Pereiti į pagrindinį turinį

S. Karbauskas: projektų sėkmę lemia savivaldybės, rangovų ir bendruomenės bendradarbiavimas

2023-01-14 03:00
DMN inf.

Ne kartą sakiau, kad, norint sėkmingai įgyvendinti darbus, svarbu sėsti prie bendro stalo su rangovais, specialistais ir kalbėtis. Tai tikrai nėra lengviausias kelias – projektai sudėtingi, būna nesutarimų, nuomonės išsiskiria, tačiau šiandien galime pasidžiaugti, kad per kiek daugiau nė pusę metų savivaldybė nenutraukė nei vienos sutarties. Darbai vyksta, o objektai, prieš kurį laiką gyventojams tapę įstrigusių projektų simboliais, juda ir, manau, kad bus sėkmingai įgyvendinti.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius S. Karbauskas. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius S. Karbauskas.

Vienas iš objektų, kurį rajono gyventojai linksniavo ne kartą, – Gobergiškės darželis. Atrodė, kad tai amžiaus statybos. Reikėjo renovuoti nedidelį darželį, kuriame veiks dvi grupės, tačiau vis kildavo problemų. Bendruomenė, įdėjusi daug darbo, kad šis darželis būtų sutvarkytas, su nerimu stebėjo, kaip projektas stringa. Bet rankų jie nenuleido. Vis bendravo su savivaldybe, nenustojo domėtis, klausti ir prašyti atsakymų. Tai nenuėjo veltui. Pakeitus rangovą, nors manau, kad darbus buvo galima baigti ir su tuo pačiu, renovacija buvo baigta ir šių metų pradžioje 35 darželinukai sugužėjo į šviesias, erdvias ir modernias patalpas. Nauju darželiu džiaugiasi ir tėvai, kurių vaikai ugdomi arčiau namų, ir darbuotojai, kurių darbo sąlygos akivaizdžiai pagerėjo.

Metų pradžioje atidarytas naujas darželis Gobergiškėje.

Kitas objektas, kurio įgyvendinimo pabaigos gyventojai, ko gero, jau nesitikėjo sulaukti – Endriejavo kultūros namų ir bibliotekos pastatas. Ir čia projektas strigo, buvo klaidų tiek iš savivaldybės, tiek iš rangovo pusės – nepavyko priimti sprendimų, kurie būtų išjudinę darbus. Tuo metu bendruomenė ne tik kantriai laukė, bet ir aktyviai veikė – jie darė viską, kad tik projektas nepaskęstų stalčiuose, o taip laukti kultūros namai netaptų pastatu vaiduokliu. Šiandien, stebint vykstančius darbus, galiu drąsiai pasakyti, kad kultūros namai ir biblioteka Endriejave tikrai bus. Tai mato ir patys gyventojai – pastatas sparčiai kyla ir šiemet jau turėtume švęsti įkurtuves.

Žinoma, o kaip čia be Gargždų autobusų stoties. Kai šalia sparčiai kyla verslo statomos parduotuvės, tikrai nėra labai smagu žiūrėti į dar iki šiol nebaigtą stotį. Ne kartą pradedant naujus darbus teko girdėti – „bus taip, kaip su stotim“. Norėčiau išsklaidyti šį skepticizmą.

Taip, projektas strigo. Tačiau savivaldybė nėra verslo įmonė – mes negalime patys pasirinkti tokių rangovų, kokių norime, mes privalome vadovautis Viešųjų pirkimų įstatymu, kur kitokios sąlygos ir terminai. Tad ir konkursus dažnai laimi ne geriausi, o pigiausi. Tačiau mes privalome dirbti su tuo, ką turime. Mes turime kalbėti ir kalbėtis su rangovais. Galima juokauti, kad svarbiausia – netrukdyti jiems dirbti, tačiau dažnai turime ir padėti. Kaip ne kartą sakiau – ieškoti galimybių ir išeičių.

Šiandien Gargždų autobusų stotyje darbuojasi naujas rangovas ir nuotaika gana optimistiška. Planuojame, kad vasarą jau galėsime visus pakviesti į naujos ir modernios stoties atidarymą ir Gargždai turės savo veidą, pasitinkantį kiekvieną, atvykstantį į rajono centrą.

Ko gero, paskutinis simbolis tarp „strigusių projektų“, apie kurį rajonas kalba jau ne vienus metus, – Gargždų daugiafunkcis sporto centras. Projektas, galiu sakyti, buvo beveik numarintas. Diskusijos dėl vietos, dėl dydžio, dėl jo reikalingumo, dėl finansavimo – visa tai taip užtempė procesus, kad tikrai daug kam kilo minčių, jog jo niekada nepastatysime.

Ką reikėjo daryti ir kuo džiaugiuosi, jog padarėme, – įsiklausėme ir išgirdome žmones. Priėmus sprendimą, kad daugiafunkcis centras stovės Dariaus ir Girėno gatvėje, per rekordiškai trumpą laiką buvo paskelbtas tarptautinis pirkimas ir šiandien turime stiprų ir pajėgų rangovą, kuris per pustrečių metų pastatys modernią sporto salę su baseinu. Kad darbai vyksta – mato kiek-vienas. Šiuo metu ruošiama statybų aikštelė, o vasario pabaigoje jau planuojamas ir simbolinis kapsulės įkasimas. Kai yra aiškus sutarimas tarp politikų, specialistų, rangovų, kai visi vienodai supranta projekto svarbą – darbai vyksta sklandžiau ir greičiau. Tikiuosi, kad statant šį sporto ir pramogų kompleksą visada rasime bendrą kalbą su rangovu ir išeitis iš įvairiausių situacijų, kokių tik gali pasitaikyti vykdant tokios apimties darbus. 

Tai yra labai nedidelė dalis projektų, kuriuos vykdome ar įvykdėme. Rajonas yra didelis. Vienur projektai vykdomi sėkmingiau, kitur iššūkių kyla daugiau, tačiau iš esmės judame į priekį, laikomės principo, kad sutarties nutraukimas – kraštutinis atvejis. Pirmiausia turime išnaudoti visas galimybes darbus tęsti.

Siekiu, kad to principo laikytųsi ir savivaldybės administracijos specialistai. Turime išnaudoti visas įstatymo leidžiamas galimybes, kad darbai vyktų toliau ir nenutrūktų. Tam turi susitelkti mūsų teisininkai, biudžeto, viešųjų pirkimų specialistai – visuomet reikia ieškoti ne kabliuko, o kompromiso, turime gebėti tartis ir ieškoti galimybių bei išeičių. Juk visų, tiek mūsų, tiek rangovo, tikslas bendras – užbaigtas projektas.

Kylančias problemas, be abejo, reikia spręsti, kartais tenka ir griežčiau kalbėtis, tačiau patirtis rodo, kad kai nori, viskas yra išsprendžiama. Nutrauktos sutartys, naujų rangovų paieška kainuoja ne tik laiką, bet ir pinigus, nes medžiagos brangsta, kyla projekto vertė. Tad privalome daryti viską, kad darbai būtų įgyvendinami kuo greičiau, nepaisant trukdžių, kurie dažniausiai nepriklauso nuo mūsų. Tik taip galime užtikrinti sėkmingą projektų įgyvendinimą laiku, nesukeldami didelių nepatogumų gyventojams. 

Tam, kad projektai būtų įgyvendinami, žinoma, vien gerų norų ir sutarimo nepakanka. Reikalingas ir finansavimas. Kiekviena seniūnija, gyvenvietė nori gyventi patogiau – visur reikia laisvalaikio, sporto infrastruktūros, kelių, apšvietimo, paslaugų. Tad pastarosiomis dienomis savivaldybėje dėliojamas naujas biudžetas, kuriame turi būti suplanuotas finansavimas ne tik svarbiausiems darbams, bet ir tam, kad sklandžiai veiktų biudžetinės įstaigos, o gyventojai gautų visas reikiamas paslaugas. Šis darbas yra mažiau matomas, tačiau sunkus, reikalaujantis didelio susitelkimo, sutarimo tarpusavyje.

Prie rajono biudžeto, kuris šiemet viršys 123 mln. eurų, formavimo galite prisidėti ir jūs.  Iki sausio 23 d. lauksime gyventojų pastebėjimų ir pasiūlymų. Visus juos vertinsime ir svarstysime – juk būtent jūs žinote, ko labiausiai reikia mūsų rajonui. Tikroji savivalda – jūsų rankose.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra