Pereiti į pagrindinį turinį

Lygios teisės, bet nelygios jėgos

2015-07-23 16:00

Vis daugiau merginų apsivelka policininkių uniformas ir tai byloja, kad mūsų šalyje užtikrinamos lygios teisės abiejų lyčių atstovams. Tačiau gyvenimas rodo, jog fizinės jėgos bei atsparumas agresijai policijoje dirbančių vyrų ir moterų dauguma atvejų nėra vienodi.

Teisės: vis daugiau uniformuotų moterų dirba gatvėse.
Teisės: vis daugiau uniformuotų moterų dirba gatvėse. / Vytauto Petriko nuotr.

Vis daugiau merginų apsivelka policininkių uniformas ir tai byloja, kad mūsų šalyje užtikrinamos lygios teisės abiejų lyčių atstovams. Tačiau gyvenimas rodo, jog fizinės jėgos bei atsparumas agresijai policijoje dirbančių vyrų ir moterų dauguma atvejų nėra vienodi.

Pargriovė ir ėmė smaugti

Dar kartą atkreipti dėmesį į uniformuotas silpnosios lyties atstoves privertė antradienio nakties įvykis, kai nuo narkotikų apsvaigęs dviratininkas sulaikomas sužalojo dvi kelių policininkes.

Tą naktį viename ekipaže dirbusioms pareigūnėms 2.45 val. pranešta apie Debreceno gatvės viduriu vingiais dviračiu važiuojantį žmogų.

Jos pamatė pažeidėją, atvažiuojantį priešais. Kol policininkės manevravo automobiliu, vyras įsuko į Šilutės plentą, vos nepakliuvęs po vilkiko ratais.

Visą įvykių eigą užfiksavo tarnybiniame automobilyje įrengtas vaizdo registratorius. Tad interpretacijoms dėl policininkų veiksmų vietos nebus.

Pareigūnės pavijo dviratininką ir per garsiakalbį pareikalavo sustoti. Vyras jas iškoneveikė ir mynė toliau.

Viena policininkių išlipo iš mašinos ir pabandė jį sustabdyti, tačiau pajuto spyrį į pilvą ir buvo parblokšta ant žemės, vyras pradėjo ją smaugti.

Antroji pareigūnė radijo ryšiu iškvietė pagalbą ir nuskubėjo padėti kolegei. Įniršęs vyras spyrė ir antrajai policininkei.

Nežinia, kuo ši situacija būtų pasibaigusi, jei ne atsitiktinai pro šalį važiavęs ir padėti pareigūnėms pasišovęs vairuotojas. Jis padėjo suraityti nuo narkotikų apdujusį dviratininką ir užsegti jam antrankius.

Siūlė psichologo pagalbą

Po keturių minučių ir 10 sekundžių nuo pagalbos prašymo į įvykio vietą atskubėjo arčiausiai buvęs policijos patrulių ekipažas. Netrukus čia atsidūrė dar dvi patrulių mašinos.

Kelių policininkės buvo sumuštos, apibraižytos ir tą pačią naktį kreipėsi į ligoninę, kur abi apžiūrėjo medikai ir konstatavo, jog sužalojimai – paviršiniai, moterys galės gydytis ambulatoriškai.

Kelių policijos biuro viršininkas Ramūnas Šideikis tikino, kad nė viena incidento dalyvė nepasinaudojo galimybe pasiimti nedarbingumo lapelį ir dirbs pagal grafiką.

Tiesioginio pareigūnių viršininko įsitikinimu, policininkės pasielgė taip, kaip turėjo pasielgti. Jei jos būtų ilgiau vedusios derybas su pažeidėju, galėjo įvykti eismo nelaimė.

"Mačiau abi merginas, kalbėjau. Vienai ant kaklo matyti kraujosruvų, kitai – sutrenktas veidas, – pasakojo R.Šideikis. – Pasiūliau joms drauge nueiti pas policijos psichologę. Kol kas merginos šios pagalbos atsisakė, tikiuosi, gilių psichologinių padarinių joms šis įvykis neturės."

Laukia ne vienas tyrimas

40-metis klaipėdietis, sužalojęs policininkes, uždarytas į areštinę. Jam gresia atsakomybė už eismo taisyklių pažeidimą bei pasipriešinimą pareigūnėms.

Tuo pat metu atliekamas tarnybinis patikrinimas, per kurį bus aiškinamasi, ar policininkės elgėsi teisingai. Be to, ketinama patikrinti, ar kiti mieste bei jo apylinkėse dirbę pareigūnai pakankamai greitai atvyko į pagalbą kolegėms.

Policininkėms padėjusio vyro asmenybė liko nežinoma. Kelių policijos vadovybė norėtų jam padėkoti ir prašo jį atsiliepti arba susisiekti elektroniniu paštu.

Moteris stengiasi pasaugoti

Pasak R.Šideikio, gatvėse dirbantys pareigūnai dažną dieną yra priversti grumtis su girtais ar nuo narkotikų apdujusiais asmenimis. Tarnybos metu nukenčia ne tik uniformuotos moterys, bet ir vyrai.

"Policininkai būna apkandžiojami, jiems suplėšomos uniformos, grumtynių metu atsiranda mėlynių, kartais ir kaulai lūžta. Ir šiuo atveju policininkės nukentėjo ne todėl, kad kažką padarė neteisingai, o todėl, kad susidūrė su apsvaigusiu, neadekvačiai besielgiančiu asmeniu", – tvirtino R.Šideikis.

Kelių policijos biure dabar dirba 26 pirmosios grandies pareigūnai. Aštuonios jų yra moterys.

Dažniausiai stengiamasi, kad ekipažą sudarytų moteris ir vyras. Pasak R.Šideikio, kai nėra kitos išeities ir poroje dirba dvi moterys, jų stengiamasi nesiųsti dirbti už miesto, kad reikalui esant, joms galėtų pagelbėti kiti policininkai.

Taigi, pripažįstama, kad moterys yra silpnesnioji policijos grandis. Tai byloja ir skirtingi fizinio pasirengimo normatyvai vyrams ir moterims.

Policijos patrulių rinktinėje dirba tik vos mažiau moterų nei vyrų. Kol kas patruliuoti vienu automobiliu moterys nesiunčiamos. Kadangi šioje tarnyboje trūksta apytikriai trečdalio pareigūnų, šis trūkumas užpildomas už papildomą atlygį kviečiant patruliuoti kitų tarnybų policininkus. Tramdyti smurtautojų, chuliganų, gaudyti vagių, plėšikų bei chuliganų vien moterys kol kas nesiunčiamos.

Saugotis verčia rekomendacijos

Dirbantys gatvėse policininkai turi ne tik besąlygiškai laikytis visų policininkų darbą reglamentuojančių teisės aktų, bet ir paisyti rekomendacinio pobūdžio policijos patrulio taktikos reglamento.

Jame kalbama apie tai, kaip pareigūnai turi apsaugoti patys save. Be kita ko, čia minima, jog policijoje tarnaujančios moterys plaukus turi susitvarkyti taip, kad įstatymų pažeidėjai negalėtų už jų sugriebti, kad besigrumdama pareigūnė nebūtų sužalota dėl jų nešiojamų auskarų ar žiedų ar kitų papuošalų.

Ilgą laiką būsimuosius policininkus mokiusi, o dabar vadovaujanti Prevencijos skyriui vyresnioji komisarė Rasa Bekėžienė patikino, kad kiekviena patruliuoti siunčiama mergina turi įvertinti jai gresiantį pavojų ir iš anksto pagalvoti, kaip apsisaugoti nuo sužalojimo galimybės.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų