Pereiti į pagrindinį turinį

Pandemijos metu Klaipėdos mokyklų direktoriai skatinami nepelnytai?

2021-02-19 11:30

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Klaipėdos miesto susivienijimo vadovės Laimos Juknienės teigimu, pandemijos metu išryškėjo nelygybė, kai mokyklų direktoriai, išmokant jiems gana solidžius priedus, priemokas ir premijas, skatinami labiau nei pedagogai. Lietuvos švietimo įstaigų vadovų profesinės sąjungos lyderė Jolita Andrijauskienė šiuos priekaištus kategoriškai atmeta.

Nepasitenkinimas: Klaipėdos pedagogų profsąjunga nepatenkinta mokyklų vadovų premijavimo ir skatinimo tvarka, todėl ketina inicijuoti, kad būtų peržiūrėti mokytojų atlyginimų rodiklių nustatymo ir premijavimo principai.
Nepasitenkinimas: Klaipėdos pedagogų profsąjunga nepatenkinta mokyklų vadovų premijavimo ir skatinimo tvarka, todėl ketina inicijuoti, kad būtų peržiūrėti mokytojų atlyginimų rodiklių nustatymo ir premijavimo principai. / Redakcijos archyvo nuotr.

Darbuotojai palikti nežinioje

Pedagogų profesinės sąjungos atstovės teigimu, paprastai mokyklos direktorius pats vienas nusprendžia, kuriam mokytojui ir kokio dydžio priedus skirti.

„Niekas iš darbuotojų negali žinoti ir nesužino, kokia yra ta sutaupyta suma, kokiais kriterijais vadovaujantis suteikiami priedai. Dažnu atveju direktoriai ir jų pavaduotojai, visiškai eliminuodami mokyklos darbuotojų atstovus, vienašališkai sprendžia, kam duoti priedus. Negaliu teigti, kad taip yra visose įstaigose, bet daugumoje tokie dalykai vyksta. Profesinės sąjungos nariai man skambina ir guodžiasi, nes nežino, kaip buvo padalyti pinigai“, – teigė L.Juknienė.

Lietuvos švietimo įstaigų vadovų profesinės sąjungos lyderė, Klaipėdos H.Zudermano gimnazijos direktorė J.Andrijauskienė teigė, kad, jos žiniomis, visose uostamiesčio mokyklose visi pedagogai gavo priemokas už sutartyje nesulygtus darbus ir darbą pasunkintomis sąlygomis.

Anot jos, skirstyti priemokas yra išimtinai direktoriaus prerogatyva, ir mokytojų atstovai į šį procesą neįtraukiami, nes įstatymas to nenumato.

L.Juknienės manymu, reikia keisti visą atlyginimų ir priedų dalijimo sistemą.

Pavyzdžiui, pernai dauguma mokyklų vadovų gavo priedus, neatsižvelgiant, ar dėl jų darbo būta kokių nors skundų Valstybinėje darbo inspekcijoje, ar vyko kokie teismai.

„Priedai jiems mokami už metinius rezultatus, o juk tie rezultatai buvo pasiekti viso kolektyvo dėka, ne tik direktorių. Maža to, direktoriai priemokų panoro ir baigiantis metams, todėl toks didelis mokyklų vadovų apetitas tiesiog glumina. Darbuotojai tik metų gale gauna kokių 50 eurų priedą, o direktoriai kur kas solidesnes priemokas – kas mėnesį, bet jie panoro dar ir papildomų premijų“, – dėstė L.Juknienė.

Sutaupytos lėšos yra visų

L.Juknienės teigimu, Klaipėdos mokyklų vadovai pernai metų gale pageidavo gauti 80 proc. algos dydžio premijas.

„Kiek žinau, pernai lapkričio ar gruodžio mėnesį toks prašymas buvo pateiktas savivaldybės Švietimo skyriui. Ar tokio dydžio premijos buvo išmokėtos, neturiu duomenų, nes pastaruoju metu viskas labai įslaptinama, informacija neteikiama. Iš darbo grupės eliminuojami darbuotojų atstovai, nes esą šiuo metu yra susikūrusi Klaipėdos mokyklų vadovų profesinė sąjunga ir ji tiems vadovams atstovauja. Todėl kyla labai daug klausimų, ar vadovai nepiktnaudžiauja, juk sutaupytos lėšos yra visų mokytojų pinigai“, – teigė L.Juknienė.

Pašnekovė kėlė klausimą, kodėl mokytojams sumokėti už atskirus darbus pinigų dažnai nebūna, o administracinėms išlaidoms esą atsiranda visada.

„Tai yra emocijos. O įstatymai labai aiškiai apibrėžia, kad, mokyklų vadovų metų veiklą įvertinus gerai arba labai gerai, yra mokamos premijos. Jas gavo tie vadovai, kurių veikla buvo įvertinta labai gerai, o mokytojų metinio vertinimo nėra, todėl jiems tokios premijos negali būti mokamos. Ir čia ne mokyklos sugalvojo. Toks yra įstatymas“, – pabrėžė J.Andrijauskienė.

Švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu, mokyklų vadovams buvo numatyti 30 proc. atlyginimo dydžio priedai kas mėnesį ir už COVID-19 pandemijos suvaldymą įstaigoje.

J.Andrijauskienė tikino, kad šie priedai direktoriams buvo išmokėti tik vieną kartą, pernai rugsėjo mėnesį.

„Kiek žinau, Klaipėdoje įstaigų vadovams kiekvieną mėnesį buvo išmokėti ir 10 proc. algos dydžio priedai. Bet vėlgi, kalbant apie ikimokyklines įstaigas, juk auklėtojos buvo tos, kurios tiesiogiai dirbo ir turėjo didžiausią sąlytį su užsikrėtusiais vaikais. Jei palyginsime, kiek lopšelių-darželių vadovų užsikrėtė pandemijos metu bei sirgo ir kiek auklėtojų, pamatysime akivaizdų skirtumą“, – pabrėžė L.Juknienė.

Vadovams priekaištai nepagrįsti

J.Andrijauskienės teigimu, mokyklų vadovai tikrai rado būdų išmokėti premijas mokytojams iš sutaupytų lėšų fondo.

„Gal reikia pagaliau įvardyti, kurioje mokykloje nėra mokami priedai mokytojams, kurioje mokykloje jie yra skriaudžiami? Manau, realybėje vaizdas kitoks. Galiu kalbėti apie savo vadovaujamą mokyklą. Mūsų mokykloje visi be išimties mokytojai gavo priemokas spalio, lapkričio, gruodžio mėnesiais. Ir tie jų priedai buvo gerokai didesni, nei gavau aš. Mokytojams už kiekvieną papildomą darbą yra mokama, nes tai mus įpareigoja Darbo apmokėjimo įstatymai. Todėl nesakyčiau, kad direktoriai gavo priedus, o mokytojai negavo“, – tikino J.Andrijauskienė.

Anot jos, mokyklų vadovams atlygis ir priedai mokami iš atskiro valdymo lėšų krepšelio.

„Net ir premijos, kurios yra mokamos direktoriams, yra ne iš mokytojams skirto fondo „nugnybiamos“, o mokamos būtent iš atskiro valdymui skirto lėšų fondo“, – tvirtino J.Andrijauskienė.

Nepaisant to, vakar vykusiame Lietuvos pedagogų profsąjungos prezidiumo posėdyje L.Juknienė vėl kėlė klausimą dėl, jos manymu, neteisingų mokytojų algų.

Todėl ketinama kreiptis į Socialinių reikalų ir darbo ministeriją dėl pedagogų atlyginimų rodiklių nustatymo neteisingumo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų