Pereiti į pagrindinį turinį

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje – moderniausia diagnostinė įranga

2024-12-17 05:00
DMN inf.

Respublikinė Klaipėdos ligoninė metus baigia skambiu akordu – pirmą kartą Lietuvoje atnaujinta bei modernizuota 3 Teslų (3T) magnetinio rezonanso tomografijos sistema. Po šio atnaujinimo ligoninės turima diagnostinė įranga tapo moderniausia Vakarų Lietuvoje ir technologiškai viena pranašiausių visoje šalyje. Dabar tyrimai atliekami dvigubai greičiau, todėl ir laukiančiųjų eilės gerokai sutrumpėjo.

Pokytis: palyginus su ankstesniuoju, šis aparatas dirba dvigubai greičiau ir kokybiškiau, todėl laukiančių pacientų eilės ženkliai sumažėjo. Pokytis: palyginus su ankstesniuoju, šis aparatas dirba dvigubai greičiau ir kokybiškiau, todėl laukiančių pacientų eilės ženkliai sumažėjo. Pokytis: palyginus su ankstesniuoju, šis aparatas dirba dvigubai greičiau ir kokybiškiau, todėl laukiančių pacientų eilės ženkliai sumažėjo.

Pasirinko neįprastą būdą

Respublikinė Klaipėdos ligoninė 2012 metais buvo pirmoji Lietuvoje įsigijusi 3T magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) sistemą. Tarptautiniai ekspertai radiologinę įrangą rekomenduoja atnaujinti kas 10 metų, tad ligoninės administracija, norėdama žengti koja kojon su moderniomis technologijomis, pradėjo ieškoti galimybių atsinaujinti.  Ligoninė pasirinko Lietuvoje kol kas naują bei neįprastą sprendimą – kartu su gamintojais atnaujino bei modernizavo turimą MRT aparatą.

„Pasirinkdami tokį MR tomografo atnaujinimo būdą, naudojomės gerąja Vakarų Europos klinikų patirtimi, kai vietoj naujo aparato pirkimo iš pagrindų atnaujinama ir modernizuojama turima įranga. Tai efektyvus ir visiškai pasiteisinęs metodas, leidžiantis sutaupyti finansinius, logistinius, technologinius, žmogiškuosius ir laiko išteklius. Taip mūsų turėtas MRT aparato modelis SKYRA transformavosi į visiškai naujos kokybės modelį VIDA Fit“, – pasakojo Respublikinės Klaipėdos ligoninės direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kundrotas. 

Ligoninės atstovai buvo nuvykę į vieną iš Šveicarijos klinikų, kur tokiu būdu atnaujinti net keli magnetinio rezonanso tomografijos aparatai.

Pasirinkdami tokį MR tomografo atnaujinimo būdą, naudojomės gerąja Vakarų Europos klinikų patirtimi.

Kol buvo montuojama naujoji įranga, paslaugos pacientams nebuvo sustabdytos – tyrimai buvo atliekami su mažesnio galingumo 1,5T magnetinio rezonanso aparatu.

Be Respublikinės Klaipėdos ligoninės, 3T galingumo MRT įrangą iki šiol turi tik didžiosios Lietuvos ligoninės Vilniuje ir Kaune. MRT sistema atnaujinta už ligoninės lėšas.

Mindaugas Kundrotas. N. Girdvainienės nuotr.

Padeda dirbtinis intelektas

Kaip paaiškino M. Kundrotas, po atnaujinimo sistema įgijo daug naujų privalumų: atnaujintas ergonomiškas paciento tyrimo stalas, naujos tyrimų ritės, nauji tyrimų akceleracijos paketai, leidžiantys atlikti tyrimus iki 50 proc. greičiau, tyrimų automatizacija, palengvinanti radiologijos technologų darbą, visiškai atnaujinta programinė sistemos įranga, nauja matavimų ir rekonstrukcijos sistema, tvariau naudojama elektros energija.

„Itin kvalifikuota Radiologijos skyriaus specialistų komanda greitai ir efektyviai įsisavino darbo su naujais sistemos funkcionalumais ypatumus, todėl šiandien galime ištirti pacientus greičiau ir kokybiškiau, padidinti ištiriamų pacientų skaičių, išplėsti tyrimų spektrą, atlikdami tiek trumpus ir paprastus tyrimus, tiek pačias sudėtingiausias procedūras“, – džiaugėsi direktoriaus pavaduotojas.

Pasak Respublikinės Klaipėdos ligoninės Radiologijos skyriaus vedėjo Arūno Daračio, palyginti su ankstesniuoju, šis aparatas dirba dvigubai greičiau ir kokybiškiau, todėl laukiančių pacientų eilės ženkliai sumažėjo.

Ligoninės Radiologijos skyriaus specialistų darbą gerokai palengvina naujoje sistemoje įdiegta „Biomatrix“ technologija su dirbtiniu intelektu. Kiekvienas pacientas yra unikalus bei individualus, tad jų fiziologijos ir anatomijos ypatumai gali reikšmingai įtakoti MRT tyrimo procesą ir kelti tam tikrų iššūkių dėl tyrimų nevienodumo, prastesnės vaizdų kokybės, padidėjusio pakartotinių tyrimų poreikio ir nenuspėjamo planavimo. „BioMatrix“ technologija padeda įveikti šiuos iššūkius – prisitaiko prie paciento ypatumų, tad tyrimai būna nuoseklesni, rečiau juos reikia kartoti,  gerėja diagnostikos kokybė.

„BioMatrix“ technologija turi integruotus kvėpavimo jutiklius, kurie automatiškai nustato kvėpavimo modelius, kai pacientas guli ant stalo. Tai gerokai supaprastina darbo eigą, nes tyrimai atliekami be kvėpavimo užlaikymo. Taip pat yra integruoti širdies ritmo jutikliai, automatiškai fiksuojantys širdies darbą be ECG elektrodų poreikio.

„BioMatrix“ kaip pagrindinė technologija naujoje MRT skenerio platformoje leidžia MRT tyrimus atlikti nuosekliau ir patikimiau. Sistema dar vienu žingsniu priartina ligoninę prie dirbtinio intelekto naudojimo ir klinikinius sprendimus palengvinančios programinės įrangos“, – pasidžiaugė skyriaus vedėjas.

Apimtys: radiologijos skyriuje dirba 60 įvairių specialistų komanda. N. Girdvainienės nuotr.

Pagerėjo diagnostinės galimybės

„Šiuo metu šis aparatas Lietuvoje yra pats moderniausias, tad diagnostika tapo dar tikslesnė, pagerėjo vaizdinė tyrimų kokybė“, – paaiškino ligoninės Radiologijos skyriaus gydytojas radiologas Liudvikas Granickas. 

Prostatų biopsijas atliekantys gydytojai radiologai Karolina Daujotaitė, Agnė Mačiūnienė ir Arūnas Daratis pasidžiaugė, kad įdiegta dirbtinio intelekto programa gerokai palengvina darbą: apskaičiuoja prostatos tūrį, pažymi įtartinus židinius – tai ypač svarbu diagnozuojant prostatos vėžį, sudėtingesnius jo atvejus. Po MRT atnaujinimo ligoninės Prostatos kompetencijų centras toliau tęsia prostatos biopsijas su robotine ranka.

Pasak gydytojos radiologės Eglės Kirklienės, dabar galima tiksliau diagnozuoti pakitimus, o dirbti tapo gerokai lengviau, patogiau ir maloniau. 

„Mūsų komanda seniai susiformavusi ir patyrusi. Radiologijos skyrius dirba lyg šveicariškas laikrodis – tai didžiulis komandos įdirbis, kad galėtume įvaldyti naujausias technologijas ir pasitarnauti pacientų labui. Įsigijus naują modernią aparatūrą paslaugos pacientams dar labiau gerėja.

Gali nusipirkti naujausią „Ferrari“, bet jei nemokėsi vairuoti, automobilis tiesiog stovės garaže. Mes, skyriaus administratoriai, tik pastūmėjame pokyčių link, o svarbiausią darbą nuveikia visa darni komanda: medicinos registratorės, pagalbinis personalas, radiologai technologai ir gydytojai radiologai“, – pastebėjo vyriausioji radiologijos technologė Monika Šiaulytė.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų