Įspėja gyventojus – apsigauti gali kiekvienas Pereiti į pagrindinį turinį

Įspėja gyventojus – apsigauti gali kiekvienas

2025-07-16 12:49
LNK inf.

Ko gero nėra srities, kur dar nebūtų įsisukę sukčiai. Prisistato jie ir advokatais, ir policijos pareigūnais, ir medikais. Pavasarį geraširdžiai lietuviai siuntė pinigų neva nuo vėžio mirštančiam vaikui, dar seniau nuskambėjo istorija, kai labdaros ir paramos fondo įkūrėjas iššvaistė suaukotus 400 tūkst. eurų tiesiog savoms reikmėms.

Įspėja gyventojus – apsigauti gali kiekvienas
Įspėja gyventojus – apsigauti gali kiekvienas / A. Ufarto / ELTOS nuotr.

Kaip sukčiaujama ir kaip neužkibti ant sukčių kabliuko aukojant ir darant gerą darbą, plačiau papasakojo paramos platformos „Aukok.lt“ procesų vadovė Irina Martos.

– Kokiomis istorijomis sukčiai naudojasi?

– Dažniausiai istorijos būna, kai norima paaukoti sergantiems vaikams ar šiaip žmonėms, kurie serga sunkia liga.

– Daug tokių atvejų turime?

– Iš tikrųjų kiekvieną situaciją ir kiekvieną istoriją reikėtų tikrinti labai atidžiai, nespėti pasiduoti emocijai ir norui paaukoti tam vaikui ar asmeniui. Iš tikrųjų reikia patikrinti per kelis kanalus ir surinkti kuo daugiau informacijos.

– Kokie tai galėtų būti kanalai?

– Sukčiai žaidžia ant to, kad pagalbos reikia čia ir dabar. Dažniausiai prašoma pervesti pinigus į asmenines sąskaitas. Čia turėtų būti pirmoji raudona linija, kad kažkas yra negerai. Daugiausia prašymų pasirodo būtent socialinėje erdvėje. Manau, kad pagrindinis būdas patikrinti, tai mes turėtume surinkti daugiau informacijos, nes apie didelius atvejus rašo ir žiniasklaida, ir dalinasi šeimos nariai. Manau, kad socialinė platforma šiuo metu leidžia patikrinti tokius dalykus, kaip, pavyzdžiui, ar šeimos nariai yra įtraukti į tą paramos rinkimą vaikui ar asmeniui.

– Yra nuskambėję tokių atvejų, kai žmonės lyg ir dalinasi, pavyzdžiui, didelės organizacijos paramos prašymu, tik pakeičia banko sąskaitos numerį.

– Kiekvienas aukotojas turi būti labai atidus, tikrindamas visą informaciją. Pagrindinė vieta, kur aukotojai turėtų aukoti, tai būtų tos didžiosios organizacijos, kurios turi įrankių patikrinti visą informaciją ir teisinius įrankius bei mechanizmus, kaip saugiai rinkti lėšas.

– Kokie dar rodikliai turi būti, kad nepasimautume?

– Būtinai turi būti pridedamas kažkoks medicininis išrašas, kad žmogus serga ta liga, dokumentas, jeigu tai fizinis asmuo, kad asmuo turi labdaros gavėjo statusą.

– Kokios dar informacijos ieškoti, jeigu žiūrime tam tikrų organizacijų puslapius?

– Manau, kad organizacijos, kurios skirtos bei turi administravimo paramos patirtį, turi tam tikrus saugiklius ir patikrina. Pavyzdžiui, „aukok.lt“ platforma yra sukurta būtent tokiu pagrindu, jog turi etapiškumą. Visų pirma tikriname paraišką, tikriname organizacijas, nes svarbiausias dalykas – finansinis saugumas ir skaidrumas. Patikriname paraiškas, patikriname, ar tikrai organizacija ar asmuo turi labdaros gavėjo statusą, ar organizacija vykdo tą veiklą ir tik tada apsvarstome paraišką paleisti. Pasitaiko tokių paraiškų, kurios sukelia labai daug klausimų – kai paprašoma papildomų dokumentų arba įrodymų, arba atlikti kažkokius veiksmus, o tos organizacijos dingsta. Tuomet supranti, jog kažkas buvo negerai.

– Kaip sužinoti, kur tie pinigai nuėjo?

– Svarbus momentas, kad organizacijos, kurios turi teisinį įrankį ir tam tikrą patirtį, turi ir atskaitomumą, ko mes nematome, pavyzdžiui, aukojant į asmeninę banko sąskaitą. Mūsų puslapyje turime tokį įrankį, jog kai įvykdome projektą ir pervedame paaukotą sumą, asmuo arba organizacija per keturis mėnesius privalo pateikti ataskaitą, kurią pasidalijame su visais aukotojais. Taip galime užtikrinti, kad jų pinigai buvo panaudoti pagal paskirtį ir, aišku, skaidriai.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Jeigu, pavyzdžiui, mūsų tikslas yra surinkti 10 tūkst., o suaukojama 13 tūkst., kokie tada veiksmai?

– Viskas priklauso, kaip buvo pasirašyta, ar buvo pasirašyta teisinė sutartis. Teisinės sutartys numato, kokią sumą renkame. Jeigu suma yra virš ir jeigu asmuo arba organizacija gali pateisinti tas išlaidas, tada, aišku, pervesime. Jeigu ne, tada visos lėšos turėtų būti grąžintos organizacijai, o organizacija – grąžina aukotojams.

– Geriau aukoti didelėms organizacijoms, nes taip skaidriau?

– 100 proc. sakyčiau, kad rinkitės organizacijas ir platformas, kurios yra tam skirtos, kurios turi administravimo patirtį ir teisinius įrankius skaidriai paramai rinkti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų