Pereiti į pagrindinį turinį

Valdiškas butas kaimynams – it bomba

2012-12-18 05:00
Valdiškas butas   kaimynams – it bomba
Valdiškas butas kaimynams – it bomba / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Emigrantams valdišką butą išnuomojusios valdžios abejingumas verčia kentėti kitus klaipėdiečius. Valdiškame bute nuo vasaros atvirus langus palikę išvykėliai šaldo kitus daugiabučio namo gyventojus, tačiau valdininkai atkerta, kad jų rankos surištos, nes negali veržtis į privačią nuosavybę.

Šildo orą

„Aš net nebežinau, kuo apsirengti, kai namuose taip šalta. Dar labiau šaldo valdininkų abejingumas mūsų problemai. Nesuprantama, kaip savivaldybė gali taip nesirūpinti savo turtu“, – ir guodėsi, ir pyko Vyturio g. 9 name gyvenanti klaipėdietė Elena.

Ji gyvena ketvirtajame penkiaaukščio namo aukšte, o virš jos yra savivaldybei priklausančios gyvenamosios patalpos, kurios išnuomotos 1954 m. gimusiai moteriai ir 37 metų dukrai.

Abi jos, anot namo gyventojų, jau kelerius metus dirba užsienyje – Vokietijoje arba Šveicarijoje. Į Klaipėdą, valdišką butą, moterys parvyksta tik retkarčiais.

Pastarąjį kartą emigrantės buvo grįžusios šiemet vasarą, o išvažiuodamos paliko visus buto langus pravirus. Nežinia, ar taip pasielgė tyčia, ar tiesiog pamiršo.

„Mes jau prieš šildymo sezono pradžią ieškojome pagalbos, kad kas nors patektų į tą butą ir uždarytų langus. Tačiau niekas nereagavo. Prasidėjo šildymas, langai atviri, šildome orą, patys butuose šąlame, o už šildymą, matyt, gausime kosmines sąskaitas“, – pesimistiškai į ateitį žvelgė Vyturio g. 9 namo gyventojai.

Gali likti be šildymo

Bute po valdišku būstu yra vos 16 laipsnių šilumos, kai higienos normose numatyta, jog gyvenamosiose patalpose turi būti ne mažiau kaip 18 laipsnių šilumos.

Šąlantys klaipėdiečiai pirmiausia ėmė minti namą administruojančios bendrovės „Laukininkų valda“ slenkstį.

Tačiau išgirdo paaiškinimą, kad administratorius niekuo negali padėti.

„Jei galėtume, tikrai išspręstume problemą. Man nesuvokiama, kad iki šiol šio buto langai yra atviri. Šeimininkas juk aiškus – savivaldybė. Ji ir turi rūpintis savo turtu. Dar gerai, kad nėra didelių šalčių. Jei dar labiau atšaltų, tuomet bute sprogtų radiatoriai ir visas namas liktų be šildymo“, – teigė „Laukininkų valdos“ direktorė Regina Uznienė.

Gyventojai kreipėsi ir į policijos pareigūnus, kad šie išlaužtų duris ar iškviestų ugniagesius, kurie galėtų patekti į buto vidų ir uždarytų langus. Tačiau išgirdo tą patį atsakymą – savo turtu turi rūpintis savivaldybė.

Tarpduryje paliko raštelį

Kenčiantys klaipėdiečiai kreipėsi ir į savivaldybės socialinius butus prižiūrinčią viešąją įstaigą „Klaipėdos butai“.

„Kažkas atvažiavo, užkišo raštelį už durų ir išvažiavo. Bet tas raštelis juk langų neuždarys! Jau mėnesį jis įkištas tarpduryje, ir nieko“, – piktinosi gyventojai.

„Klaipėdos butų“ direktorė Polė Maskeliūnienė buvo kategoriška: „Į tą butą tikrai neisiu. Nesvarbu, kad jis valdiškas, tačiau tai juk privati erdvė, yra palikti daiktai. Manau, kad gyventojai be reikalo kelia problemą. Jų butuose šalta ne nuo paliktų pravirų langų, o nuo įšalusių sienų“.

Toks požiūris papiktino ne tik gyventojus, bet ir „Laukininkų valdos“ direktorę.

„Tai akivaizdus atsainumas ir atsikalbinėjimas. Suprantama, kad dėl pravirų langų kitų žmonių butuose yra žemesnė temperatūra, aišku, kad tai turi įtakos“, – pabrėžė R.Uznienė.

Jos nuomone, išeitis yra, tereikia valdžios noro spręsti problemą. Esą galima išsikviesti spynų atrakintojus, antstolį, kuris viską fiksuotų, patekti į butą ir uždaryti langus. Tokia procedūra kainuoja apie 2 tūkst. litų ir išlaidas turėtų padengti turto naudotojai – emigravusios moterys.

„Matyt, reikia, kad bute sprogtų radiatoriai, galbūt tada savivaldybės požiūris pasikeistų“, – svarstė R.Uznienė.

P.Maskeliūnienės teigimu, problema greitai bus išspręsta.

„Suradome tų moterų giminaičius, jie buto raktų neturi, tačiau pranešė, kad jos grįš gruodžio 19 d.“, – teigė „Klaipėdos butų“ direktorė.

Skolinga už nuomą

Gyventojai iškėlė ne tik savivaldybės abejingumo savo turtui problemą, bet ir klausimą, kodėl valdiškas būstas nuomojamas emigrantams, kai eilės jame įsikurti laukia tūkstančiai Klaipėdoje gyvenančių žmonių.

„Žmonės išvažiuoja ir parvažiuoja, jiems reikia kažkur gyventi. Negalima atimti buto tik dėl to, kad nuomininkai kažkur išvažiavo. Pagal langus, užuolaidas matyti, kad butas yra tvarkingas, prižiūrėtas, mokesčiai mokami, todėl tikrai neturime pagrindo kabinėtis“, – aiškino P.Maskeliūnienė.

Tačiau vėliau patikslino, kad buto nuomininkė už du mėnesius nėra sumokėjusi nuomos.

„Kai tik jos grįš, būtinai apsilankysime tame bute. Tačiau sudaryta nuomos sutartis yra neterminuota. Butas yra ne socialinis, o savivaldybės gyvenamosios patalpos, kurios dėl kažkokių priežasčių nebuvo privatizuotos“, – teigė „Klaipėdos butų“ direktorė.

Laukia tūkstančiai

Klaipėdos savivaldybės Socialinio būsto skyriaus vedėja Danguolė Netikšienė patvirtino, kad su probleminio buto Vyturio g. 9 name nuomininke yra sudaryta neterminuota nuomos sutartis.

„Duomenų apie tai, kad nuomininkės yra emigravusios, savivaldybė neturi – išvykimas iš šalies nėra deklaruotas. Prašymo nutraukti nuomos sutartį nuomininkė nėra pateikusi. Kreiptis į teismą dėl jos iškeldinimo iš buto savivaldybė neturi pagrindo, nes nuomininkė už nuomą ir suteiktas paslaugas neskolinga, butas nepernuomojamas“, – faktus dėliojo D.Netikšienė.

Su valdiškų butų nuomininkais, kuriems būstai išnuomoti iki 2003 m., sudaromos sutartys yra neterminuotos, o nuo 2003-iųjų socialinio būsto nuomininkai kas trejus metus turi deklaruoti savo turtą ir pajamas.

Butas Vyturio g. daugiabučiame name nuomininkei buvo suteiktas 1984 m.

Šių metų pradžioje Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorės Juditos Simonavičiūtės įsakymu patvirtintuose sąrašuose yra įrašyti 2 348 asmenys, turintys teisę į socialinio būsto nuomą.

Komentaras

Nerijus Čapas

Klaipėdos miesto tarybos Socialinių reikalų komiteto narys

Tokios situacijos, apie kurią kalbame, tikrai neturėtų būti, tačiau sunku ką nors pasakyti, nežinant tikslių aplinkybių. Jei išties abi nuomininkės yra suaugusios, neturi mažamečių vaikų ir emigravo, tai nesuvokiama, kodėl joms vis dar nuomojamas socialinis būstas. Tokia padėtis nesuvokiama ir ypač žinant, kad valdiško buto laukia tūkstančiai žmonių. Tikrai nepateisinama, kad jei žmogui suteikiamas socialinis būstas, jis išvyksta ir apie tai nepraneša, valdiško turto negrąžina. Be to, kaip suprantu, jo dar ir neprižiūri, nors privalo tai daryti. Manau, kad šis klausimas tikrai turi būti sprendžiamas. Ir skubos tvarka. Vienas pirmųjų šio reikalo turėtų imtis Turto skyrius, nes jis atsakingas už turtą, kuris priklauso savivaldybei.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų