Išvežė į ligoninę
Klaipėdietė Rasa P. (vardas pakeistas – I.L.) su siaubu prisimena dukros linksmybes ant batuto.
Į gimtadienio šventę išlydėjusi savo atžalą moteris nė neįtarė, kuo baigsis vaikų vakarėlis.
"Tėvai atrodė patikimi ir rūpestingi, net minties nekilo, kad gali nutikti nelaimė. Nuvežiau dukrą, atsisveikinome, ir ramia širdimi palikau ją žaisti su draugais", – pasakojo Rasa.
Po poros valandų moteris sulaukė tėvų, kurių namuose pramogavo vaikai, skambučio.
Jie pranešė, kad Rasos dukra buvo išgabenta į ligoninę.
Strimgalviais moteris ir pati išskubėjo į gydymo įstaigą.
"Nors gyvename miesto pakraštyje, ligoninėje atsidūriau per kokias penkias minutes", – išgąsčio nulemtą skubą prisiminė pašnekovė.
Smūgis – į žemę
Kadangi pasitaikė geras oras, gimtadienio šventė vyko nuosavo namo kieme.
Kaip vėliau paaiškėjo, būrelis vaikų šėlo ant nedidelio pastatomo batuto.
Kadangi prie įrenginio nebuvo sumontuota apsauginė sienelė, mergaitė šastelėjo ant žemės ir stipriai susitrenkė galvą.
Netrukus pasireiškė baisūs simptomai: vaiką pradėjo pykinti, jam ėmė svaigti galva, įvairiose kūno vietose buvo jaučiami sunkiai pakeliami skausmai.
Galiausiai devynmetė neteko sąmonės.
Gimtadienio šeimininkai iškvietė medikus, pastarieji atgaivino ir paguldė vaiką į ligoninę.
Atlikta galvos smegenų kompiuterinė tomografija parodė galvos smegenų sukrėtimą.
Ši diagnozė pribloškė mamą.
"Vaikas buvo paguldytas į ligoninę, kurį laiką nebegalėjo lankyti mokyklos. Įsivaizduokite, net neatsiminė kai kurių svarbių dalykų iš savo gyvenimo. Nenoriu ieškoti kaltų ar moralizuoti, tačiau labai apmaudu, jog tėvai pasielgė neapdairiai ir neprižiūrėjo mažamečių. Vėliau dukra papasakojo, kad ant batuto buvo sulipę ne tik jos bendraamžiai, bet ir keli vyresni vaikai. Iš viso apie šešis žmones. Juk tai labai pavojinga", – neabejojo klaipėdietė.
Pašnekovės žodžiais, tik po penkių mėnesių mergaitė vėl galėjo normaliai gyventi, lankyti pamokas, žaisti kieme.
Vyksta ikiteisminis tyrimas
Medikai skambina pavojaus varpais bandydami įspėti žmones apie linksmybių batutuose pavojų – traumų Klaipėdoje nemažėja.
Susižaloja ir vaikai, ir suaugusieji.
Neseniai uostamiesčio tėvams užkliuvo prekybos centre "BIG2" esantis naujas batutų parkas "Skypark".
Mamos reiškė susirūpinimą, esą teikiama paslauga – itin rizikinga.
Baisu žiūrėti, kai trūksta vos kelių milimetrų iki didelės nelaimės.
"Baisu žiūrėti, kai trūksta vos kelių milimetrų iki didelės nelaimės. Visą tą laiką, kol vaikas žaidė, man drebėjo širdis. Vieno jo ten tikrai nepalikčiau", – dėstė klaipėdietė Lina.
Dienraščiui "Klaipėda" yra žinomas atvejis, kai pramogų parke ant batuto šokinėjęs nepilnametis patyrė sunkią stuburo traumą.
Dėl įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas. Tai patvirtino ir batutų parko "Skypark" Klaipėdoje vadovė Polina Vladimirceva.
"Išdėstėme savo poziciją policijos pareigūnams", – tarstelėjo dienraščio kalbinama P.Vladimirceva.
Turi traumų žurnalą
"Žmonės nesilaiko taisyklių, todėl ir įvyksta nelaimingi incidentai. Ypač paaugliai, kurie paprastai būna labiau padykę. Visais atvejais pasisiūlome iškviesti greitąją pagalbą, patys turime ledo ir padedame, kuo tik galime. Vadovaujamės vadinamąja PRICE metodika, tai yra leidžiame pailsėti, turime šaldomojo gelio, pleistrų. Pas mus lankosi dideli srautai, todėl turime traumų registracijos žurnalą", – patikino P.Vladimirceva.
Batutų parkas "Skypark" Klaipėdoje pradėjo veikti praėjusių metų rugsėjį.
Pasak vadovės, nuo to laiko traumų žurnalas nuolat pildomas. Jame fiksuojami nelaimingi atsitikimai, pažymima, ar buvo kviečiami medikai bei kita svarbi informacija.
"Kol kas esame prirašę pusę lapo. Yra gal apie dešimt įrašų apie kojų išnirimus ir panašiai. Mes ne medikai, rimtesnių nutikimų metu patys neturime teisės ką nors daryti. Neretai po specialistų apžiūros vaikas jau vėl nori lėkti toliau pramogauti, todėl bandome jį nuraminti", – aiškino P.Vladimirceva.
Paklausus, ar parke pakanka darbuotojų, kuriems pavesta užtikrinti saugų šokinėjimą, moteris nė neabejojo.
"Kai turime daug lankytojų, pavyzdžiui, savaitgaliais, keturiems batutams tenka vienas darbuotojas. Tai tikrai per akis. Tarkime dabar, paprastą darbo dieną, dirba vienas žmogus", – skaičiavo ji ir pridūrė, kad vaikams iki penkerių metų privaloma tėvų priežiūra.
Prisiminė M.Schumacherį
Klaipėdos vaikų ligoninės gydytojas ortopedas traumatologas Džeraldas Kazys Sivickis akcentavo, kad batutai – viena dažniausių apsilankymo traumatologijos skyriuje priežasčių.
Patiriamos traumos – įvairios: nuo patempimų iki lūžių. Jų pagausėjimas ypač jaučiamas, kai atšyla orai.
"Vasarą su vaikais visada daugiau darbo. Turime visko – nuo rankų iki stuburų lūžių; patempimų ir net galvos smegenų sukrėtimų. Akivaizdu, kad tai nėra saugus reikalas. Vaikai dažnai prisišokinėja, tačiau tėvai tinklu gi jų negaudys", – samprotavo Dž.K.Sivickis.
Galbūt apskritai vertėtų uždrausti šią pramogą?
"Teoriškai taip, praktiškai – ne. Kaip uždrausi vaikams linksmybes? Jei laikomasi visų saugos reikalavimų, tai nieko blogo neatsitiks. Bet būna, sulipa ant batuto po kelis. Įsivaizduokite, 40 kg sveriantis vaikas, pamėtėtas į poros metrų aukštį, užkrenta ant 20 kg svorio mažamečio. Taip lengvai galima ir ką nors nusilaužti. Galiausiai susimušti galvą ir sukrėsti smegenis", – prognozavo traumatologas.
Jis patarė nešokinėti ant batutų, neturinčių apsauginio tinklo.
"Vaikai neapdairūs, nenutaiko krypties: šast, ir nusiverčia. Užtat ir turime lūžimų. Kita vertus, kai kuriems žmonėms tai savotiškas "ekstrymas", atlieka triukus ir rizikuoja. Lygiai taip pat, kaip ir slidinėjimas. Viskas gerai, kol sekasi", – dėstė pašnekovas.
Specialistas vardijo tokių traumų pasekmes.
"Gipsas, imobilizacija, tai yra nejudumas ir iškritimas iš normalaus gyvenimo. Kompresinis lūžis – stuburo trauma, pasireiškianti tuo, kad žmogus ilgą laiką negali sėdėti, turi nešioti korsetus, labai ilgai gija", – aiškino gydytojas.
Šokinėjimo riziką jis prilygino slidinėjimui.
"Turėjome vieną mergaitę, kuri žiemą čiuoždama nuo kalniuko įlėkė į atitvarus. Rodos, viskas teisinga ir apsaugota, bet slidės užkliuvo, vaikas krito priekiu ir stipriai susilenkė. Tokių atvejų ne vienas ir ne du. Taip prisislidinėjo ir Michaelis Schumacheris. Pas mus ne Alpės, bet irgi užtenka", – prisiminė Klaipėdos vaikų ligoninės gydytojas ortopedas traumatologas Dž.K.Sivickis.
Naujausi komentarai