Pereiti į pagrindinį turinį

SAM: apie medikės mirtį iš karto neinformavusi Šiaulių ligoninė nepadarė jokio pažeidimo

2023-12-10 21:08

Lapkričio pabaigoje nusižudžius Santaros klinikų gydytojui, medikų atstovai užsiminė apie galimai nuslėptą savižudybę Šiaulių ligoninėje. Dar daugiau klausimų kilo paaiškėjus, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) apie slaugytojos mirtį sužinojo praėjus beveik dviem mėnesiams po nelaimės ir buvo informuota tik tada, kai pati kreipėsi į Šiaulių ligoninės vadovybę. Vis dėlto, ministerija pažymi, kad gydymo įstaiga šiuo atveju pažeidimo nepadarė.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / freepik.com nuotr.

„Šiaulių ligoninė informavo ministeriją apie situaciją, susijusią su slaugytojos mirtimi, kai ji į ją pati kreipėsi – ministerijos atstovai apie patį faktą sužinojo per vieną iš susitikimų su socialiniais partneriais“, – Eltai perduotame komentare teigė sveikatos apsaugos ministro patarėjas Tomas Bagdonas.

Patarėjas pažymėjo, kad apie medikės mirtį iš karto ministerijos neinformavusi Šiaulių ligoninė nepadarė jokio pažeidimo. Vis dėlto, atkreipė dėmesį T. Bagdonas, ši ligoninė ir anksčiau buvo susidūrusi su panašiomis problemomis. Todėl gydymo įstaiga galėjo iš karto informuoti ministeriją, kaip ligoninės dalininkę, apie rugsėjo pabaigoje įvykusią slaugytojos savižudybę, sakė ministro patarėjas.

„Ligoninės neturi pareigos pranešti apie tokius įvykius, tai jokio čia pažeidimo nėra. Kiek suprantame iš ligoninės suteiktos informacijos, ji ir pati ne iš karto apie įvykį sužinojo, nes jis buvo per darbuotojos atostogas“, – teigė T. Bagdonas.

Būtų buvę protinga apie tai informuoti įstaigos dalininkus, kad jie galėtų įvertinti papildomų priemonių ar tyrimo reikalingumą.

„Žinoma, įvertinus kontekstą ir rezonansinius įvykius Šauliuose prieš porą metų, būtų buvę protinga apie tai informuoti įstaigos dalininkus, kad jie galėtų įvertinti papildomų priemonių ar tyrimo reikalingumą“, – pažymėjo jis, primindamas prieš porą metų skelbtą istoriją apie mobingą patyrusios Šiaulių ligoninės medikės savižudybę.

Anot jo, ministerija nepradėjo atskiro tyrimo dėl slaugytojos savižudybės, nes policija nerado sąsajų tarp medikės mirties ir jos darbo ligoninėje.

„Svarbiausia, kad buvo teikta psichologinė pagalba bendradarbiams, o ne pačio fakto pranešimas. Iš ligoninės suteiktos informacijos, tokia pagalba buvo suteikta, taip pat policijos nutrauktas tyrimas parodė, kad mirtis nebuvo susijusi su darbu, todėl ministerija nepradėjo atskiro tyrimo“, – teigė T. Bagdonas.

Jis pridūrė, kad šiuo metu ministerija nesvarsto įvesti papildomo reikalavimo ligoninėms pranešti apie darbuotojo mirtį.

Šiaulių ligoninės direktorius: velionės šeima prašė įvykio neeskaluoti

Šiaulių ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas patvirtino, kad informacija apie medikės mirtį ministerijai buvo suteikta tik gavus paklausimą.

„Iš LR SAM gavus paklausimą apie netektį, ligoninės turima informacija buvo pateikta“, – Eltai sakė gydymo įstaigos vadovas.

Vis dėlto jis pabrėžė, kad, priešingai nei sako medikų atstovai, ši darbuotojos savižudybė nebuvo nuslėpta. Anot jo, nėra teisės aktų, įpareigojančių gydymo įstaigą viešai pranešti apie kiekvieno darbuotojo mirtį.

„Ir nėra nurodyta, kokios mirties atveju tai turi būti daroma. Teisės aktuose yra įtvirtinti tik reikalavimai, kada ir kaip įstaiga privalo informuoti atitinkamas institucijas, kai darbuotojo mirtis įvyksta dėl nelaimingo atsitikimo darbe ar pakeliui iš/į darbą, kai mirtis būna nulemta ūmios ar lėtinės profesinės ligos, kai darbuotojo savižudybė atliktame teisėsaugos tyrime siejama su darbo aplinka ir santykiais darbe“, – Eltai sakė M. Pauliukas.

„Todėl šiomis dienomis viešoje erdvėje taikoma formuluotė „nuslėptas atvejis“ neatitinka įstatymu numatytų įpareigojimų įstaigoms teikti informaciją apie įvykį, nes ši darbuotojo netektis nebuvo nei vienas iš aukščiau nurodytų atvejų“, – akcentavo jis.

Rugsėjo pabaigoje, kai nusižudė ligoninės darbuotoja, gydymo įstaigos vadovas M. Pauliukas atostogavo.

„Tuo metu, kai viskas įvyko, buvau atostogose, ir pagal galiojančią tvarką tuo metu mane pavadavusi kolegė padarė tai, kas parašyta – pagerbti velionės atminimą. Nes buvo tiesiog pranešta, kad įvyko mirtis. Vėliau sužinojome, kad buvo savižudybė, ir iš karto buvo susitikta su skyriumi, šnekėta su darbuotojais dėl psichologinės pagalbos“, – aiškino Šiaulių ligoninės direktorius.

„Apie darbuotojos mirtį administracija buvo informuota Moters ir vaiko klinikos vadovo tarnybiniu raštu. Tik gerokai vėliau paaiškėjo, kad moteris nusižudė jos atostogų metu“, – akcentavo jis.

M. Pauliukas taip pat užsiminė, kad rugsėjo pabaigoje velionės artimieji prašė ligoninės vadovybės šio įvykio neeskaluoti.

„Buvo artimųjų pageidavimas neeskaluoti, nes nežino priežasties, kodėl, bet tai nesusiję su darbo santykiais visiškai“, – kalbėjo jis.

ELTA primena, kad praėjusią savaitę nusižudžius Santaros klinikų gydytojui, Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) pirmininkė Auristida Gerliakienė užsiminė apie galimai nuslėptą Šiaulių ligoninės medikės savižudybę. Gydymo įstaigos direktorius M. Pauliukas patvirtino, kad viena iš gydytojų atostogų metu nusižudė. Jis teigė, kad ligoninės dalininkė SAM buvo informuota apie medikės netektį.

Vis dėlto, ministerija nurodė, kad apie Šiaulių ligoninės slaugytojos savižudybę sužinojo tik prieš keletą savaičių – nors nelaimė įvyko dar rugsėjį. Pasak ministerijos, informacija apie tai gauta ne iš gydymo įstaigos vadovybės, bet socialinių partnerių.

Skubi pagalba 112

Pagalba galvojantiems apie savižudybę arba ieškantiems pagalbos artimajam

Svetainėje pateikiama informacija yra trumpa, atsižvelgiant į konkrečius kiekvienos tikslinės grupės poreikius

www.tuesi.lt

Pagalba ir aktuali informacija nusižudžiusiųjų artimiesiems

Nemokamos savitarpio pagalbos grupės įvairiuose miestuose

www.artimiems.lt
Patikima informacija apie emocinę sveikatą ir psichologinę pagalbą www.pagalbasau.lt

Psichologinių krizių pagalbos centras

Psichologinių krizių valdymo paslaugos teikiamos asmenų grupėms įvykus kriziniam įvykiui, kai ūmiai pasireiškia psichologinė krizė

1815 (I–V 9.00–19.00 val., VI 9.00–15.00 val.)

https://www.hi.lt/psichologiniu-kriziu-pagalbos-centras-tel-1815/

Krizių įveikimo centras (individualios psichologo konsultacijos gyvai, per Skype ar Messenger)

Mūsų savanoriai psichologai, psichoterapeutai šešias dienas per savaitę budėjimų metu teikia skubią psichologinę pagalbą sudėtingas gyvenimo situacijas išgyvenantiems žmonėms

www.krizesiveikimas.lt

+370 640 51555

Antakalnio g. 97–47, Vilnius (I–V 16.00–20.00 val., VI 12.00–16.00 val., švenčių dienomis ir sekmadieniais nedirba)

Asmens sveikatos priežiūros specialistams ir sveikatos mokslų studentams prieinamos nemokamos, konfidencialios ir operatyvios emocinės ir psichologinės pagalbos tinklas

Medo.lt

+370 606 07205

Susidūrus su registracijos anketos gedimais

Rašyti el. Laišką

Jaunimo linija 
Emocinė parama jaunimui, budi savanoriai konsultantai

+370 800 28888 (visą parą kasdien)

Pokalbiai internetu
I–VI 18.00–00.00 val.

Vaikų linija 
Emocinė parama vaikams, budi savanoriai konsultantai, profesionalai

116 111 (I–VII 11.00–23.00 val.)

Pokalbiai internetu
I–V 17.00–23.00
Registruotis ir rašyti
Atsako per 24 val.

Linija „Doverija"
Emocinė parama paaugliams ir jaunimui rusų k., budi savanoriai konsultantai

+370 800 77277 I–VII (kasdien) 16.00–19.00 val.

 

Vilties linija 
Emocinė parama suaugusiesiems, pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai

116 123 (visą parą kasdien)

Pokalbiai internetu
I–V 17.00–20.00 val.
Rašyti el. laišką
Atsako per 3 darbo dienas

Pagalbos moterims linija 
Emocinė parama moterims, pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai

+370 800 66366 (visą parą kasdien)
Rašyti svetainėje (kiekvieną dieną 17.00–22.00 val.)
Rašyti el. laišką

Atsako per 24 val.

Mamos linija

Mamoms, kurios ieško emocinės pagalbos anonimiškai

Telefonas laikinai nepasiekiamas į laiškus atsakoma (I-IV 10.00–20.00 V iki 18.00)

Rašyti el. laišką

Ankstukų pagalbos linija

Nemokama psichologinė pagalba

+370 612 03 800 (I–VII 00:00–24:00)

Rašyti laišką

Vyrų linija
Emocinė parama vyrams, telefonu konsultuoja specialistai

+370 670 00027 (I–V 10.00–14.00 val.)

Rašyti laišką
Atsako per 72 val.

Pagalbos vyrams linija „Nelik vienas"

+370 604 11119 (I–VII,18.00–22.00 val.)

Rašyti laišką

Atsako per 72 val.

Tėvų linija

Emocinė parama tėvams, pagalbą teikia psichologai

+370 800 90012 (I–V 9.00–13.00 val. ir 17.00–21.00 val.)

Rašyti laišką

Konsultacija suteikiama per 7 darbo dienas

Sidabrinė linija
Emocinė parama senjorams, pagalbą teikia profesionalūs konsultantai, reguliariai bendrauja savanoriai ir kiti senjorai

Prireikus pagalbos, jaučiant poreikį būti išklausytam, ar tiesiog norint susirasti bendramintį nuolatiniam bendravimui telefonu, nedvejodami skambinkite nemokamu telefonu

+370 800 80020 (I–V 8–22 val., VI–VII 11–19 val.)

Skambučiai šiais numeriais yra nemokami. Skubi psichologinė ar psichinė pagalba psichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų