžta ir atsiduria visiškai kitur, nei galima buvo tikėtis. Dažniausiai jie pavalgo vakarienę, išeina į kiemą krepšinio pažaisti ir dingsta, – vaikų namų aktualijas atskleidė direktorė. – Esame susitarę su "Akropolio" apsauga, mūsų darbuotojai lankosi prie šio prekybos centro, bet gaudyti juos kaip vėją laukuose labai sunku. Galima įsivaizduoti, jei mes turime per pusšimtį vaikų, kaip gali būti, kad 50 jų yra prižiūrėti, o du ar trys visiškai apleisti. Todėl sakau, dėmesio ir rūpesčio skiriama visiems, tik ne visi jį priima".
Padėkojo po 15 metų
G.Aurylienė patikino, kad panašiai elgiasi ne tik keli "Ryto" , bet ir kitų valdiškų globos namų auklėtiniai.
Vaikų teisių saugotojai turi žinių, jog tarp naktimis elgetaujančių vaikų yra ir tokių, kurie gyvena su tėvais.
Pinigų jiems reikia ne tik saldumynams ar pramogoms, bet ir nevaikiškiems malonumams – rūkalams, svaigalams, žaidimų automatams.
Nors vaikų globos namų auklėtiniai gali lankyti būrelius, įvairiausių sporto šakų treniruotes, tų nepilnamečių tokie užsiėmimai nevilioja.
Bėgiodami paskui valkataujančius auklėtinius auklėtojai bei socialiniai darbuotojai nebegali skirti pakankamai laiko kitiems auklėtiniams.
G.Aurylienė įsitikinusi, kad ne visi paauglystėje valkatauti ir elgetauti pamėgę vaikai tai darys ir suaugę.
"Kartą į mano kabinetą atėjo dailus jaunas žmogus. Jis man priminė, kad bene prieš 15 metų augo globos namuose ir aš jam daviau 20 litų. Berniukas buvo vienas tokių, kaip mes kalbėjome, neklaužadų. Ir jis pabėgdavo, su juo būta nemažai bėdų. Pasirodo, vaikinas įstojo į jūreivystės mokyklą, ją baigė, plaukia į jūrą ir yra normalus žmogus. Žinau daugybę ir kitų pavyzdžių, kai valdiškuose namuose užaugę vaikai studijuoja kolegijose ir net universitetuose. Mūsų visų tikslas yra tik vienas – padėti visuomenei suprasti, kad tiems vaikams nieko netrūksta, ir grąžinti juos į normalų gyvenimą", – tvirtino Vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė.
Statistika ir skaičiai
2015 m. Klaipėdoje Vaiko gerovės komisijai dėl minimalios ar vidutinės priežiūros priemonių skyrimo ar pratęsimo pateikė prašymų:
tėvai – 13,
vaikų globos namai – 13,
mokyklos – 10,
policijos pareigūnai – 3,
vaikų socializacijos centras – 1.
Dažniausiai buvo kreiptasi dėl vaikų nusikalstamo elgesio, valkatavimo, administracinių teisės pažeidimų, pamokų praleidimo be pateisinamos priežasties, netinkamo elgesio pamokų metu ir viešose vietose, mokyklos vidaus tvarkos taisyklių pažeidimų, mokymosi sunkumų.
Naujausi komentarai