"Mane šantažuoja ir verčia užsiimti prostitucija. Kreipiausi į policiją, bet niekas nereaguoja. Kol manęs neišveš prievarta, niekas nesukrus", – dienraščiui prabilo persekiojama 34-erių klaipėdietė Monika.
Supažindino su turtuoliu
Prieš kelis metus Monika su vyru išvyko į Ispaniją. Nedideliame Valencijos provincijos miestelyje sutuoktiniai apsigyveno legaliai.
Monika susirado darbą vienoje kavinėje, kuriai vadovavo lietuvė.
"Ten rinkosi turtingi vyrai lošti domino, kortomis, pažiūrėti futbolo rungtynių, atsigerti kavos. Aš čia dirbau tik pagalbine darbininke, tačiau jei reikėdavo, padirbėdavau padavėja arba barmene", – pasakojo Monika.
Lietuvė neslėpė, kad ieško papildomo darbo, aktyviai tuo domėjosi ir klausinėjo. Tuo metu pašlijo ir santykiai su vyru.
"Kavinės savininkė mane supažindino su vienu 57-erių vietos milijonieriumi. Aš nuėjau į kelis pasimatymus su juo", – prasitarė moteris.
Po kelių pažinties savaičių Monika suprato, jog nauji santykiai neturi perspektyvų.
"Visa bėda, kad mes lytiškai santykiavome. Dėl to gailiuosi, tačiau su juo nusprendžiau visus ryšius nutraukti", – kalbėjo moteris.
Po romano – šantažas
Moteris tikino, kad netrukus pasigailėjo dėl savo trumpo romano.
"Jei nesi protiškai atsilikusi ar kilusi iš alkoholikų šeimos, suteneriai randa tau rafinuotų būdų. Jei esi pažeidžiama ir neturi giminių, tave galima tiesiog pradanginti ir išvežti", – tikino moteris.
Monikos nuomone, į sutenerių rankas gali įkliūti ne tik labiausiai socialiai pažeidžiamos, bet ir savimi pasitikinčios moterys.
"Schema paprasta – pirmiausiai reikia jaunikio. Pradžioje romantiški susitikimai, dovanos, o vėliau – šantažas", – tvirtino klaipėdietė.
Įžeidimai tęsėsi gimtinėje
Moniką po kurio laiko pasiekė žinios, jog buvusi jos darbdavė Ispanijoje buvo nuteista už prekybą kokainu.
"Manau, kad ta lietuvė ieškojo suteneriams merginų. Tiesiog surinkdavo jiems informaciją", – spėjo moteris.
Monika tik vėliau suprato, jog trumpas romanas su ispanu buvo suplanuotas.
"Šis vyriškis netrukus visam miesteliui paskelbė, kad esu laisvo elgesio. Neva miegojau su visais tame bare, kuriame dirbau. Netrukus sulaukiau įžeidinėjimų gatvėje. Visai susipykome su vyru, tad likau viena", – guodėsi klaipėdietė.
Neapsikentusi ji nutarė grįžti į Lietuvą. Tačiau ir čia persekiotojai neatlyžo.
"Klaipėdoje po savo buto langais vidurnaktį išgirdau savo vardą ir šlykščius žodžius. Pamaniau, kad tai sutapimas. Tačiau netrukus atpažinau jaunuolį, kuris taip pat dirbo Ispanijoje. Jis atvirai ėmė tyčiotis. Kartą einant Senojo turgaus link, prie manęs stabtelėjo automobilis, pro langus galvas iškišę jaunuoliai šaukė, kad esu prostitutė. Kreipiausi į policiją", – aiškino moteris.
Siūlė kreiptis į psichiatrus
Nuėjusi į teritorinį komisariatą, klaipėdietė išgirdo atsakymą, jog dėl šantažavimo ir grasinimų reikia kreiptis į Žmonių grobimo skyrių.
"Parašiau pareiškimą policijai, nurodžiau persekiotoją. Tačiau niekas rimtai nežiūri. Man leido suprasti, kad pati turiu surasti liudytojus, kurie patvirtintų apie šmeižtą. Susiradau Prekybos žmonėmis tyrimo skyriaus telefono numerį. Po penkių minučių pokalbio su kažkokia pareigūne išgirdau patarimą kreiptis į psichiatrijos ligoninę", – kalbėjo Monika.
Išsekinta persekiojimų moteris ėmė vis prasčiau jaustis. Ją kamavo nemiga, chroniškas nuovargis.
"Nesupratau, kas su manimi dedasi. Mintys ėmė suktis apie neįtikėtinus dalykus. Ispanijos spaudoje skaičiau keisčiausių būdų, kaip suteneriai palaužia moters valią. Jei nepavyksta sumenkinti jų savigarbos sugadinus reputaciją, griebiamasi net įtaigos", – nerimavo moteris.
Valią įveikia žeminimu
Monika puolė informacijos ieškoti internete ir nustėro perskaičiusi užsienio spaudoje aprašomus į sekso vergiją įtrauktų moterų liudijimus.
"Suteneriai naudoja tuos pačius būdus, kaip ir sektantai – auka izoliuojama nuo artimųjų, draugų. Nepavykus sugundyti pinigais, naudojamas smurtas, niekinimas, bauginimas. Aprašomi visi įmanomi žeminimo būdai – ant aukos šlapinamasi. Atbukinami jausmai. Draudimas miegoti, pasirodo, – vienas efektyviausių būdų. Taip išvarginama žmogaus sąmonė", – baisėjosi moteris.
Esą suteneriai neretai net nenaudoja narkotikų moterų valiai palaužti. Neva tai yra per brangu.
"Efektyvu neleisti miegoti tam tikro dažnio ultragarsu – pigu ir greita. Išvargintas žmogus pasiryžta viskam, kad tik gautų galimybę pailsėti", – tikino klaipėdietė.
Parduoda ir jaunikiai
Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centro psichologė Vytautė Grybauskaitė, dirbanti su buvusiomis sekso vergėmis, pastebi, kad ne tik tarp pareigūnų, bet ir visuomenėje gaji nuomonė, jog seksualinę ar psichologinę prievartą patyrusios moterys esą yra pačios kaltos dėl savo dalios.
"Tai, ką pasakoja ši moteris, iš tiesų yra labai dažnas atvejis. Savigarbos sunaikinimas – vienas pagrindinių būdų merginoms palaužti. Dažnai ieškoma aukų su žemu savęs vertimo lygiu. Tikimasi, kad asocialių šeimų merginos, kurios nuolat patirdavo smurtą, kurias prievartaudavo, lengviau pasiduos įkalbinėjimams", – pastebėjo V.Grybauskaitė.
Neretai menami jaunikiai su merginomis draugauja metus, o vėliau jas šaltakraujiškai parduoda.
Nė vienos – savo noru
Psichologė paneigė mitą, kad bent 10 proc. moterų prostitucija užsiima savanoriškai.
"Nėra net vieno procento savanoriškai tuo užsiimančių. Nė vienas žmogus nenori būti žeminamas. Yra tik vienas procentas merginų, kurios lengviau įkalbamos dėl patirtos prievartos ar lėšų trūkumo", – aiškino V.Grybauskaitė.
Su seksualinį išnaudojimą patyrusiomis aukomis dirbantys specialistai pastebi, kad moterims prireikia ne vienerių metų atsigauti. Dažnai pasitaiko atvejų, kai jos grįžta į prostitucijos kelią.
"Vienu metu jos gauna ir atlygį, ir bausmę. Bausmė – paniekinimas, pažeminimas, smurtas, vertybių niokojimas. Visa tai yra asmenybės žalojimas. Tačiau kaip atlygis mokami pinigai – kai kurioms tai yra vienintelė vertybė. Tuomet bandai įrodyti, kad, be pinigų, gyvenime yra kai kas daugiau", – kalbėjo V.Grybauskaitė.
Vijosi pusę Europos
Viena žiauriausių sekso vergių istorijų V.Grybauskaitė įvardijo panašią kaip ir Monikos patirtį.
"Mane šokiravo ir iki šiol negaliu pamiršti atvejo, kai suteneriai merginą vijosi pusę Europos tik tam, kad atkeršytų", – baisėjosi V.Grybauskaitė.
Psichologė patarė Monikai kuo greičiau kreiptis į specialistus.
"Ji gal ne viską suvokia, kaip giliai gali paveikti šis persekiojimas. Ne paslaptis, kad suteneriai naudoja ir sąmonę veikiančius būdus, ir net tas pačias technikas, kurias naudojo tarybinių laikų specialiosios tarnybos", – pastebėjo V.Grybauskaitė.
"Jei sužlugdyta moteris penkis kartus per dieną vis kitam pareigūnui pasakoja savo išgyvenimus ir išgirsta nukreipimą į psichiatrijos ligoninę, ar ji gali turėti vidinių resursų toliau kovoti?" – teigė psichologė.
Lietuva – vergių tiekėja
Interpolo duomenimis, sekso vergijos aukų skaičius mūsų šalyje – didžiausias iš visų trijų Baltijos šalių. Oficialiai teigiama, kad 1,5 tūkst. Lietuvos moterų yra per prievartą išvežta į užsienį seksualiniam išnaudojimui.
Tačiau tikrieji žmonių prekybos mastai nėra gerai žinomi.
Lietuvos Carito Klaipėdos skyriaus specialistė Renata Karaliūnaitė tvirtino, kad prostituciją patyrusioms moterims būtina padėti net rašant pareiškimą policijai.
"Mes ne tik teikiame psichologinę, bet ir socialinę pagalbą. Jei moteriai reikia pasislėpti nuo persekiotojų, ieškome būsto. Padedame surasti advokatą. Niekas nežino, ką išgyvena buvusi parduota mergina, kuriai reikia eiti liudyti prieš sutenerį. Tokiu atveju mes jas lydime ir į teismą", – kalbėjo R.Karaliūnaitė.
Papildyta
Po portalo paviešintos informacijos penktadienį Klaipėdos apskrities vyriausiojo komisariato vadovo Benono Ivanausko nurodymu komisariate bus atliekamas tarnybinis patikrinimas dėl pareigūnų veiksmų aiškinantis klaipėdietės Monikos pareigūnams pateikto pareiškimo faktus.
Naujausi komentarai