Išvengia streso
Tai Izraelyje pagamintas įrenginys, montuojamas prie ligoninės lovos-vežimėlio. Į jį guldomas ligonis apgaubiamas permatomos plėvelės gaubtu, taip užtikrinama, kad pacientui bus jauku, jis matys aplinką ir galės bendrauti su aplinkiniais.
O medikai gali stebėti ligonio būklę, veido išraišką, per tam skirtas angas prijungti lašines ar kvėpavimo aparatus, padėti pacientui išvengti diskomforto.
Kapsulės gaubtas uždaromas užtrauktuku, todėl jį naudoti nesunku.
Į kapsulę tiekiamas oras, viduje veikia ventiliatorius. Oro kiekį kapsulės viduje kontroliuoja specialūs davikliai, o medicinos darbuotojai šį procesą gali stebėti ekranėlyje, įrengtame ant kapsulės korpuso.
Specialus filtras neleidžia infekcijai patekti iš kapsulės vidaus į aplinką.
Kapsulė turi aštuonias angas su jose esančiomis vienkartinėmis pirštinėmis, į bet kurią jų medikas gali įkišti ranką. Po kiekvieno panaudojimo šios pirštinės keičiamos naujomis.
Apsaugo aplinkinius
Tokią lovą su transportavimo kapsule ant jos paprastai stumia du medicinos darbuotojai. Įrenginys yra skirtas aplinkiniams žmonėms apsaugoti nuo infekcijos plitimo ir saugiai nugabenti ligonį į tyrimų kabinetus ar kitus skyrius.
Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas Vinsas Janušonis tikino, kad transportavimo kapsulė – labai reikalingas daiktas, dažniausiai naudojamas ligonius vežant į kitą ligoninės korpusą.
Saugumas: specialiu prietaisu greitai plintačia liga sergantys ligoniai pervežami į kitus ligoninės skyrius ar tyrimo kabinetus. / Vytauto Liaudanskio nuotr.
Be to, kapsulė padeda taupyti apsaugos priemones bei medžiagas, kurių ligoninei kasdien reikia didžiulio kiekio. Panaudota vieno ligonio gabenimui kapsulė dezinfekuojama ir naudojama kitam pacientui transportuoti.
Infekcinio departamento medikės pasakojo, kad prieš guldant žmogų į kapsulę jam paaiškina, kaip ji veikia, kokių pojūčių jis gali tikėtis, nuramina.
Viena kapsulė naudojama Infekcinių ligų departamente, kur gydomi COVID-19 infekuoti ligoniai, kita – Priėmimo skyriuje, kai esama pagrįstų įtarimų, kad pacientas gali būti užsikrėtęs šia infekcija.
Pagalba medikams
Gydymo paramos fondas šalies ligoninėms nupirko penkias tokias kapsules. „Limarko“ grupės prezidentas ir savininkas Vytautas Lygnugaris išgirdo Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovo užuominą, kad viruso plitimui sustabdyti būtų gerai įsigyti įrenginį sergančių greitai plintančio viruso sukelta liga pacientų transportavimui ir sumokėjo už dar vieną tokį įrenginį, taip suteikdamas galimybę Klaipėdos universitetinei ligoninei jų turėti du.
„Tikra sėkmė, kad mūsų ligoninė turi dvi tokias kapsules. Esame vienintelė šia prasme tokia turtinga Lietuvos ligoninė. Tai labai svarbus įrenginys, padedantis apsaugoti nuo užkrato kitus ligonius ir medicinos darbuotojus“, – džiaugėsi V. Janušonis.
Saulius Laumenis, „Limarko“ grupės Verslo plėtros direktorius, patikino, kad, būdami socialiai atsakingos įmonės atstovai, puikiai supranta, kas šiuo nelengvu metu gydymo įstaigoms svarbiausia.
Padėka: Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas V. Janušonis (kairėje) dėkojo „Limarko“ grupės prezidentui V. Lygnugariui už pagalbą. / Vytauto Liaudanskio nuotr.
„Kai ištinka tokia bėda, į kurią patenka visa visuomenė, negalime likti abejingi. Pažįstu žmones, dirbančius Gydymo įstaigų paramos fonde, jie kreipėsi į mus prašydami prisidėti prie iniciatyvos perkant ligoninėms būtinas priemones. Žinojome, kad tokių priemonių, kuriomis sergančiuosius koronavirusu būtų galima saugiai gabenti, Klaipėdoje labiausiai reikia Universitetinei ligoninei – ji yra didžiausia ir turi Infekcinių ligų departamentą. 27-erius metus gyvuojanti „Limarko“ grupė tradiciškai prisidėjo prie šio projekto, kaip tai darydavo ir per visą savo istoriją. Raginčiau ir kitas įmones taip pat elgtis“, – kalbėjo V. Lygnugaris.
Parama rodo ryšį
Izraelis sukūrė šią transportavimo kapsulę karinei pramonei, saugant žmones nuo didelės infekcijos plitimo. Kilus COVID-19 pandemijai, tokios kapsulės buvo tinkamai pritaikytos gydymo įstaigose visame pasaulyje.
„Tokių įrenginių turi tikrai ne visos Vakarų Europos valstybių ligoninės. Tai yra brangus daiktas, kainuojantis aštuonis su puse tūkstančio JAV dolerių. Juos reikia užsakyti iš anksto, vienu kartu galima užsakyti ne mažiau kaip penkis ar šešis vienetus, o jų gamyba užtrunka. Šios kapsulės buvo užsakytos pavasarį, vos tik prasidėjus karantinui, o jų sulaukėme tik liepos antroje pusėje“, – pasakojo V. Lygnugaris.
Akcentuodamas ne tik materialiąją, bet ir moralinę kiekvieno paramos teikėjo reikšmę, V. Janušonis kalbėjo, kad pirmiausia jos reikia ne ligoninei, o pacientams – mūsų kaimynams, giminaičiams, to paties miesto bei regiono gyventojams.
„Kai padeda kas ir kiek gali, parodo, kad visuomenė palaiko medikus. Be abejo, ir materialiąja prasme jaučiame nemenką paramą. Jūrinės organizacijos padovanojo labai puikių narkozės aparatų kartu su ventiliacijos aparatais. Yra ir daugiau puikių pavyzdžių, kai sulaukiame pagalbos, kuri visų pirma labai svarbi mūsų pacientams“, – pažymėjo V. Janušonis.
Naujausi komentarai