Pereiti į pagrindinį turinį

Ventės rago švyturys vis dar nerodo kelio

2019-01-04 13:00

Prieš kelerius metus rekonstravus metalinį Ventės rago švyturio antstatą, buvo žadėta, jog švyturys nušvies kelią žvejams. Vis dėlto Ventės švyturys tebenaudojamas tik kaip turistų apžvalgos aikštelė, nors nuo šiol laivai pagilintu farvateriu gali pasiekti ir Ventę.

Praeitis: 2014 m. Ventės švyturio antstatas buvo nuimtas nuo mūrinės dalies ir išvežtas rekonstrukcijai. Praeitis: 2014 m. Ventės švyturio antstatas buvo nuimtas nuo mūrinės dalies ir išvežtas rekonstrukcijai.

Keliauja per Mingę

Ventės rago ornitologinė stotis priklauso Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejui.

Muziejaus iniciatyva pernai baigtas gilinti vandens kelias, sujungęs Ventę su Nida ir Uostadvariu. Rekonstruotas Ventės rago molas.

Vandens keliui gilinti iš ES fondų ir Vyriausybės gauta per 170 tūkst. eurų. Dar apie 160 tūkst. eurų atsiėjo Ventės rago molo rekonstrukcija.

Anksčiau dėl sąnašų Nemuno žiotyse ir ties Vente keliautojai tiesiai iš Nidos Ventės negalėdavo pasiekti.

Iš Nidos atvykstantieji laivais Ventės ragą galėdavo apžiūrėti tik persėdę į autobusus Mingės kaime. Tad propaguojamo vandens turizmo entuziastai buvo plukdomi į Mingę, tada sodinami į transporto priemones ir vežami į Ventės ragą.

Nuo šiol, atsiradus 1,6 kilometro ilgio farvateriui, turėtų atgyti senas laivininkų vandens kelias Nida–Ventė.

Farvaterio neregistruoja

Tačiau unikalus Pamario krašto objektas – Ventės rago švyturys iki šiol neturi jokio šviesą skleidžiančio šaltinio ir nevykdo jokios funkcijos.

"Prieš kurį laiką, kai dar buvo gyvas šviesaus atminimo Ventės rago stoties vadovas Leonas Jezerskas, jis įjungdavo savotišką savadarbį šviestuvą, kuris šiek tiek rodė kelią žvejams. O šią žiemą švyturys neturi jokio žiburiuko. Tačiau švyturys yra navigacinis įrenginys, juo turi rūpintis Vidaus vandens kelių direkcija. Vandens keliai jai priklauso. Kas būtų, jei bet kuris mūsų imtų savus kelio ženklus statyti tikruose keliuose?" – retoriškai klausė Kauno T.Ivanausko zoologijos muziejaus direktorius Ramūnas Grigonis.

Ventės ornitologinės stoties darbuotojai jau daug metų švyturyje iškėlę laikė saulės baterijomis įkraunamą šviestuvą.

Švyturį pamiršo

"Gerai, jog priminėte švyturį, reikėtų pajudinti šį klausimą. Paskutiniu metu rūpinomės, kas taps naujojo farvaterio savininku", – aiškino R.Grigonis.

Paaiškėjo, jog, vasarą pabaigus vidaus vandens kelio, o tiksliau – farvaterio gilinimo darbus, inžineriniu įrenginiu vadinamas farvateris iki šiol nėra registruotas.

Evaldo Šemioto nuotr.

"Tiesėme jį mes, bet muziejus neturi jokio tikslo jį registruoti savo vardu. Manyčiau, tuo turėtų užsiimti Vidaus vandens kelių direkcija. Šilutės rajono savivaldybė jo taip pat norėtų. Bet viskas įstrigę ir iki šiol nėra užregistruota. Laiku pastebėta, jog ir švyturio klausimas nėra pradėtas spręsti. Kas žino, kokia žiema laukia, o gal bus tūkstančiai žvejų ant ledo?" – įžvelgė R.Grigonis.

Marių farvateris ties Vente pagilintas iki 1,5 m gylio ir 30 m pločio. Vidaus vandens kelių direkcija kiekvieną pavasarį specialiais plūdurais nužymi vidaus vandenų kelius.

Kasdami marių dugną, netoli kranto gamtininkai suformavo specialią salą paukščiams. Tačiau baiminamasi, jog ji gali nukentėti jau per pirmąjį ledonešį.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų