Kurorte – apgultis
Pajūrio kurortų verslininkai jau pamiršta ne itin palankią vasaros pradžią ir skaičiuoja vis gausėjantį poilsiautojų būrį.
Vasarą lietuviai į pajūrį itin aktyviai traukia ilgaisiais savaitgaliais.
Šis neretam taip pat bus ilgesnis nei įprasta, tad jau įpusėjus savaitei Nidoje laisvų nakvynės vietų nebuvo likę.
"Ieškančiųjų labai daug, o pasiūlyti jau nelabai ką turime. Žmonės atvykimą pradėjo planuoti iš anksto – likus maždaug dviem savaitėms", – situaciją kurorte apibendrino Neringos turizmo ir verslo asociacijos prezidentė Irma Baltrušaitienė.
Pašnekovė tvirtino, kad Nidoje šį savaitgalį išliks įprastos vasaros kainos, o tiems, kuriuos lydės sėkmė ir pavyks atrasti paskutinę minutę atsilaisvinusį kambarį, gali tekti sumokėti ir mažiau nei paprastai.
Žolinės savaitgalį viename gražiausių Lietuvos kurortų nakvynė žmogui atsieis nuo 20 eurų.
Dviviečiai kambariai kainuoja ir 40 ar visą 100 eurų.
Kainą lemia tai, ar apsistojama privačiame sektoriuje, ar viešbučiuose, kokių patogumų reikalaujama.
Lietuviai gudrauja
Nors lietuvių poilsiautojų tokios kainos negąsdina, tačiau dažnas yra linkęs gudrauti.
"Yra nemažai tokių, kurie apsistoja ir už 12–13 eurų, nes užsisako kambarį dviem, o atvažiuoja keturi. Vaikų lietuviai nenori skaičiuoti ir nesvarbu, ar jiems 8 ar 10 metų. Lyg ir ne lagaminas – spintoje nepastatysi", – teigė I.Baltrušaitienė.
Dažniausiai tokie poilsiautojai stebisi, kodėl turėtų papildomai mokėti už vaiką, nors šiam esą nereikia nė papildomos lovos.
"Lėliukas yra lėliukas, bet kai vaikelis jau yra ant kojų – nelabai lėliukas ir paprastai tam vaikeliui reikia daugiau nei suaugusiam. Viskas įeina į tarifą. Atvažiuoja žmonės su vaikučiais – juk jau nevarysi lauk, tuomet šeimininkas kenčia – marža yra visai kita", – dėstė asociacijos prezidentė.
Pašnekovė įžvelgė, kad lietuviai gana atsakingai planuoja savo atostogų biudžetą.
Pasitaiko ir tokių, kurie pageidauja daugiau patogumų, automobilio stovėjimo vietos ir pan., ir tokių, kuriems svarbiausia turėti vietą nakvynei, o patogumai nėra labai reikšmingi.
"Užsieniečiai nori atskirų patogumų. Pasirenka kambarį ar apartamentus, tačiau komforto nori daugiau", – pastebėjo I.Baltrušaitienė.
Nėra savaitgalių ir darbo dienų
Prieš ilgąjį savaitgalį pozityvumo nestokojo ir Palangos verslininkai.
"Jau užsimiršta blogos sezono pradžios nuotaikos ir gyvename tikro sezono nuotaikomis. Jau nebelieka savaitgalių ir darbo dienų, yra puikus viešbučių užimtumas", – teigė Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Ingrida Valaitienė.
Prieš ilgąjį savaitgalį populiariame kurorte ieškant vietos nakvynei taip pat teko apsišarvuoti kantrybe.
Pašnekovė pastebėjo, kad kai kuriuose viešbučiuose šią savaitę atostogavę poilsiautojai dienas rezervavo ir šventiniam savaitgaliui, tad viešbučiai nė neturėjo ko pasiūlyti tiems, kurie atvyksta tik Žolinei.
Lankytojų apgultis Palangoje esą jaučiama ne tik prieš šį savaitgalį, nemažai jų buvo jau ir bemaž prieš porą savaičių.
Už naktį – beveik 100 eurų
Palangos verslininkų atstovė tvirtino, esą pastaruoju metu kurorto verslininkai neskubėjo kelti kainų.
"Vasaros kainos yra aukščiausiame taške, o pasiūla kiekvienais metais yra didesnė – atsidaro naujų viešbutukų, privačiame sektoriuje taip pat atsirado naujų. Pasiūla plečiasi, todėl kainoms kilti nėra kur", – aiškino I.Valaitienė.
Pašnekovės teigimu, trijų žvaigždučių viešbutyje dvivietis kambarys vidutiniškai kainuoja apie 80–90 eurų. Į šią kainą įskaičiuojami ir pusryčiai bei vieta automobiliui.
Nedaug skiriasi ir nakvynės kaina keturių žvaigždučių viešbutyje.
Privačiame sektoriuje apsistoti galima ir kiek pigiau. Čia nakvynės kainą paprastai lemia miesto vieta, patogumai.
"Klaipėda" jau rašė, kad Joninių savaitgalį kokybiškame trijų žvaigždučių viešbutyje Palangoje nakvynė vidutiniškai kainavo apie 50 eurų.
Neslepiama, kad sulig liepos 1-ąja kurorte kainos šokteli.
Už salotas – dešimtinė
Įvertinus vidutines Palangos maisto kainas, aiškėja, kad ilgajam savaitgaliui gali prireikti kelių šimtinių vien tik nakvynės ir maisto išlaidoms padengti.
Anot I.Valaitienės, kavinėse ir restoranuose salotų kainos vidutiniškai svyruoja nuo 7 iki 11 eurų, už desertą poilsiautojams tenka mokėti apie 4–5 eurus, karštųjų patiekalų kainos vidutiniškai varijuoja nuo 8 iki 20 eurų už porciją, patiekalai mažiesiems poilsiautojams – blyneliai ir pan. kainuoja apie 6–7 eurus.
Vis dėlto Palangos verslininkų vedlė patikino, kad kainos kavinėse ir restoranuose kilo tik tiek, kiek kilo žaliavų kainos – apie 5–7 proc.
I.Valaitienė taip pat pastebėjo, kad šiemet restoranai ir kavinės poilsiautojus itin aktyviai kvietė dienos pietų, kurių kainos svyravo apie 5–8 eurus žmogui.
Už tokią sumą lankytojui patiekiama sriuba bei antrasis patiekalas.
Klaipėdoje bus ramiau?
Kol Neringos ir Palangos verslininkai rengėsi darbymečiui, uostamiestyje Žolinės savaitgalio laukta kiek ramiau – praūžus Jūros šventei dar vieno tokio lankytojų antplūdžio verslininkai jau nesitikėjo.
"Kažko daugiau, nei buvo per Jūros šventę, nebus. Įvertinome, kad bus daug išeiginių. Aišku, dirbs visi darbuotojai, tačiau ko nors dar iš šalies papildomai pasitelkti neplanuojame", – apibendrino Klaipėdos senamiesčio verslininkų sąjungos valdybos narė Inga Česnakienė.
Pašnekovė pritarė minčiai, kad šis savaitgalis pajūrio kurortams, nors ir neoficiali, tačiau iš esmės – aktyviojo vasaros sezono pabaiga.
Pašnekovė patikino, kad kainų šuolio pastaruoju metu Klaipėdoje nebuvo, tačiau pripažįstama, kad šią vasarą kainos kur kas aukštesnės nei pernai, tačiau ši tendencija esą įžiūrima visose srityse.
Numato kainų kilimą
Verslininkai pastebi, kad nors šią vasarą maisto kainos pastebimai esą nešoktelėjo, po vasaros pokyčiai tikėtini.
"Ten, kur labai smarkiai brangsta žaliavos, kainos kils. Tas kilimas, ko gero, bus po sezono – kainas teks perskaičiuoti tiems, kurie dirba visus metus, nes kitaip bus nuostolių", – paaiškino Neringos turizmo ir verslo asociacijos prezidentė.
Prognozuojama, kad gėrimų kainos neturėtų smarkiai šoktelėti į viršų, nes jie ir taip yra gana brangūs bei nesudaro pagrindinės kavinių ir restoranų pelno dalies.
Numatoma, kad maistas kavinėse brangs, nes sparčiai kyla pieno produktų kainos.
"Apgyvendinimo kainoms įtakos turės tai, ką valdžia nuspręs dėl Pridėtinės vertės mokesčio lengvatos – ar bus išlaikyta lengvatinio PVM pozicija, ar jis kils ir kiek. Siūlymas yra 15 proc., tai reikštų, kad jis kiltų 6 proc., vadinasi, iš kainos turėtume atimti dar 6 proc. – tiek pajamų gausime mažiau", – dar vieną scenarijų, galintį priversti kilstelėti kainas, apibūdino Palangos verslininkų atstovė.
Uostamiesčio verslininkų atstovė patikino, kad čia nuo rudens kelti kainų kol kas neplanuojama, tačiau, jeigu kitąmet kils darbo užmokestis, tai turės įtakos.
Keičiasi įpročiai
Ši vasara pajūrio kurortų verslininkams atskleidė tai, jog poilsiautojai tampa įnoringesni, kelia aukštesnius reikalavimus bei uoliai gina savo, kaip klientų, teises.
Kiek pakitę lankytojų įpročiai matomi ir Klaipėdoje.
I.Česnakienė atkreipė dėmesį, kad "Nesė Group" tinklo baruose kai kur klientų skaičius kiek sumažėjo, tačiau padidėjo lankytojų išleidžiamos sumos, o kai kur ūgtelėjo ir lankytojų skaičius, ir jų maistui išleidžiamos sumos.
"Dar viena ne tik šio sezono, bet ir visų metų tendencija yra tai, kad pasikeitė alkoholio vartojimo kultūra, kuri džiugina, nes žmonės nenusigeria, nepridaro sau ir kitiems problemų, laisvalaikį leidžia kitaip", – dėstė I.Česnakienė.
Naujausi komentarai