Pereiti į pagrindinį turinį

Didžiausias Europos modernaus meno muziejus įsigijo net du lietuvių kūrėjo darbus

2020-11-03 13:53
DMN inf.

Didžiausias Europos modernaus meno muziejus „Centre Pompidou“ įsigijo du skulptoriaus ir kino kūrėjo Deimanto Narkevičiaus darbus – „Kartą XX amžiuje“ (2004) bei „Dėmės ir įbrėžimai“ (2017).

Prestižinės meno institucijos vadovų dėmesį patraukė bei lietuvių menininko kūrybą į jų viešąją kolekciją įtraukti paskatino Lietuvos istorijai svarbūs įvykiai – komunizmo ir jos monumentų griūtis bei atsinaujinusi šių temų reikšmė dabartiniame Vakarų pasaulio politiniame peizaže.

D. Narkevičius – vienas pirmųjų Lietuvos menininkų, kuris savo kūryboje dar dešimtajame dešimtmetyje atsigręžė į nevienprasmišką utopinės visuomenės palikimą, trauminę tarybinę modernizaciją ir jos santykį su pasauliniu modernizmu. 2004 metų video kūrinyje „Kartą XX amžiuje“ manipuliuojama vaizdinė medžiaga nurodo į tragišką vis pasikartojančios istorijos cikliškumą.

3D vaizdo instaliacijoje „Dėmės ir įbrėžimai“, apdovanotoje didžiuoju Oberhauzeno trumpametražio kino festivalio prizu, kino juostos medžiaga tampa neatsiejama nuo vaizdų, kuriuos ji talpina. Skaitmeniškai skenuotas dokumentas – tai ir atvaizdas, ir chemiškai išryškintos juostos paviršius. Šis dvilypumas tapo paskata menininkui sukurti tai, ką jis vadina „stereoskopine skulptūrine iliuzija“.

1971 metų gruodžio mėnesį to meto muzikinio pogrindžio atstovai ir Vilniaus meno instituto studentai bendromis jėgomis pastatė roko operą „Jėzus Kristus – superžvaigždė“. Šios nebylios ir nespalvotos medžiagos skaitmenizacija ir 3D projekcija – būdas įsivaizduoti prieštaringą, nevienalytį laiką.

Studentų politiniai siekiai persipina su bendrai išgyvenama euforija griežto informacijos reguliavimo bei tildymo laikotarpiu. Šis darbas buvo sukurtas ir pirmiausia pristatytas autorinėje D. Narkevičiaus parodoje Lietuvos Nacionalinėje dailės galerijoje 2018 metais.

Šiuo metu menininkas kuria naują 3D pilnametražį vaidybinį filmą, kuriame atsigręžiama į Lietuvos tautosakos klodus bei XIX amžiaus žmogaus požiūrį į gyvenimą ir mirtį. Filmavimo darbai jau įvyko šių metų vasarą. Pagrindinius vaidmenis sukūrė aktoriai Laima Akstinaitė, Greta Petrovskytė, Saulius Bareikis ir Valentinas Krulikovskis. Filmą pasaulio ir Lietuvos auditorijoms planuojama pristatyti 2022 metais.

D. Narkevičius 2008 metais apdovanotas Vincento Van Gogo Europos menininko ir Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premijomis. Narkevičiaus darbai buvo pristatyti 25–iose tarptautinėse meno bienalėse, paminėtinos: Venecijos, San Paulo, Stambulo, Kvandžu, Miunsterio Skulptūros projektai. Menininkas yra surengęs 40 autorinių parodų tarptautinės svarbos meno institucijose. D. Narkevičiaus darbai yra eksponuoti beveik 300 parodų ir 50 tarptautinių kino festivalių.

Menininko darbų yra įsigyję ir juos eksponavę kelios dešimtys meno institucijų bei privačių kolekcininkų. Tarp jų MoMA Niujorke, Tate Modern Londone, Nacionalinis Reina Sofija muziejus Madride, Prancūzijos Nacionalinė kolekcija, Modernaus meno muziejus Varšuvoje, Louisiana mo-dernaus meno muziejus Humlebaeke, Lietuvos dailės muziejus Vilniuje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra