Išleido iš ratų orą
Pensininkas šiame name gyvena nuo vasaros.
Įsigijęs patikusį butą ramiame, arti miesto centro esančiame mikrorajone, jis nė neįtarė, kad pateko į spąstus.
Didžioji bėda – aplinkinius terorizuojantis, nevaldomu elgesiu pasižymėjęs kaimynas Aleksandras.
Vieną vasaros rytą susiruošęs sėsti į savo automobilį ponas Klemensas pastebėjo, kad du mašinos ratai – be oro. Vyras netruko suprasti, kad nebėra abiejų ventilių.
Skubių reikalų tą dieną jis negalėjo atlikti, teko prašyti kaimyno pagalbos ir gaišti, kol automobilis vėl galėjo važiuoti.
Pirma mano pažintis su Aleksandru buvo tada, kai prie savo buto durų radau didelę dvokiančią šlapimo balą.
"Man nereikėjo ieškoti kaltininko. Šis žmogus buvo kaimynui iš pirmojo aukšto subraižęs mašiną. Buvo aišku, kad ir šį kartą – jo darbas. Po dienos sutikęs laiptinėje paprašiau bent ventilius atiduoti. Jis ėmė manęs klausinėti, kiek aš čia ruošiuosi gyventi. Pasakiau, kad gyvensiu, kiek man reikės, ir išgirdau grasinimus. Esą sutikęs mane mieste sumuš. Pirma mano pažintis su Aleksandru buvo tada, kai prie savo buto durų radau didelę dvokiančią šlapimo balą, – apie kasdienius vargus pasakojo namo gyventojas. – Pastarąjį kartą – gruodžio 10 dieną – prie durų radau balą šlapimo ir kelis maišus šiukšlių. Valytojos mūsų laiptinės nebevalo, kiek girdėjau, trys moterys atsisakė šio darbo vien dėl mūsų laiptinės. Iškviečiau policiją, atvažiavo pareigūnai, surašė protokolą. Po poros dienų situacija pasikartojo – vėl bala ir pilna šiukšlių prie durų. Supratau, kad tai buvo kerštas už tai, kad pasiskundžiau policijai."
Visi kenčia dėl vieno
Klemenso ir visų toje pačioje laiptinėje butus turinčių žmonių gyvenimą kartina vienas kaimynas.
Aleksandrą pažįsta ne tik namo gyventojai. Visos centrinės miesto dalies gyventojai yra matę ir įsiminę šį žmogų dėl jo nevaldomo elgesio.
Kaimynai sutartinai vardijo siutinančius ir į neviltį varančius Aleksandro veiksmus.
"Jis tempia į laiptinę dvokiančias šiukšles ir palieka jas prie gyventojų durų, šlapinasi laiptinėje ir ant svetimų durų bei savo tėvų buto balkone, ten pat degina laužus, daužo laiptinės langus, laužo ir degina pašto dėžutes, drasko kaimynų durų numerius, gadina skambučius, bjauroja rašliavomis laiptus ir sienas, bendro naudojimo patalpose kelia triukšmą, trukdo ilsėtis, grasina susidorojimu, gadina kaimynų automobilius. Ne kartą yra grasinęs kaimynams, kad padegs namą", – lenkė pirštus viena kaimynių.
Gyventojai tikino ne kartą girdėję grasinimų, nežabojamu elgesiu pasižymėjęs vyras yra mojavęs peiliu, o kai kurie gyventojai tikino matę, kad jis nešiojasi metalinį kastetą.
Neseniai name apsigyveno jauna mergina. Matyt, vyrui patiko išvaizdi studentė ir jis ėmė kaip išmanydamas rodyti jai dėmesį.
Mergina ir butą įsigiję jos tėvai šiurpsta nuo tokio dėmesio. Vyras naktimis skambina į jaunos kaimynės duris, rašo jai žinutes ant sienų ir laiptų, šūkauja, užgaulioja.
Norėdamas atkreipti į save kaimynės dėmesį, Aleksandras ne kartą yra surengęs koncertą visam namui – tėvų buto tarpduryje pastato garso kolonėlę ir įjungia muziką pačiu didžiausiu garsu. Tėvams esą pagrasina, todėl jie bijo išjungti grotuvą.
Gatvėse – erotiniai šou
Aleksandras terorizuoja ne tik kaimynus, nuo jo kliūna ir centrinėje miesto dalyje dirbantiems žmonėms.
Prieš kelerius metus jis išdaužė stotelėje stabtelėjusio autobuso langą.
Be to, buvo teisiamas už tai, kad parduotuvėje buvusiems žmonėms pagrasino, jog išsitrauks ginklą ir visus sušaudys, koneveikė žmones, grasino jiems peiliu bei stiklo taurele.
Kitą kartą jis bandė pavogti dvi picerijos kėdes. Panašių atvejų būta dar daugiau.
Kartą jį vairuotojai įskundė už tai, kad gatvėje prieš pravažiuojantį autobusą jis nusivilko kelnes.
Šią vasarą Herkaus Manto gatvėje jis šiurpino praeivius gulėdamas ant suoliuko ir ties savo tarpkoju laikydamas vibratorių.
Policijos patruliai Aleksandro pavardę žino mintinai. Maža to, jie gali nuspėti, kada policijos pagalbos šaukiasi būtent jis.
Mat šis vyras dažnai skambina bendruoju pagalbos telefonu iš kelių mieste dar likusių taksofonų ir kaltina aplinkinius nebūtais nusikaltimais.
Būta ne vieno karto, kai Aleksandras per dieną policijos komisariate pabuvoja du ir net tris kartus.
Patekęs į laikino sulaikymo kamerą, jis taip pat nerimsta, susiplėšo drabužius, bando vaidinti nuskriaustą.
Tiesa, griežtesnių pareigūnų vyras prisibijo, žino, kad policininkai gali prieš jį panaudoti skausmą keliančius kovinės savigynos veiksmus.
Pamatęs policininkus jis ima meilikaujamai kalbėti apie savo meilę pareigūnams. Daugelį patrulių jis jau pažįsta ir vadina vardais.
Užsidirba prie naktinių klubų
Nors Aleksandras daug metų nedirba, panašu, kad nebadauja ir turi pinigų alkoholiui pirkti.
Maisto jis parsineša iš artimiausios parduotuvės, kurios darbuotojai atiduoda jam nebetinkamus parduoti produktus.
Jis maišais tempia gendantį maistą namo, o kadangi tiek suvalgyti nepajėgia, tėvui tenka nešti visas šias atliekas į šiukšlių konteinerį.
Grynųjų vyras užsidirba įvairiai. Naktimis mieste patruliuojantys policininkai šį vyrą matė prie pernakt veikiančių klubų.
Čia jis ne tik elgetauja, bet ir savotiškai uždarbiauja. Ne vienas vėlyvų linksmybių mėgėjas yra jam davęs pinigų ir nufilmavęs, kaip už kelis eurus brandaus amžiaus vyras dainuoja arba šoka.
Neblaivūs žmonės yra dosnūs, kartą naktį už chuliganišką elgesį vežamas į policijos komisariatą Aleksandras mojavo šimtine eurų.
Tėvai bijo sūnaus
Garbaus amžiaus šio vyro tėvas pripažino, kad tai yra jo ir žmonos viso gyvenimo skausmas.
Jokios paguodos senatvėje nesulaukiantys sutuoktiniai įsitikinę, kad sūnus yra sveikas, o netramdomas jo elgesys yra alkoholio sukeltos psichozės. Tokį paaiškinimą tėvai girdėję iš psichiatrų.
Manome, kad vienintelė išeitis – priverstinis gydymas.
"Prieš kelerius metus jis buvo paguldytas gydytis nuo alkoholizmo. Mėnesį gydėsi, o po savaitės nutrūko. Jis moka vairuoti, yra įgijęs suvirintojo profesiją, bet darbdaviai jo nelaiko. Priežastis visada ta pati – girtavimas. Net darbo biržos darbuotojos išbraukė jį iš sąrašų, nes nesugebėjo paskirtu laiku apsilankyti šioje įstaigoje. Mums jis vis tiek sūnus, ir bijome jo, ir gailime. Tikra bėda. Manome, kad vienintelė išeitis – priverstinis gydymas. Blogai, kad jis pats nenori nustoti girtauti", – liūdnai apie sūnų pasakojo pensininkas.
Vyras atviravo, kad girto sūnaus negali sudrausminti, jis iškart imasi grasinti ir kas žino, kurią akimirką savo grasinimus gali įvykdyti.
Blaivus jis taip pat būna dirglus, bet bent jau su juo galima pasikalbėti. Priekaištų dėl girtavimo jis nepripažįsta, kaip ir minties, kad yra priklausomas nuo alkoholio.
Pasak tėvo, Aleksandras pradėjo girtauti, kai būdamas visai jaunas grįžo iš tarnybos kariuomenėje.
Formaliai – nieko negali
Sportininkų gatvės 22 namo gyventojai nebeturi jėgų ir noro kovoti su ramybės drumstėju.
Jie daug kartų kreipėsi į namą administruojančias "Vitės valdas". Įmonės darbuotojai pakeisdavo išdaužtus langus, sutvarkydavo laiptinę, tačiau tvarka būdavo ne ilgai.
Aleksandras vėl niokodavo bendrą turtą. Pastaruoju metu už remonto darbus gyventojai atsisako mokėti ir prašo "Vitės valdų" darbuotojus jų laiptinės nebetvarkyti.
Rugsėjį vykusio laiptinės gyventojų susirinkimo metu kaimynai kreipėsi į "Vitės valdas" prašydami imtis priemonių, kad Aleksandras būtų pasiųstas priverstinai gydytis, nes žmonės baiminasi dėl savo sveikatos ir gyvybės.
Žmonės prašė namo administratorius susisiekti su miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojais, policininkais bei Klaipėdos psichikos sveikatos centro medikais ir įkalbėti juos priverstinai išvežti gydyti nevaldomą kaimyną.
Psichiatrai į tokį kreipimąsi atsakė paprastai – vadovaudamiesi įstatymu, jie negali apžiūrėti žmogaus be jo paties sutikimo ar prašymo.
Tiesa, tame pačiame oficialiame atsakyme gyventojams suteikta viltis, kad prievarta toks žmogus gali būti paguldytas į ligoninę, jeigu kelia realią grėsmę savo arba aplinkinių žmonių sveikatai ar gyvybei.
Šio rašto pabaigoje medikai konstatavo, kad, jų manymu, minėtas asmuo už savo veiksmų pasekmes turi atsakyti teisės aktų nustatyta tvarka.
Policininkai atsakė dar formaliau. Jie patikino, kad skundas yra išnagrinėtas. Pareigūnai suabejojo šio vyro psichikos sveikata ir apie jo elgesį informavo Psichikos sveikatos centrą.
"Gavus informaciją iš minėto centro apie Aleksandro hospitalizaciją, į tai bus tinkamai sureaguota. Mūsų priimtą sprendimą jūs turite teisę apskųsti Klaipėdos apygardos administraciniam teismui per 30 dienų nuo sprendimo priėmimo dienos", – atsakė gyventojams pareigūnai.
Ko gero, tai reiškia, kad jie nieko negali padaryti.
Gyventojams – geros naujienos
Kai šio klaipėdiečio kaimynai išgirdo, kad Seime prabilta apie siūlymą grąžinti priverstinį gydymą nuo alkoholio priklausomiems asmenims, jiems nušvito viltis.
Tačiau Seimas dar svarstys šį siūlymą komitetuose.
Dabar Sportininkų gatvėje gyvenantys žmonės kasdien gula ir keliasi bijodami, ar Aleksandras ko nors nepadegs, neužpuls, neapdergs.
Klaipėdos miesto policijos komisariato vadovas Gintautas Mačiulaitis aiškino, kad gyventojams galintis patarti elgtis dviem būdais.
Pirmiausia, kaskart, kai Aleksandras pasielgia netinkamai, rašyti skundą policijai.
Antras patarimas – visiems laiptinės gyventojams rašyti kolektyvinius skundus socialiniams darbuotojams.
G.Mačiulaitis prasitarė, kad jau esama sprendimo artimiausiomis dienomis Aleksandrą prievarta išgabenti gydyti.
Statistika ir faktai
Šiemet iki gruodžio 18 d. dėl minėto asmens policija kviesta 27 kartus.
Iš jų 14 kartų dėl smurto prieš artimuosius.
6 kartus kaimynai skundėsi jo keliamu triukšmu.
5 kartus jis pats kvietė pareigūnus melagingai pranešdamas apie nebūtus nusikaltimus.
Nuo 2013 metų pradžios šio asmens atžvilgiu buvo pradėti 8 ikiteisminiai tyrimai (už viešosios tvarkos pažeidimus, grasinimus valstybės tarnautojui arba pareigūnui, vagystę, smurtą).
Vyras buvo 2 kartus nuteistas, teistumas išnykęs.
Šiemet jis baustas įspėjimu ir baudomis už svetimo turto gadinimą, smulkų svetimo turto pagrobimą, nepagarbos demonstravimą aplinkiniams įžeidžiant jų garbę ir orumą, už viešosios tvarkos pažeidimą, melagingą pranešimą apie įvykį, už važiavimą be bilieto viešuoju transportu, už ramybės trikdymą.
Šiemet jam paskirta baudų suma – 13 430 eurų.
Informacijos, kad baudos sumokėtos, nėra.
Naujausi komentarai