Pereiti į pagrindinį turinį

Ekspozicijoje – Radvilų paveldas

Ekspozicijoje – Radvilų        paveldas
Ekspozicijoje – Radvilų paveldas / Kęstučio Vanago (BFL) nuotr.

Radvilų rūmų muziejuje atidaryta ilgalaikė paroda „Dubingių ir Biržų kunigaikščiai Radvilos“. Joje eksponuojami pastarąsias aštuonias vasaras Dubingiuose vykusių archeologinių kasinėjimų radiniai, atskleidžiantys kunigaikščių paveldą, praneša LTV „Šiandien“.

Ekspozicija „Dubingių ir Biržų kunigaikščiai Radvilos“ eksponuojama Vilniuje, XVII amžiaus viduryje kunigaikščio Jonušo Radvilos pastatytoje rezidencijoje – Radvilų rūmų muziejuje.

Joje eksponuojama Radvilų tėvonijoje ir kapavietėje, Dubinių piliakalnyje, 2003–2011 metais per kasinėjimus surasti archeloginiai radiniai, atskleidžiantys kunigaikščių tėvonijos paveldą. Pasak archeologo Albino Kuncevičiaus, muziejuje eksponuojama tik nedidelė dalis radinių.

„LDK istorija be Radvilų neįsivaizduojama, jie buvo turtingi, užėmė aukštas pareigas, titulais ir nuopelnais buvo svarbūs. Norėjom žmones suintriguoti – ateikit į Vilnių ir važiuokit į Dubingius“, – sako prof. dr. A.  Kuncevičius, archeologinės ekspozicijos autorius.

Radvilos – viena garsiausių LDK didikų giminių, dalyvavusi senosios Lietuvos valstybės gyvenime nuo XV a. pradžios iki jos sunaikinimo XVIII a. pabaigoje.

Ekspozicijoje atspindima žymiausių Biržų ir Dubingių Radvilų giminės atstovų politinė, religinė, kultūrinė veikla ir mecenastystė giminės klestėjimo laikotarpiu – XVI ir XVII amžiuje.

„Pirmoje vitrinoje įdėjome XV a. radinius, nes Dubingiai pirmą kartą ryškiau blykstelėjo Vytauto laikais. Iš tokių retų daiktų, kurie bet kuriam archeologui reti visoje Lietuvoje, – tai šachmatų figūra, rašymo priemonė-stilius, čia kauliniai daiktai, auskarai dažnesni, bet auskarų liejimo forma labai reta“, – teigia A.  Kuncevičius.

Dar vienas retų radinių, pasak A. Kuncevičiaus, stiklinės vyno taurės, nes stiklas retai išlieka. Ekspozicijoje – ir kokliai, lėkštės, monetos, pypkės. Viena pypkė buvo rasta pamatų duobėje, ant kurios įspausta data, leidžianti sužinoti, kad pamatai kasti XVII amžiaus pradžioje.

Šią ekspoziciją papildo ir vertingiausi muziejuje saugomi ir iki šiol mažai rodyti XVI–XIX a. Vakarų Europos meistrų grafikos rinkinio kūriniai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra