Naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį uostamiesčio ugniagesiai, policininkai ir medikai prisimins ilgai. Jie gelbėjo psichikos ligonį, kuris iš devintojo aukšto vertė baldus ir kitus daiktus. Košmarišką naktį išgyvenę namo gyventojai tikino ne kartą prašę padėti ligotam vaikinui, tačiau realių veiksmų nesulaukė.
Per balkoną – visas turtas
Naujakiemio gatvės 6-ojo namo gyventojai trečiadienį vakare girdėjo, kaip kaimynas iš devintojo aukšto trankėsi savo bute, matė jį važinėjant liftu. 29 metų vyras vis nešė ir nešė žemyn įvairius daiktus. Minėjo, kad ruošiasi daryti remontą.
Naktį daiktai pradėjo skrieti per balkoną. Ant žolės atsidūrė ne tik smulkūs namų apyvokos rakandai, bet ir kai kurie baldai bei šaldytuvas.
Iškviesti policininkai į butą patekti negalėjo. Teko prašyti ugniagesių pagalbos.
Bandyta įkalbėti jauną vyrą nurimti, prašyta atidaryti duris.
9-ą aukštą pasiekė kopėčiomis
Po ketvirtos ryto atvykę gelbėtojai nusprendė, kad be kopėčių neapsieis. Prieš penkias atvažiavo specialus ugniagesių automobilis.
Iki devintojo aukšto kopėčiomis užlipo policininkas ir 2-osios ugniagesių komandos vadas. Vyrai kurį laiką kalbino įsismarkavusį žmogų. Derybos pavyko – vaikinas leido pareigūnui ir gelbėtojui įlipti į balkoną ir įeiti į butą.
Prieš šeštą ryto psichikos ligonis buvo išgabentas į gydymo įstaigą.
Daiktų nebuvo kam surinkti
Kieme liko visi išmesti ir jau nebetinkami naudoti daiktai.
Tarp luženų mėtėsi ir dokumentai bei komunalinių mokesčių sąskaitos. Dieną jų niekas nesiėmė rinkti.
Policininkai pareiškė, kad gali priimti ir saugoti surinktus daiktus kaip rastus, tačiau patys jų nerinks. Pareigūnų manymu, tai turi daryti giminaičiai, kaimynai arba namą administruojančios įstaigos darbuotojai.
Gyventojai pasakojo išgyvenę siaubo naktį, bijoję, kad ligos paūmėjimo kamuojamas kaimynas nesugalvotų atsukti dujų ar kitaip pakenkti sau bei aplinkiniams.
Skambino medikams ir policijai
„Matėme, kad jam blogai. Prašydavo valgyti, rūkalų, o naktimis liga paūmėdavo. Jis blaškydavosi, šokinėdavo per darželio tvorą, puldavo ant šunų ir ant garsiai kalbančių žmonių. Kartą įbėgęs į kirpyklą pareikalavo išjungti televizoriaus garsą ir žmonėms nekalbėti. Esame įsitikinę, kad jeigu tie, kam priklauso, būtų ėmęsi padėti vaikinui anksčiau, to, kas atsitiko šiąnakt, nebūtų įvykę“, – teigė namo gyventoja Virginija.
Kaimynai gailėjo vaikino, nes pažinojo jį nuo mažumės, tačiau nuolat šelpti jį maistu, rūkalais ir pinigais pavargo.
Pastaruoju metu ligotas vyras pats sakydavo namo gyventojams, kad jam labai blogai, tačiau pagalbos neprašydavo.
„Skambinome į policiją, nes gyvename kaip ant atominės bombos. Gretimo buto kaimynė bijodavo net į laiptinę išeiti. Policijos telefonu atsiliepę žmonės ne kartą yra prašę pagauti, sulaikyti kaimyną. Panašiai prieš keletą metų buvo, kai sūnus nužudė savo mamą. Tada irgi kviečiau policiją, o išgirdau kriminalisto patarimą pačiai sulaikyti pavojingą žmogų“, – piktinosi moteris.
Ligoninėje neužsibūdavo
Kaimynai žinojo, kad vienišam ligotam vaikinui padėti susitvarkyti buitį ir kitus reikalus buvo skirta socialinė darbuotoja. Kurį laiką ji lankėsi šiame name, bet paskui prasitarė kaimynams, kad bijo ligonio, ir jo nebelankė.
Žmonės kalbėjo, jog ligoninėje vaikinas neužsibūdavo, pasinaudodavo savo teise bet kuriuo metu išeiti.
Kadangi kaimynai žinojo apie ne vienerius metus vaikiną kamuojančią ligą, bene prieš savaitę apie pablogėjusią jo sveikatą pranešė Psichikos sveikatos centro medikams.
Atvažiavo medikų brigada bei policijos patruliai. Tačiau ligonis durų neatidarė.
„Buvau balkone ir girdėjau, kaip jie visi kalbėjo, jog reikės dokumentuose pažymėti, kad jis neįsileido vidun, tai bus ramiau savaitgalį. Akivaizdu, kad niekam niekas nerūpi. Pas mus taip rūpinamasi gyvūnais, o čia žmogui neatsirado kam padėti“, – liejo apmaudą ligonio kaimynė.
Dangstėsi įstatymais
2-ojo policijos komisariato Viešosios policijos viršininkas Gintaras Lasickas tikino, kad policija tokioje situacijoje – bejėgė.
„Nustačius, kad žmogus, dėl kurio elgesio kreipiasi gyventojai, turi psichikos negalę, mes informuojame Psichikos sveikatos centrą, kad būtų patikrinta jo sveikatos būklė. Jeigu jis jau yra psichiatrų įskaitoje, mes juos informuojame apie ligos paūmėjimą“, – tikino G.Lasickas.
Pareigūnas pasakojo žinojęs, kad toks ligonis yra, bet pastaruoju metu žinių apie pablogėjusią jo sveikatą nesulaukė.
„Tokiais atvejais kaimynams reikia kreiptis į Psichikos sveikatos centrą, ligoniams pagalbą suteikia gydytojai. Manau, kad žmonės paskambino ne į policiją, o bendruoju pagalbos centro numeriu“, – paaiškino pareigūnas.
Psichikos sveikatos centro vyriausiasis gydytojas Aleksandras Slatvickis šiuo klausimu buvo kitos nuomonės.
„Jeigu žmogus neprašo pagalbos, niekas nieko negali padaryti. Problema ta, kad jeigu žmogus elgiasi neadekvačiai ir taip yra dėl psichikos sutrikimų, per prievartą patalpinti į gydymo įstaigą negalima. To neleidžia įstatymas, išskyrus vieną atvejį, jeigu jo veiksmai kelia grėsmę jo paties arba aplinkinių sveikatai ir gyvybei. O Pacientų teisių apsaugos ir žalos atlyginimo įstatymas sako, kad nė vienas žmogus negali būti apžiūrėtas gydytojo be jo sutikimo. Mano įsitikinimu, policija turėjo sureaguoti į gyventojų pranešimus apie neadekvatų žmogaus elgesį, pristatyti jį medikams, o ne informuoti apie tai. Mes nesame greito reagavimo būrys. Mes esame tie, kurie gydo“, – savo poziciją dėstė A.Slatvickis.
Gydytojas sutiko, kad įstatymai yra netobuli. Jis pasakojo, jog jau ne vienerius metus Seime svarstymo laukia naujas aktualus teisės aktas, tačiau kol kas Seimo nariai jam neranda laiko.
Naujausi komentarai