Įtakos užsitęsusioms naujos progimnazijos statyboms Klaipėdoje turėjo ir nekokybiškas projektas, dėl ko įvairias korekcijas atlikti teko jau kelias dešimtis kartų, ir karas Ukrainoje bei išaugusios kainos.
Už beveik 11 mln. eurų mokyklą planavusiai pastatyti Klaipėdos savivaldybei projekto vertė šiuo metu išaugo iki maždaug 16,4 mln. eurų ir dar bus koreguojama.
„Gavom projektą, kurio B laida jau išleista. Tai reiškia, kad tiek koreguotas... Statom šiuo metu faktiškai jau trečią mokyklą pagal tuos darbus, kurie padaryti. Atitinkamai tie darbai užsitęsę“, – su Klaipėdos meru apsilankęs statybvietėje sakė Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis.
„Statybininkai patikino, kad tas projektas, kuris buvo padarytas, yra nekokybiškas ir projektuotojai kartu su statybos priežiūra ieško sprendimų, kurie yra patys geriausi“, – pridūrė pareigūnas.
Anot jo, projektas „tikrai labai ambicingas, matome pagal detales, kurios naudojamos, pagal sprendinius, kokių nėra buvę nei Klaipėdoje, nei Lietuvoje“.
„Tas grožis, iššūkiai, originalumas reikalauja laiko ir, deja, kainuoja papildomai“, – sakė G. Neniškis.
Netradicinis statinys
2017 metais paskelbus architektūrinį mokyklos konkursą, jį laimėjo projektavimo firma „A405“. Buvo suprojektuota dviejų korpusų, kurie virš gatvės sujungti stikline galerija, mokykla. Viename korpuse numatytos ugdymo erdvės, kitame – sporto centras. Joje, skaičiuojama, galės mokytis apie 650 moksleivių.
Statybos šiaurinėje Klaipėdos dalyje, Senvagės gatvėje pradėtos 2020 metais, tačiau vos pradėjus projekto įgyvendinimą šis ėmė strigti.
„Taip kad nereiktų keisti, nebūna. Visąlaik atsiranda kažkokių netikslumų, pataisymų, bet tie pakeitimai pasidaro esminiai, apima daug dalių. Praktiškai projekto pabaigoj greičiausiai neliks nė vienos dalies, kur būsim nepakeitę. Kiekvienas pakeitimas įtakoja visą seriją pakeitimų kitur“, – sakė šio projekto vadovas, administracijos direktoriaus vyr. patarėjas Gintaras Dovidaitis.
Jo teigimu, nors netinkamas projektas pareikalauja daug laiko korekcijoms, savivaldybė „labai stipriai susikoncentravusi ne į santykių aiškinimąsi, bet į objekto įvykdymą, pastatymą.
„Vėliau pasižiūrėsim, kas ir už ką turi atsakyti“, – teigė G. Dovidaitis.
„Manau, kad logiška ir teisinga radus tobulintinus dalykus neužmesti už akių, ne kažkaip užglaistyt arba kišti galus į vandenį, bet juos bendromis jėgomis su užsakovu, su priežiūra ieškoti ir spręsti“, – sakė miesto meras Vytautas Grubliauskas.
Komplikuota pradžia
„Pradžia buvo komplikuota, nes tik pradėję vykdymą rangovai sustabdė darbus aštuoniems mėnesiams, nes skirtingai nei planuota, nebuvo iškelti inžineriniai tinklai, rangovas nenorėjo prisiimti rizikos už darbus, kurie nėra jo apimtyje. Aštuonių mėnesių pauzė turėjo įtakos ir kainų pasikeitimui“, – sakė G. Dovidaitis.
Pasak vyr. patarėjo, projekto skaičiuojamoji kaina jau 2018 metais siekė 14,7 mln. eurų, o konkursą laimėjęs rangovas ją ketino pastatyti už 10,9 mln. eurų.
„Šiandien mes turime 16,4 mln. eurų“, – sakė patarėjas.
Įtakos statyboms turėjo ir karas Ukrainoje, netrukus išaugusios metalo ir kitų statybos prekių kainos. G. Dovidaičio teigimu, tiekėjai jau sutarus atsisakė pristatyti metalo konstrukcijas.
Anot patarėjo, projektas imlus laikui ir dėl ypatingumo, nes statinys gerokai sudėtingesnis nei gyvenamasis namas.
Tikisi pradėti šildyti
Savivaldybės administracijai bei miesto merui statomą mokyklą aprodęs projekto vadovas Julius Ščerbakovas teigė, jog šiuo metu atliekami sudėtingi mokomojo korpuso darbai, verti milijono eurų.
Darbininkai apvalaus pastato viduryje tvirtina medines konstrukcijas, ant kurių išliejus betoną atsiras grindys. Vėliau šį pastatą jau bus galima uždengti stogu ir izoliuoti nuo artėjančio lietingo sezono.
„Vertinčiau, kad esame gerokai per pusę projekto eigos, apie 65 procentai, nes mums lieka užsisandarinti žiemai. Siekis žiemą paleisti šildymą“, – sakė J. Ščerbakovas.
Jo teigimu, nors projekto korekcijų būta kelios dešimtys, esmė ne skaičiuje, o sprendimuose, ką vienoje ar kitoje situacijoje reikia tiksliai padaryti.
Nors prieš kurį laiką kalbėta, jog mokykla bus baigta kitų metų vasarį, projekto vadovo teigimu, realu statybas užbaigti iki kitų mokslo metų pradžios.
„Šiai dienai didžiausias iššūkis deramai pasiruošt pasitikt žiemą, neprarast žiemos, kad galėtų vykti visi tie darbai, kuriems reikalingas šildymas. Tai reiškia, prieš tai užsandarinti. Tai yra šios minutės pagrindinis uždavinys, tam turi būti mestos visos jėgos“, – sakė Klaipėdos meras.
Anot administracijos direktoriaus, džiugina tai, kad „darbai kuo toliau, tuo greičiau vyksta“.
„Suprantu, žiūrint iš šono atrodo, kad tas tempas yra labai nedidelis, bet realiai žinant, kiek darbų daroma, kurie yra nematomi – vidinių diskusijų, projektavimo, perprojektavimo – tas tempas dabartiniu metu tikrai yra labai spartus“, – sakė G. Neniškis.
Jo teigimu, visi objektai, kurie buvo pradėti statyti ir nebaigti iki karo Ukrainoje pradžios, pabrango, tačiau „sprendimus reikia daryti ir pinigų reikia ieškoti“.
Naujos pirmų-aštuntų klasių mokyklos atsiradimas, kaip teigia savivaldybė, turėtų patenkinti šiaurinėje miesto dalyje gyvenančių klaipėdiečių poreikius.
Naujausi komentarai