Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdietis dingo pakeliui į namus

2016-04-13 02:00
Gytis Malukas Gytis Malukas Gytis Malukas Gytis Malukas

Keistą ir net mįslingą jauno klaipėdiečio bandymą iš Anglijos grįžti namo apgaubė nežinia. Po aštuonių mėnesių darbo jo kelionė į Lietuvą mikroautobusu nutrūko netoli Lamanšo sąsiaurio. Vakar vaikino paieškos jau ėmėsi Klaipėdos policijos pareigūnai.

Kreipsis į Londono policiją

22 metų Gyčio Maluko atvaizdu bei prašymu padėti dalijasi tūkstančiai feisbuko naudotojų. Jaunuolio draugai prašo visų, kas tik galėjo jį matyti, pagalbos.

Vaikino mama antradienį ryte apsilankė Klaipėdos apskrities vyriausiajame policijos komisariate ir kelias valandas bendravo su miesto policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus Nusikalstamų veikų registravimo poskyrio pareigūnu.

Tą pačią dieną buvo pradėta G.Maluko paieškos byla. Pareigūnai ketina skelbti tarptautinę paiešką ir kreiptis į Londono policiją pagalbos.

Veikiausiai netrukus ir Klaipėdos kriminalinių įvykių suvestinėje pasirodys pranešimas apie dingusįjį. Tyrėjai prašys atsiliepti ką nors žinančius apie 170 cm ūgio, smulkaus kūno sudėjimo, tamsių trumpų plaukų G.Maluką ir praneš, kad paskutinė vieta, kurioje jis buvo, yra Londono priemiestyje Hendone "Brent Cross" prekybos centre.

Lietuvis čia buvo pastebėtas kovo 30 d.

Vairuotojas užsuko pas čigonus

Kovo pabaigoje vaikinas buvo susiruošęs grįžti į Lietuvą.

Skirtingai nei porą kartų anksčiau, klaipėdietis ketino keliauti ne lėktuvu, o važiuoti mikroautobusu. Tačiau iš Anglijos vaikinas kažkodėl neišvyko.

Mama bandė susisiekti su mikroautobuso, kuriuo sūnus turėjo grįžti, vairuotoju.

Paaiškėjo, kad vairuotojas jį paprasčiausiai paliko Folkstone, mieste netoli tunelio po Lamanšo sąsiauriu.

Čia, pasak jaunuolio mamos, galimybės važiuoti jis laukė visą dieną. Sūnus pasakojo mamai telefonu turėjęs nemažai baimių, kai važiavo lengvuoju automobiliu, kuris surenka keleivius ir atgabena juos iki mikroautobuso.

Esą vairuotojas visą dieną važinėjo neaiškiais keliais, buvo užsukęs pas čigonus, gėrė su jais arbatą, pardavė jiems rūkalų.

"Aš įsivaizduoju, kad jam buvo baisu būti tarp tokių žmonių. Kai naktį reikėjo lipti į tą autobusiuką, kuris važiuoja tuneliu, jis neįsėdo ir pasiliko. Po to mes dar kalbėjome, planavome, kaip jam nuvažiuoti iki oro uosto, kad galėtų grįžti į Lietuvą lėktuvu. Jis nėra važinėjęs tokiomis vietomis, supratau, kad pasimetė. Bandžiau jį raminti. Dvi dienas gyveno viešbutyje", – apie sūnaus klajones pasakojo mama.

Moteris tikino, kad pirmadienio naktį jos sūnaus ieškojo Londono policija.

Nežino, kaip padėti sūnui

"Sakė, kad kažkas pirmadienį matė jį "Makdonalde" geriantį kavą. Bet su manimi jis negali susisiekti. Kaip suprantu, iš jo pavogta viskas. Jis man tiesiogiai to nesakė, bet leido suprasti, jog yra būtent taip. Tikino, kad nieko nebeturi, nors namo važiavo su pinigais. Tai buvo antras kartas. Pirmą kartą jį apvogė tas vairuotojas, kaip sūnus minėjo, žemaitukas. Dabar jis nebeturi telefono ir kreditinės kortelės", – atviravo dingusio vaikino mama.

Šiuo metu klaipėdietis veikiausiai yra svetimame mieste be daiktų, dokumentų ir telefono.

Mama baiminasi, kad vaikinas nežino, kaip kapstytis iš nepavydėtinos situacijos.

"Man atrodo, kad policija turėtų suteikti jam kažkokią pagalbą. Juk aštuonis mėnesius jis dirbo stiklo fabrike. Yra socialiai apdraustas. Nežinau įstatymų, bet per televiziją girdėjau, kad yra kažkokia programa, padedanti grįžti emigrantams. Jei teisingai suprantu, tai būtent tokia programa gali padėti mano sūnui. Dar neturėjau laiko įsigilinti, – teigė moteris. – Į kokias valdiškas įstaigas ar Lietuvos atstovybes jis gali kreiptis, jei neturi pinigų net maistui? Neturi ir dokumentų, kurie gali įrodyti, kas jis yra. Jis gyveno kitame mieste. Draugai, kaip ir sūnus, dirba po 16 valandų per parą, todėl iš jų pagalbos negaliu tikėtis."

Paskutinės žinios – yra gyvas

Galima tik viltis, jog pažinę tautietį Anglijoje jam pagalbos ranką išties lietuviai. Galbūt vaikinas pats susipras nukeliauti iki miesto, kuriame dirbo ir paprašys draugų pagelbėti.

Svarbu, kad paskutinės žinios suteikia vilčių – G.Malukas yra gyvas ir pajėgus savimi pasirūpinti.

Tikėtina, kad jam pavyks rasti labdaros organizacijų ar valdiškų įstaigų, kurių galioje suteikti į nepavydėtiną situaciją pakliuvusiam vaikinui bent kokią nors pagalbą ir apie tai pranešti labai išgyvenančiai mamai.

Reikia tikėtis, kad kažkokių žingsnių ieškant dingusiojo imsis ir pareigūnai. Policijos reforma pakoregavo daugelį policijos veiklos sričių, pasikeitė ir dingusių žmonių paieškos tvarka.

Kol nėra įtarimo apie ypatingą, rezonansinį nusikaltimą, tokius tyrimus atlieka teritorinių policijos komisariatų tyrėjai. Paprastai skelbiama tarptautinė paieška, per Tarptautinę ryšių valdybą suteikiama visa reikalinga informacija apie ieškomą asmenį, tuo pat metu pasiunčiami kitos šalies policijai prašymai atlikti tam tikrus veiksmus.

Šalies, kurioje dingo Lietuvos pilietis, teisėsaugos organų atstovai imasi tikrinti suteiktą informaciją.

Kur kas didesnės patirties ieškant pražuvėlių turi Kriminalinės policijos Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai.

Šios valdybos pirmojo skyriaus vadovas Robertas Gurinskas pasakojo, jog dažniausiai nežinia kur esančių artimųjų ieškoma ten, kur mūsiškių daugiausia – Anglijoje, Airijoje, Vokietijoje, anksčiau – ir Ispanijoje.

Kaskart – vis kitas scenarijus

Anglijoje pareigūnai tokių pareiškimų apie dingusius be žinios asmenis tiesiog netiria.

Psichiškai sveikas ir fiziškai pajėgus dirbti žmogus, išvykęs iš tėvynės savo noru, nėra padaręs jokio nusikaltimo, todėl policija neturi kištis į jo gyvenimą. Manoma, kad tokie žmonės patys geba pasirūpinti savimi.

Tradicinis anglų policijos atsakymas veikiau primena patarimą sunerimusiems artimiesiems giminaičių ieškoti savais kanalais arba per labdaros organizacijas.

Skirtingai nuo anglų, vokiečių pareigūnai, gavę pavedimą paieškoti nežinia kur esančiojo, tvarkingai jį vykdo.

Kai Ispanijoje gyveno daugybė mūsų tautiečių, šios šalies pareigūnai nesivargindavo net atsakyti į iš Lietuvos gautus raštus.

Jaunų lietuvaičių pasigedę tėvai neretai labai jaudinasi, ar jie nebus tapę nusikaltimo aukomis.

O tiesa dažnai pasirodo besanti pati banaliausia – jauni žmonės tiesiog neatsispiria laisvei ir apsvaigsta ne tik nuo kitos šalies oro.

"Kiekvienas atvejis vis kitoks. Reikia gilintis į visas aplinkybes. Kartą mama vaikiną iki brandaus amžiaus vedžiojo už rankos. Kai jis išvyko į užsienį, dingo. Vėliau sužinojome, jog žmogus kelionėje tiek girtavo, kad įkyrėjo visiems pakeleiviams, galiausiai net apsišlapino autobuse. Vairuotojas surinko visų keleivių sutikimą patvirtinančius parašus ir išlaipino jį Vokietijoje, – pasakojo vyresnioji tyrėja Natalja Župlatova. – Būtent girti ar nuo kitų medžiagų apsvaigę asmenys namiškiams seka pasakas apie visokias jiems kilusias grėsmes."

Tiesiog pamiršo paskambinti

Pareigūnų patirtis rodo, jog per pastaruosius ketverius metus iš daugybės užsienyje ieškotų mūsų šalies piliečių žuvęs buvo gal tik vienas asmuo. Jis tapo nelaimingo atsitikimo auka. Nežinia, kaip šita naujiena nepasiekė žmogaus artimųjų.

Dalis mūsų žmonių užsienyje gyvena su svetimais dokumentais, tad oficialiai jų ieškantiems namiškiams kyla nenumatytų sunkumų. Kai kurie ten dirba nelegaliai, tad ir dokumentų kasdien nesinešioja.

Neretas atvejis, kai jauni žmonės tiesiog iš nerūpestingumo nepraneša tėvams apie tai, kur yra ir kaip gyvena. Kartais jie tiesiog nenori bendrauti, nes neturi kuo pasigirti. Juk tikrai ne visiems gyvenimas svetur medumi teptas.

Apie pusę mūsų užsienyje ieškomų piliečių būna vietos policijos sulaikyti už nusikaltimus.

Jeigu toks asmuo pageidauja, kad apie tai būtų pranešta mūsų šalies diplomatinei tarnybai ar konsulinei įstaigai, daugelio Europos valstybių pareigūnai informuoja artimuosius. Jeigu žmogus nenori tokios gėdos, pareigūnai neskleidžia šios žinios.

Faktas, kad didesnė dalis įkliuvusių už nusikaltimus mūsų tautiečių gėdijasi ir mieliau slepia nuo namiškių negarbingus savo poelgius. O šie jaudinasi ir prašo skelbti tarptautinę giminaičių paiešką.

Ieško ir dėl skyrybų

Skandinavų valstybėse įprasta nepranešti įtariamųjų šeimoms apie jų sulaikymą, taip siekiant nepakenkti tyrimui.

Dar vienas neretai pasitaikantis paieškos bylų scenarijus – Lietuvoje likusių šeimos narių noras pagreitintai įforminti skyrybas. Jeigu susipykę su antrosiomis pusėmis mūsų piliečiai nutraukia santykius, šie inicijuoja jų paiešką. Tokios paieškos baigiasi dvejopai.

Jei ieškomasis nori, kad apie jo buvimo vietą būtų pranešta, pareigūnai tai padaro. Bet jei toks žmogus ir toliau nepageidauja bendrauti su savo šeimos nariais, juos Lietuvoje pasiekia santūri informacija, kad žmogus gyvas ir sveikas.

Nepilnamečio paieškos visada baigiasi vienodai – užsienio šalių policija vykdo paiešką paskelbusios šalies nurodymus.

"Būna net labai keistų atvejų, bet vis tiek įmanoma tokiems asmenims padėti. Viena mergina norėjo padaryti modelio karjerą Turkijoje. Ji lyg ir turėjo su vietos gyventoju romaną, o paskui paskambino mamai ir pranešė, kad jos sveikatai ar net gyvybei gresia pavojus. Susisiekėme su Turkijos pareigūnais ir tą merginą iš bėdos ištraukėme, – prisiminė R.Gurinskas. – Kitos merginos paiešką atliko JAV pareigūnai. Ji į šią valstybę buvo patekusi nelegaliai per Meksiką. Bet JAV pareigūnai ją sulaikė kaip nelegalę ir deportavo."

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų