Pereiti į pagrindinį turinį

Vaikų smalsumo kaina – pražūtis

Tėvai turėtų atidžiai stebėti, ką internete, socialiniuose tinkluose veikia vaikai. Viešumoje jau pasirodė žinia, kad paaugliai pradėjo domėtis vadinamosiomis mirties grupėmis, kurių šaknys – Rusijoje. Žaidimas sukurptas taip, kad jį turi vainikuoti tragedija.

Dėmesys: specialistai tėvams rekomenduoja nuolat stebėti emocinę vaiko būklę ir domėtis, kas jį kamuoja. Dėmesys: specialistai tėvams rekomenduoja nuolat stebėti emocinę vaiko būklę ir domėtis, kas jį kamuoja.

Kelio atgal nėra

Įspėjančiu pranešimu apie tai, kokiais šiurpiais dalykais domisi paaugliai, pasidalyta vakar socialinio tinklo "Facebook" grupėje "Klaipėdos miesto virtuali mamyčių bendruomenė".

Moteris rašė, kad atsitiktinai sužinojo apie naują žaidimą, galintį tiesiogiai vesti į tragediją, ir nusprendė perspėti visus tėvelius.

"Baisu", – trumpai informaciją, kuria dalijasi, apibūdino moteris.

Mamoms pateiktos vienoje paauglių grupėje merginos išdėstytos mintys. Ji rašė, kad domisi Rusijoje tarp paauglių iki 17 metų paplitusiu žaidimu "Mėlynasis banginis", dar vadinamu "Tylusis namas".

Mergina rašė, kad įkėlus vieną savo nuotrauką į rusų ir dar vieną – į pasaulinio lygio socialinius tinklus ir nurodžius tam tikrus "hashtagus" – raktinius žodžius rusų kalba, žmogų suranda "kuratorius".

Pastarasis pasidomi, ar paauglys tikrai nori baigti gyvenimą ir kokios priežastys tai jį verčia daryti.

Mergina pabrėžė, kad kuratoriumi prisistatęs asmuo net nebando suteikti pagalbos sutrikusiam nepilnamečiui, o psichiškai jį veikia ir įtikinėja, kad šiam išties reikia nusižudyti.

Taip pat nurodo, kad pradėjus šį žaidimą kelio atgal nebus.

Prašo žaloti save

Mergina nurodė, kad į žaidimą įsitraukę paaugliai per 50 dienų turi įvykdyti 50 užduočių.

Pastarosios kelia šiurpą ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems. Dalis užduočių susijusios su savęs žalojimu.

Teigiama, kad pirma užduotis, susijusi su tuo, neva būna išsipjaustyti ant rankos banginį ir atsiųsti nuotrauką. Antra – "supjaustyti venas į daleles" (smulkiais pjūviais susižaloti riešą), trečia – atsikelti 4.20 val., užlipti ant stogo ir pastovėti, ketvirta – susitikti su kitais žaidimo dalyviais.

Mergina taip pat nurodė, kad paauglių prašoma pasiklausyti keistos muzikos, išsipjaustyti ant rankos tam tikrus skaičius ir raides.

Teigiama, jog paskutinę – 50-ąją dieną reikalaujama, kad nepilnametis baigtų gyvenimą – nurodomi net būdai, kaip tai padaryti.

Rusijoje šimtai vaikų nusižudė, nes paprasčiausiai išsigando.

"Jei parašai, kad nebenori žaisti ar tau baisu, kuratorius atsiunčia internetinio puslapio nuorodą, kurią atidarius rodoma "klaida" – "error". Tačiau po 10 min. atsiunčia tikslų atsisakiusio žmogaus adresą ir grasina jo šeimai. Nurodo, kad, jei myli artimiausius žmones, nenori, kad šie mirtų, turi nusižudyti. Rusijoje šimtai vaikų nusižudė, nes paprasčiausiai išsigando", – rašė mergina.

Ji domėjosi, ar iš grupės narių kas nors Lietuvoje jau bandė žaisti šį žaidimą. "Aš nenoriu", – tvirtino posto autorė.

Imsis operatyvių veiksmų

Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuro vedėjas Marius Strička teigė, kad apie "mirties grupes", kurios kelia problemų užsienio šalyse, sužinojo užvakar.

"Buvau susitikęs su vyriausiuoju suicidologu iš Kazachstano. Jis papasakojo apie šią šalį kamuojančią problemą. Tvirtino, kad teko uždaryti apie 100 tūkst. internetinių svetainių, įtraukiančių paauglius į tokius pavojingus žaidimus. Teigė, jog tai atėjo iš Rusijos. Dar vakar pagalvojau: gerai, jog Lietuvoje nėra tokios problemos, o šiandien sužinau, kad jau reikia imtis operatyvių veiksmų", – kalbėjo vedėjas.

M.Strička pabrėžė, kad situacija yra rimta. Svečias iš Kazachstano pasakojo, jog "mirties žaidime" egzistuoja tam tikri lygiai, kurių siekiama. Į žaidimą įsitraukę paaugliai nuolat gauna nurodymus, ką turi daryti.

Pavyzdžiui, nurodoma prieiti prie mamos – jei ši pažiūrės į akis, tada viskas gerai, priešingu atveju liepiama įsipjauti į ranką ir atsiųsti įrodymus – fotografijas.

"Gyvename žaidimų visuomenėse, ypač virtualioje erdvėje. Vieni skirti pramogai, o atsiranda ir tokių, kurių pasekmės rimtos ir tragiškos", – teigė vedėjas.

M.Strička akcentavo, kad tėvai turėtų rūpintis vaiko saugumu internete, tartis su ekspertais, kaip galėtų tai užtikrinti.

Žaidimai, kurie skatina smurtą, savęs žalojimą, yra nusikaltimas.

"Reikia sutelkti visas jėgas, stebėti, kokiais kanalais plinta šiurpi informacija, pateikti duomenis teisėsaugai, kad ši bėda neaugtų. Žaidimai, kurie skatina smurtą, savęs žalojimą, yra nusikaltimas", – pabrėžė vedėjas.

Įrašai platinami už pinigus?

Įvairiuose šaltiniuose teigiama, kad Rusijoje vadinamosios mirties grupės, bandančios įtraukti paauglius, išpopuliarėjo praėjusių metų gegužę.

Įtikinėjama, kad jau įvyko šimtai tragedijų. Tačiau įrodyti tokių grupių sąsajų su paauglių žūtimis kol kas nepavyko.

Pastebima, esą tokios "mirties grupės" pradėjo plisti kai kuriose šalyse – Ukrainoje, Kazachstane, Kirgizijoje.

Pasakojama, kad tokiomis grupėmis prisidengę neaiškūs asmenys platina negatyvią informaciją, stengiasi sukurti niūrią atmosferą ir taip paveikti paauglį.

Dauguma siunčiamų užduočių paaugliams yra susijusios su skausmo sukėlimu sau. Be to, verčiama filmuoti ar fotografuoti ir patį žalojimosi procesą.

Pasirodė spėjimų, kad tokie įrašai jau pardavinėjami vadinamajame tamsiajame internete.

Aiškinama, kad kai paauglys yra pakankamai paveiktas ir įtrauktas, jam administratoriai taip pat siunčia tokius vaizdo arba garso įrašus. Sykiu nurodoma, jog vienintelė išeitis iš susidariusios situacijos – tragedija.

Bendraudami paaugliai vadinamajam kuratoriui atskleidžia daug savo asmeninės informacijos ir vėliau yra šantažuojami. Norintiesiems pasitraukti grasinama susidoroti su artimaisiais.

Vis dėlto dalies žmonių nuomone, vadinamosios mirties grupės neegzistuoja. Atkreipiamas dėmesys, kad jas tik išsigalvojo Rusijos geltonoji spauda.

Atskleidė pavojaus ženklus

Norint išvengti nelaimių, specialistai tėvams patarė akylai stebėti bendrą vaiko psichologinę būseną ir tai, ar ant odos nėra įvairių įpjovimų, sužalojimų.

Rekomenduojama tikrinti vaikų socialinių tinklų paskyras. Atkreipti dėmesį, kokioms grupėms priklauso paauglys, su kuo ir apie ką bendrauja, kokia medžiaga dalijasi.

Reikėtų nustatyti tėvų kontrolės funkciją visuose vaiko naudojamuose įrenginiuose, rūpintis vaiko užimtumu.

Specialistai pabrėžia, kad efektyviausias būdas išvengti artimųjų savižudybės – išmokti pastebėti pavojaus ženklus, tinkamai juos įvertinti ir priimti teisingą sprendimą.

Teigiama, kad nors ne visi suicidiniai atvejai yra nuspėjami, daugelį jų galima įtarti. Tai išduoda depresija, įvairios emocinės krizės. Būtent pastarosios būna dažniausios šių tragiškų sprendimų priežastys.

Rekomenduojama išklausyti kenčiantį žmogų, raginti kreiptis į specialistus. Paprastai krizes išgyvenantys žmonės to nenori daryti, tad rekomenduojama juos palydėti.

Žmogui, kurį ištiko krizė, patariama pirmiausia bandyti kreiptis į specialistus telefonu ar gyvai, ieškoti artimųjų pagalbos, neužsisklęsti savyje.


Komentaras

Zigmas Pocius

Klaipėdos apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas

Lietuvos baudžiamajame kodekse yra 133 straipsnis, kuriame kalbama apie sukurstymą nusižudyti arba privedimą prie savižudybės. Tai yra du skirtingi dalykai. Panašu, kad šiuo atveju galėtume kalbėti apie sukurstymą nusižudyti. Mat čia yra skatinimas, lenkimas, kurstymas pakelti ranką prieš savo gyvybę. Teisės teorija kalba, kad sukurstymas nusižudyti gali pasireikšti įvairiai – skatinimu, lenkimu arba sąlygų nusižudyti sudarymu, kitokiu padėjimu žmogui nusižudyti, jeigu nėra kitame straipsnyje nurodytų padėjimą nusižudyti privilegijuojančių požymių. Sukurstymas yra tiek tais atvejais, kai mintį nusižudyti inicijavo kaltininkas, tiek tais, kai kaltininkas tik paskatino ar padėjo realizuoti paties nukentėjusiojo ketinimą, sumanymą nusižudyti. Toks sukurstymas gali pasireikšti ne tik intelektualiniu poveikiu – lenkimu, įkalbinėjimu, patarimais, bet ir fiziniais veiksmais – savižudybės priemonių parūpinimu, pritaikymu, kitų sąlygų nusižudyti sudarymu ar palengvinimu. Už tokį nusikaltimą numatomas laisvės apribojimas arba areštas, arba laisvės atėmimas iki ketverių metų. Savo darbo praktikoje tokių bylų nelabai pamenu, kad būčiau turėjęs. Jos yra labai retos, o kaltininko kaltė – sunkiai įrodoma, tačiau susirašinėjimai internetu būtų svarus įrodymas.

Pagalbos telefonai:

Psichologinės pagalbos tarnyba

Telefono numeris

Darbo laikas

Jaunimo linija*
Budi savanoriai konsultantai

8 800 28888

I-VII
visą parą

 

Vaikų linija*

Budi savanoriai konsultantai, profesionalai

116 111

I-VII
11:00 - 21:00

Vilties linija*

Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai

116 123

I-VII
visą parą

Pagalbos moterims linija*

Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 

8 800 66366

I-VII
visą parą

Linija Doverija*

(rusų kalba paaugliams ir jaunimui) Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 

8 800 77277

 

II–VI

16.00–20.00

Krizių įveikimo centras*

Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt). *Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.

8 640 51555
 

I–V

16.00–20.00

VI

12.00–16.00)
 

Vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyrius

(8-5) 275 75 64

I-VII
visą parą

*Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Pagalba internetu:

Jaunimo linija

Emocinė parama teikiama jaunimui

Registruotis ir rašyti: www.jaunimolinija.lt/laiskai

atsako per 2 darbo dienas
 

Vaikų linija

Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams 

Registruotis ir rašyti: www.vaikulinija.lt

atsako per 2-3 darbo dienas

Vilties linija

pagalba teikiama suaugusiems

Rašyti svetainėje: paklausk.kpsc.lt/contact.php arba rašyti el. paštu: [email protected]

atsako per 3 darbo dienas

Pagalbos moterims linija

Pagalba teikiama moterims ir merginoms

Rašyti el. paštu: [email protected]
 

atsako per 3 darbo dienas

Psichologinės konsultacijos

internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.lt 

Rašyti el. paštu: [email protected]
 

atsako per 2 darbo dienas

Pagalba nusižudžiusių artimiesiems

Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems.

Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt

Rašyti el. paštu:

[email protected]

atsako per 2-3 darbo dienas

Papildoma informacija - www.klausau.lt

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų