Bylos duomenimis, 2013 metų pavasarį Vilkaviškio gyventojas R. K. organizavo dviejų marijampoliečių išvežimą į Vokietiją. Nukentėjusiems vyrams buvo žadama galimybė legaliai užsidirbti, tačiau jie buvo priversti padėti telefoniniams sukčiams – turėjo iš apgautų vietos gyventojų paimti pinigus ir siųsti į Lietuvą.
Kaip pranešė prokuratūra, spalio 30 d. teismas Kupiškio rajone gyvenančiam 26-erių metų E. V. už prekybą žmonėmis skyrė aštuonerių metų laisvės atėmimo bausmę. Subendrinus su anksčiau paskirtomis bausmėmis, jis nelaisvėje turės praleisti vienuolika metų.
Jo kraštiečiui, 26-erių metų D. S. už tą patį nusikaltimą skirta 6,5 metų laisvės atėmimo bausmė, 39-erių metų kėdainiečiui D. S. – aštuoneri metai nelaisvės.
Pastarajam subendrinus bausmes įkalinimo laikas pailgės dar vieneriais metais. Panevėžyje gyvenančiam 31-erių metų A. J. dėl prekybos žmonėmis bei pasikėsinimo tai daryti pakartotinai teismas skyrė aštuonis metus nelaisvės.
Už pasikėsinimą vykdyti prekybą žmonėmis bei asmens dokumento suklastojimą 32-ejų metų panevėžiečiui A. S. skirta penkių metų, o 41-erių metų panevėžiečiui D. B. dėl dokumentų suklastojimo – 1,5 metų laisvės atėmimo bausmė. Vilkaviškio rajone gyvenantis 20-metis R. K. pripažintas kaltu dėl prekybos žmonėmis bei plėšimo. Nusikaltimų padarymo metu buvusiam nepilnamečiui jaunuoliui teismas skyrė penkis metus laisvės atėmimo, bausmės vykdymą atidedant trejiems metams.
Vienas išvežtų į užsienį vyrų per greit grįžo į Lietuvą, todėl jam buvo gąsdinama, vyras apiplėštas. Atvažiavęs į jo namus R. K. atėmė fotoaparatą, mobiliojo ryšio telefoną ir automobilį. Pastarąjį jis pardavė metalo laužo supirkėjams. Plėšiko įbaugintas vyras sutiko dar kartą važiuoti „dirbti“ į Vokietiją, o ten buvo paliktas likimo valiai ir namo grįžo pakeleivingomis mašinomis.
Dar trys vyrai iš Kėdainių ir Kupiškio rajonų, kuriems taip pat buvo žadamas gerai apmokamas darbas Vokietijos fabrikuose, jau buvo paruošti išvežimui į užsienį – 2013 metų kovą jie laikinai apgyvendinti name Kupiškio rajone. Tačiau iki galo savo kėslų A. J., D. S., E. V. ir D. S. nepavyko įgyvendinti – prekiautojų žmonėmis aukas išlaisvino policijos pareigūnai.
A. J. ir A. S. pripažinti kaltais ir dėl pasikėsinimo prekiauti žmonėmis.
Ikiteisminį tyrimą šioje byloje atliko Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai, o jam vadovavo Panevėžio apygardos prokuratūros prokuroras Rimantas Vagrys.
R. Vagrio teigimu, nusikaltimams užsienyje vykdyti žmonės buvo verbuojami pasinaudojant jų pažeidžiamumu ir patiklumu.
„Nukentėjusieji gerai apmokamą legalų darbą žadančiais pasiūlymais susiviliojo dėl savo prastos finansinės padėties, mažos gyvenimiškos patirties, o kai kurie buvo pernelyg patiklūs ir dėl savo negalios. Nuvežti į užsienį tokie pažeidžiami asmenys atsidurdavo visiškoje prekiautojų žmonėmis valdžioje ir buvo priversti vykdyti įvairias nusikalstamas veikas. Tokia pati lemtis būtų ištikusi ir tas aukas, kurias išvežti teisiamiesiems sutrukdė operatyvūs teisėsaugos pareigūnų veiksmai“, – sakė prokuroras R. Vagrys.
Kai kuriems nuteistiesiems ieškoti aukų nesutrukdė net grotos – du nuteistieji nusikaltimus prekybos žmonėmis byloje vykdė atlikdami bausmes įkalinimo įstaigose už ankstesnius nusikaltimus. Jie skambindavo aukoms telefonu iš pataisos namų ir verbuodavo juos kelionei į Vokietiją.
Naujausi komentarai