Metro aukščio, septyniasdešimties centimetrų pločio, du šimtus šešiasdešimt kilogramų sveriantis bronzinis varpas dabar stovi muitinės angare.
„Šalčininkų kelio poste muitinės pareigūnai patikrino įvažiavusį į Lietuvą iš Baltarusijos mikroautobusą. Pilietis deklaravo, kad nieko deklaruotino neturi, visgi pareigūnai rado paslėptą po maišais, mūsų požiūriu, unikalų daiktą – varpą bažnytinį“, – pasakojo Muitinės kriminalinės tarnybos atstovas Gedminas Kulikauskas.
Toks radinys tikrai labai retas, o kadangi vežtas slapta, iškart buvo konfiskuotas.
„Kilo įtarimų, kad gali būti pagrobta Ukrainoje, galbūt gabenama kultūrinė vertybė. Tokiais atvejais sulaikymas neišvengiamas, nes reikia patikrinti. Po to buvo kreiptasi į kultūros paveldo specialistus daikto įvertinimui“, – kalbėjo G. Kulikauskas.
LNK stop kadras.
Kultūros paveldo specialistai labai greitai suprato, kad šis varpas nėra Lietuvos kultūros paveldo objektas.
„Buvo nustatyta, kad varpas atlietas 2024 metų sausio mėnesį ir buvo galimai skirtas Kišiniovo bažnyčiai, kuri šiuo metu tvarkoma“, – aiškino Kultūros paveldo departamento vyriausiasis specialistas Remigijus Grėbliūnas.
Muitinės atstovas sako, kad jeigu varpą vežęs vyras būtų jį deklaravęs, galimai ir problemų būtų išvengęs. Dabar greičiausiai už šį varpą jam teks sumokėti du kartus.
Bauda gresia nuo 3 iki 6 tūkst. eurų. Pats varpas įvertintas 6 tūkst. eurų.
„Tikėtina, kad galbūt bus perduotas muziejui, bet veikiau, galbūt, bus parduotas aukciono būdu“, – svarstė G. Kulikauskas.
Tad varpą vežęs vyras, ko gero, galės bandyti jį nusipirkti. Bet kokiu atveju, nuostoliai – dideli. Nei muitininkai, nei kultūros žinovai nesupranta, kodėl jį bandyta vežti slapta.
„Žmonių reikėtų klausti, nes tikrai jokių problemų dėl pravežimo per Lietuvą į Kišiniovą, manau, kad nebuvo“, – sakė R. Grėbliūnas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Žmonės turbūt tokį objektą rankose laiko labai retai, gal pagalvojo, kad gali būti kažkokių keblumų apiforminant leidimą ir nutarė rizikuoti, o rezultatą matome“, – teigė etnologas, mokslo istorikas Libertas Klimka.
Pasak etnologo, varpų Lietuvoje daug neišlikę, o tie, kurie dar yra, išties turi labai didelę kultūrinę vertę.
„Mūsų varpai nėra surašyti į atskirą registrą, todėl pasitaiko varpų vagysčių, ypatingai iš nuošaliau esančių varpinių ar kapinių koplyčių. Tokių skaudžių atvejų buvo“, – kalbėjo L. Klimka.
Bandymų slapta gabenti istorines vertybes pasitaiko ne taip ir retai. Prieš penkerius metus žmogus bandė išvežti antikos laikų graikišką ir romėnišką šalmus, blauzdų apsaugas. Šios vertybės buvo konfiskuotos ir perduotos Lietuvos nacionaliniam muziejui.
Naujausi komentarai