Virš "Baltijos" – saulėlydis Pereiti į pagrindinį turinį

Virš "Baltijos" – saulėlydis

2009-04-25 09:00
Direktorius: J.Juchnevičius poilsio namams "Baltija", kuriems priklauso ir "Auska", vadovavo 18 metų.
Direktorius: J.Juchnevičius poilsio namams "Baltija", kuriems priklauso ir "Auska", vadovavo 18 metų. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Poilsis po vienu stogu su Lietuvos Prezidentu, premjeru ar Seimo pirmininku – realybė. Tai yra garsiųjų poilsio namų "Auska" reorganizacijos pasekmė.

Pirmenybė – trims vadovams

Šalies Prezidento Valdo Adamkaus trumpomis atostogomis, numatytomis gegužės pradžioje, besirūpinantys prezidentūros kanceliarijos darbuotojai apstulbo sužinoję, kad už poilsį Palangoje, penkių žvaigždučių viešbutyje "Auska" teks sumokėti po 750 litų už parą. Į šią kainą maitinimas nėra įskaičiuotas.

"Tokia realybė. Anksčiau "Auskoje" galėjo ilsėtis trys svarbiausi šalies vadovai. Jie už apgyvendinimą nemokėdavo. Prezidentui, premjerui ar Seimo pirmininkui apsistojus "Auskoje, į viešbučio teritoriją kiti asmenys net nebuvo įleidžiami. Dabar, matyt, bus kitaip", – kalbėjo ilgametis valstybės įmonės poilsio namai "Baltija" direktorius Jonas Juchnevičius.

Tokias pasekmes sukėlė Saulėlydžio komisijos siūlymas "Baltijos" nebefinansuoti iš biudžeto, o jos valdymą perduoti Ūkio ministerijai, kad ši kuo greičiau sudarytų įmonės valdybą, parengtų restruktūrizacijos planą.

Užplūs L.Brežnevo vilą

"Baltija" niekada iš valstybės biudžeto ir nebuvo finansuojama. Pinigai buvo skiriami tik "Auskos" ūkio išlaidoms, nes šis viešbutis buvo naudojamas išskirtinai valstybės reikmėms", – tikino J.Juchnevičius.

Šiemet "Auskai" išlaikyti buvo numatyta iš biudžeto skirti 833 tūkst. litų. Tačiau jie – jau atimti. Todėl "Auska" privalės ieškoti būdų užsidirbti. Vienas jų – plačiai atverti duris poilsiautojams.

Manoma, kad šį legendinį viešbutį įspūdžių ištroškę žmonės gali plūste užplūsti. Čia ilsėdavosi ne tik nepriklausomos Lietuvos vadovai, bet ir sovietinės nomenklatūros veikėjai. Todėl "Auska" ne veltui yra vadinama ir buvusio sovietų imperijos vadovo vardu – L.Brežnevo vila.

Yra tik 10 kambarių

"Auskoje" vienu metu gali ilsėtis vos 24 žmonės. Jie apgyvendinami 8 apartamentuose ir dviejuose liukso tipo kambariuose. Para šiame viešbutyje kainuoja nuo 450 iki 750 litų. Įprasta, kad Palangos viešbučiuose kainos kinta pagal sezoną, tačiau "Auskoje" jos yra nuolatinės.

J.Juchnevičius negalėjo pasakyti, ar į legendinį viešbutį norintys patekti klientai bus "rūšiuojami". Anksčiau svečiams galiojo itin griežti reikalavimai.Net jei žmogus galėdavo laisvai susimokėti už poilsį "Auskoje", lemiamą vaidmenį vaidindavo jo reputacija, kuri būdavo tikrinama.

Ir nesvarbu, kad svečias norėdavo apsistoti tada, kai "Auskoje" nesiilsėdavo aukšti valdžios pareigūnai. Tai daryta saugumo sumetimais. Todėl turtuoliams ne kartą teko nieko nepešusiems apsisukti ir važiuoti ieškoti kito viešbučio.

"Viena aišku, kad "Auska" kažkaip turės užsidirbti. Tų pinigų, kuriuos valstybė skirdavo ūkio išlaidoms, tikrai neužtekdavo. Trūkdavo ir tada, kai iš svečių, nuomos surinkdavome apie 200 tūkst. litų. Mums dar tekdavo sąskaitas sumokėti ir iš kitų "Baltijai" priklausančių viešbučių, poilsio namų, reabilitacijos centro gauto pelno", – neslėpė J.Juchnevičius.

Baseine – jūros vanduo

"Auska" yra vienintelis viešbutis Lietuvoje, kuriam priklauso 24 hektarų ploto uždara parko teritorija.

Iki šiol norint patekti į šį viešbutį, pirmiausia reikėdavo pravažiuoti apsaugininkų postą. Sovietmečiu "Auskos" valdas prižiūrėdavo kariškiai. Prie viešbučio dar išlikę trys mediniai bokšteliai, kuriuose budėdavo sargybiniai.

"Auskai" būdingas sovietmečiu vyravęs perdėtas didingumas. Todėl nors viešbutyje yra tik 10 kambarių, bendras jo plotas – beveik 4 tūkst. kvadratinių metrų.

Šis viešbutis iš kitų išsiskiria ir tuo, kad iš jo mediniu takeliu galima nueiti prie vos už 100 metrų esančios jūros.

Įspūdingiausias "Auskoje" – legendomis apipintas baseinas. Iš lūpų į lūpas sklido gandas, kad jo forma – Lietuvos valstybės kontūrai. Iš tiesų baseinas mūsų šalies formą galbūt tik šiek tiek primena.

Tačiau tikra tiesa tai, kad baseinas užpildytas pašildytu jūros vandeniu. Jis nuolat keičiamas ir atkeliauja specialiais vamzdžiais.

Atostogauja krepšininkai

Poilsio namams "Baltija" be "Auskos" priklauso trijų žvaigždučių viešbutis "Žilvinas", kuriame visada apsistoja Palangoje stovyklaujanti Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė, dviem žvaigždutėmis įvertintas "Vyturys", Reabilitacijos centras ir pirmieji Lietuvoje tokie modernūs Jaunimo nakvynės namai. Iš viso šiose įstaigose vienu metu gali apsistoti 528 žmonės, kuriuos aptarnaus 160 darbuotojų.

"Man išties pikta, kai pastaruoju metu teigiama, kad mes esame išlaikomi iš valstybės biudžeto. Tai mažų mažiausia nesąmonė. Viską kūrėme patys, jei reikėjo, imdavome paskolas, todėl ir buvome vertinami klientų", – tikino J.Juchnevičius.

Valstybės įmonė poilsio namai "Baltija" buvo įkurta 1991 m. sausį. J.Juchnevičius jai vadovavo nuo tų pačių metų vasario. Vakar buvo paskutinė jo darbo diena.

"Kiekviena valdžia yra Dievo siųsta. Ji aukščiau sėdi, todėl geriau mato. Gal turi geresnį direktorių nei aš. Sutikau išeiti", – neslėpė J.Juchnevičius, kuriam palikti direktoriaus pareigas pasiūlė ūkio ministras Dainius Kreivys.

J.Juchnevičius teigė, kad jau turi nemažai naujų darbo pasiūlymų, tačiau iš pradžių galbūt pailsės.

Vadovaus konservatorius?

Kartu su J.Juchnevičiumi darbą paliko ir jo pavaduotojas, buvęs Palangos meras Remigijus Kirstukas. Jis parašė prašymą atleisti iš darbo paties noru.

Apie "Baltijos" likimą pradėta diskutuoti dar prieš kelis mėnesius. Tuomet pasigirdo siūlymų įmonę privatizuoti.

"Neturiu supratimo, kodėl vyksta tokia reorganizacija. Tačiau viena žinau, kad privatizavimas nėra gerai. Pažiūrėkite į visus Palangoje privatizuotus objektus, juk tarp jų nė obuolys negali nukristi, nes viskas užstatyta. Mes stengėmės, kad Palangoje liktų nors kiek erdvės. Be to, ne laikas dabar daryti reorganizacijas. Sezonas ant nosies, todėl reikia klientų ieškoti, sudarinėti sutartis", – galbūt būsimą įpėdinį mokė J.Juchnevičius.

Teigiama, kad naujasis poilsio namų "Baltija" direktorius bus išrinktas konkurso būdu. Tačiau neoficialiai kalbama, kad juo gali tapti konservatorius, nes Ūkio ministerija, kuri turi suformuoti naują įmonės valdybą, pagal koalicijos sutartį priklauso būtent šiai partijai.

Kitose poilsinėse – ramu

Palangoje yra ir daugiau Seimui ar ministerijoms priklausančių poilsio namų. Tačiau prie jų rankos kol kas nekišamos.

Vidaus reikalų ministerijai priklauso poilsio ir reabilitacijos centras "Pušynas". Nepaisant to, esą ministerijos darbuotojai už poilsį turi mokėti kaip visi. Įstaiga dirba pelningai, dotacijų iš valstybės negauna.

Kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos valdo Palangoje esančius poilsio namus "Vingis", kurių likimas kol kas taip pat nesprendžiamas,

Seimo kanceliarijai priklauso poilsinė "Viešnagė". Joje poilsiauja kanceliarijos darbuotojai, o jei būna laisvų vietų, priimami ir kiti poilsiautojai. Vasarą vieno namelio nuoma savaitei kainuoja nuo 420 iki 1110 litų.

Seimo kanceliarijai taip pat priklauso ir Švenčionių rajone prie Didžiojo Siaurio ežero esanti poilsinė, kur para kainuoja nuo 364 iki 840 litų.

Seimo valdyba nusprendė, kad kanceliarija šias poilsines turi perduoti Turto bankui, kuris jas bandys parduoti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra