Pokyčius pastebėjo mokytojai
Gruodį ruošdamiesi paskelbti pirmojo pusmečio rezultatus, Kretingos pranciškonų gimnazijos mokytojai pažymius ir gimnazistų praleistas pamokas lygino su savo pačių vedamais popieriniais dienynais ir elektroninio dienyno duomenimis.
Ne vienas pedagogas atkreipė dėmesį, kad kelių mokinių pažymiai nesutampa popieriniame ir virtualiame variantuose.
Elektroninėje versijoje atsirado aukštesnio balo įvertinimų.
Mokytojus dar labiau nustebino tai, kad elektroniniame dienyne dingo praleistas pamokas žymintys ženklai.
Dabar yra labai griežta tvarka.
"Ištaisytų pažymių buvo mažuma. Labiau atkreiptinas dėmesys į dingusias "n" raides. Dabar yra labai griežta tvarka, tėveliai gali pateisinti tik tris dienas. Toks yra savivaldybės nutarimas. Šie pataisymai atsirado ties įvairių klasių mokinių pavardėmis. Tas, kuris įsilaužė į sistemą, pasidalijo duomenimis su draugais. Visų niuansų dar nežinome, kol kas žinome tiek, kiek mums pasakė vaikai. Mokiniai buvo atviri, su jais bendravo direktorius ir mūsų socialinė pedagogė, bet asmeniškai su jais kalbėjo direktorius", – pasakojo direktoriaus pavaduotoja ugdymui Rūta Jankuvienė.
Paaiškėjo, kad pažymiai ir praleistų pamokų žymėjimas pakeisti ne vieno gimnazisto naudai.
Policijai apie tai pranešta šiemet vasario 1-ąją.
Į pareigūnus kreipėsi gimnazijos direktoriaus pavaduotoja. Ji pranešė, kad į elektroninį dienyną buvo įsilaužta gruodžio 16 d.
Suskubo ieškoti advokatų
Vakar Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato kriminalinių įvykių suvestinėje viešai pranešta, kad 2016 m. gruodį kai kuriuose gimnazijos kabinetuose buvo nelegaliai įdiegta kompiuterių duomenų šnipinėjimo programa.
Jos padedami mokiniai sužinojo mokytojų prisijungimo duomenis, pasinaudojo tuo ir neteisėtai prisijungė prie elektroninio dienyno.
Taip buvo pakeisti mokinių pažymiai ir kiti duomenys.
Pareigūnai turėjo dešimt dienų patikslinti nurodytų įvykių aplinkybes ir apsispręsti, ar yra pagrindo pradėti ikiteisminį tyrimą.
Panašu, kad duomenų tyrimui pradėti buvo daugiau negu pakankamai, nes jis pradėtas nesulaukus dešimties dienų termino pabaigos.
Dar nesulaukę pareigūnų sprendimo prasikaltusių mokinių tėvai pradėjo ieškoti jų atžalas galėsiančių ginti advokatų.
Suaugusiesiems buvo aišku, kad 16 metų jau sulaukę jų vaikai gali būti teisiami, o tai reikštų dėmę jų biografijose.
Pasitikėjo direktoriaus pažadu
Vaikai ir tėvai tarpusavyje piktinosi ne tiek mokinių poelgiu, kiek direktoriumi.
Pasipiktinimą sukėlė tai, kad būtent didelį autoritetą ir mokinių pasitikėjimą pelnęs Pranciškonų gimnazijos direktorius kunigas Alvydas Virbalis pirmas pasikalbėjo su mokiniais, ragino juos prisipažinti ir pažadėjo, kad kaltininkai nebus baudžiami.
Po to į pokalbį su direktoriumi ir socialine pedagoge Vija Zujevaite-Srėbaliene atėjo mokinys ir pasisakė "nulaužęs" elektroninio dienyno sistemą.
Kas taisė dienyno duomenis, dar teks išsiaiškinti. Ar kiekvienas gimnazistas pataisė savo pažymius, ar suinteresuotų mokinių paprašytas tai padarė tas pats gudragalvis gimnazistas, dar tiriama.
Didžiausią kaltųjų mokinių, jų tėvų bei artimųjų pasipiktinimą sukėlė faktas, kad direktorius, būdamas kunigas, sulaužė savo pažadą – policija gavo pranešimą apie nusikaltimą ir ėmėsi tyrimo.
Pats A.Virbalis situacijos komentuoti dabar negali. Jis yra išvykęs į seniai suplanuotą kelionę pas savo bendramokslį brolį pranciškoną, šiuo metu gyvenantį Pietryčių Azijoje.
Direktoriaus pavaduotoja R.Jankuvienė tikino su vadovu be problemų bendraujanti elektroniniais laiškais.
Tačiau į dienraščio "Klaipėda" užklausą elektroniniu paštu A.Virbalis neatsakė ir per tris dienas.
Pateko tarp dviejų ugnių?
A.Virbalio draugas kunigas pranciškonas brolis Gediminas Numgaudis pasakojo apie gimnazijoje susidariusią situaciją girdėjęs, bet tai esančios tik iš bičiulio girdėtos žinios.
Gimnazijos direktorius pasidalijo su vienuoliu savo širdies skausmu. Jis teigė labai išgyvenantis, nes patekęs į mokinių ir mokytojų priešpriešą.
Itin gabūs vaikai ne tik suklastoję pažymius ir panaikinę praleistas pamokas žymėjusias raides, bet ir savo veiksmais labai įžeidę pedagogus.
Logiškai mąstant, jeigu įsipareigoji ir sulaužai duotą žodį, kitą kartą žmonės tavimi nebepasitikės.
"Bažnyčios istorijoje yra buvę atvejų, kai kunigas, saugodamas išpažinties paslaptį, atidavė savo gyvybę. Jei tai nėra išpažintis, kiekvienam aišku, kad laikytis duoto žodžio yra garbės reikalas. Logiškai mąstant, jeigu įsipareigoji ir sulaužai duotą žodį, kitą kartą žmonės tavimi nebepasitikės, – svarstė G.Numgaudis. – Nežinau, ar vos prasidėjus šiam skandalui jį aiškindamasis direktorius įsivaizdavo nusikaltimo mastą. Manau, jis padarė žmogišką klaidą, kad pats aiškinosi ir pats vėlėsi į tą reikalą. Galbūt jis manė, kad tai tik pajuokavimas. Spėju, kad šiame reikale buvo daugiau mokytojų įsižeidimo ir iniciatyvos. Direktorius įsipareigojo neatsargiai pasakęs žodį. Nežinia, ar jis išlaikė duotą žodį. O gal tyrimą inicijavo patys įskaudinti mokytojai? Kiek man žinoma, atsitiko būtent taip. Žodis duotas lengvabūdiškai, o paskui reikia už jį atsakyti, ir esi bėdoje."
Iš kelionės gimnazijos direktorius grįš vasario 12 d. ir pirmadienį jau turėtų būti darbe. Galbūt tada bus aiškesnė jo paties pozicija.
Gresia ketveri metai nelaisvės
Akivaizdu, kad gimnazistų poelgį sunku lyginti su vieno ar kelių pažymių įrašymu į popierinį dienyną.
Šį kartą tai buvo suplanuotas, gerai parengtas veiksmas, ne viename, o keliuose gimnazijos kabinetuose įdiegta kompiuterių duomenų šnipinėjimo programa.
Neteisėtais būdais geresnių rezultatų siekė ne vienas, o visas būrys gimnazistų, kurių amžius leidžia tikėtis iš jų minčių ir poelgių brandos.
Policijos pradėtas tyrimas įvardijamas kaip kompiuterinės informacijos pasisavinimas ir klastojimas.
Už jį Baudžiamasis kodeksas numato kaltininkui skirti baudą arba laisvės atėmimo bausmę iki ketverių metų.
Tačiau veikiausiai nė karto neteisti mokiniai už grotų kišami nebus.
Galbūt nuoširdžia atgaila, apgailestavimu dėl įvykdyto nusikaltimo ir pažadu daugiau niekaip nenusižengti įstatymams jie pasieks, kad būtų atleisti nuo atsakomybės.
Juo labiau kad įstatymai numato ne vieną galimybę tai padaryti.
Tačiau šių jaunų žmonių biografijos jau bus suteptos. Norėdami įsidarbinti valstybės tarnyboje, nekalbant apie aukštesnius postus, ne tik jie prisimins paauglystės pokštą.
Šis faktas bus įrašytas į kiekvieno jų biografiją ir taps neigiamu faktoriumi, lemsiančiu jų ateitį profesinėje srityje.
Beje, Kretingos pranciškonų gimnazijoje vaikai elektroninį dienyną "nulaužė" ne pirmą kartą.
Ankstesnis atvejis netapo pamoka galbūt todėl, kad kaltininkai buvo jaunesnio amžiaus, kalbant teisiniais terminais – ne subjektai, tad ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas.
Pernai šie vaikai išlipo sausi iš balos.
"Gal reikia sustabdyti jaunus žmones, kad ateityje neatsitiktų blogesnių dalykų", – kalbėdamas apie praėjusių ir šių metų sandūroje gimnazijoje įvykusį skandalą svarstė brolis Gediminas.
Gimnazijos tinklalapyje skelbiama, kad čia dirba du sielovadininkai, kurių pagrindinis uždavinys – puoselėti krikščioniškus gimnazijos bendruomenės santykius, rūpintis mokinių ugdymu pagal Katalikų bažnyčios mokymą ir pranciškoniškojo dvasingumo principus.
Naujausi komentarai