Lietuvos apeliacinis teismas antradienį paskelbė, kad yra pagrindas verslininkui Gediminui Jackai priteisti 2,2 tūkst. eurų turtinės ir 2 tūkst. eurų neturtinės žalos dėl per ilgai - beveik devynerius metus - užsitęsusio baudžiamojo proceso.
Teismo sprendime konstatuotas Europos žmogaus teisių konvencijos pažeidimas išnagrinėti bylą per kuo trumpesnį terminą, pranešė teismo atstovė spaudai.
Sprendimą apeliacinės instancijos teismo teisėjų kolegija priėmė konstatavusi, kad trejus metus ir beveik keturis mėnesius trukęs ikiteisminis tyrimas bei daugiau kaip penkerius metus trukęs bylos nagrinėjimas pirmosios instancijos teisme buvo pernelyg ilgas. Baudžiamoji byla buvo baigta 2014 metų sausį nutraukus bylą dėl suėjusio senaties termino.
„Bylos nagrinėjimo pirmosios instancijos teisme metu du kartus keitėsi teisėjų kolegijos sudėtis. Abiem kolegijų narių pasikeitimų atvejais tai įvyko ne dėl proceso dalyvių elgesio ar kitų nuo teismo nepriklausančių priežasčių, o dėl aplinkybių, susijusių su atskirų teisėjų poelgiais, pvz., teisėjai buvo atleisti iš darbo dėl teisėjo vardo pažeminimo“, – rašoma teismo pranešime.
Pirmasis šios bylos posėdis įvyko 2009 vasarį. Byla ilgai nagrinėjima dėl savo sudėtingumo ir teisėjų kolegijos kaitos. Pirmąjį jos nagrinėjimą sužlugdė dėl girtumo teisme darbo netekęs teisėjas Zenonas Birštonas. Kitą kartą procesas sugriuvo, kai kaltinimų paėmus kyšį sulaukė tuometinei teisėjų kolegijai vadovavęs Ryšardas Skirtunas.
Teisėjų kolegijai pasikeitus antrą kartą, byla 2012 metų gegužės viduryje buvo pradėta iš naujo nagrinėti iš esmės, nors iki tol jau buvo pradėtos sakyti baigiamosios kalbos, o, pradėjus bylą nagrinėti iš naujo, nuosprendis paskelbtas tik 2014 metų sausį.
2014 metų sausį tris kartu su G.Jacka teistus vyrus už itin sunkius nusikaltimus nuteisė kalėti iki gyvos galvos. Tokia bausmė skirta Audriui Skėriui, Markui Kardišauskui ir Šarūnui Juodžbaliui. Nuosprendį skelbusi teisėja pažymėjo, kad šių asmenų įvykdyti nusikaltimai rodo jų cinišką požiūrį į žmogaus gyvybę.
Kaltinamajame akte buvo rašoma, kad G. Jacka ir Jonas Bielskis dar 1993-aisiais organizavo dviejų asmenų pagrobimą, o vėliau už verslo partnerio išlaisvinimą iš „Ekspres“ banko prezidento Vladimiro Naidūno reikalavo 200 tūkst. JAV dolerių.
G.Jacka taip pat buvo kaltinamas, kad už nepalankų liudijimą teisme organizavo Telšių verslininko Hiliarijaus Gedimino Sasnausko nužudymą.
Verslininkas buvo nušautas 1993-ųjų sausį. Banke pinigus iškeitęs ir į su mažamečiu sūnumi į namus grįžęs verslininkas buvo užpultas vos išlipęs iš automobilio VAZ 2109. Vienas užpuolikų iš nupjautavamzdžio medžioklinio šautuvo paleido šūvį, o paskui dar kartą metaliniu daiktu sudavė per galvą.
Po kelių valandų H.Sasnauskas mirė ligoninėje. Vienintelis žudikus matęs mažametis verslininko sūnus negalėjo nurodyti jų požymių, nes jau buvo tamsu.
2000-ųjų birželio 16 dieną Kaune, kieme prie Laisvės alėjos, buvo nušautas Ramūnas Kuzminas, pravarde Ramaškė. Dienos metu aukos tykojęs žudikas šaudė vyrui į galvą, stebint jo mažam vaikui. Buvo teigiama, kad vyras nužudytas dėl skolų nusikalstamo pasaulio autoritetams.
Tų pačių metų balandžio 11 dieną namuose Šiauliuose buvo nužudyta verslininko Sigito Bielskio žmona Snieguolė Bielskienė. Užpuolikams nesipriešinusi moteris buvo surišta ir uždusinta paklode. Nusikaltėliai išnešė auksą, pinigus ir kitus daiktus.
Bylos duomenimis, dabar jau miręs Saulius Skėris ir Viktoras Mula 1992 metais organizavo ginkluotą gaują, kurios tikslas buvo pulti asmenis, be to, jie patys dalyvavo gaujoje ir jos daromuose užpuolimuose. Ginkluota gauja veikė dviem etapais iki 2000-ųjų pabaigos. Nusikaltimams vykdyti kaltinamieji buvo įsigiję policininkų uniformas, labai didelį kiekį šaunamųjų ginklų, šaudmenų, sprogmenų ir sprogstamųjų medžiagų.
Naujausi komentarai